KENEVİR GÖÇÜ DURDURUR MU?

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Geçtiğimiz Şubat ayında TÜİK verilerine göre Yozgat nüfusunun gerilediği ve göç vermeye devam ettiğini yazmıştım. Bunun yanında başka illerde de nüfusun azaldığını rakamlarıyla belirtmiştim.

Bir önceki gün ki "Binaları Güzel Fakat İçi Boş Üniversite" başlığıyla bir başka yazı kaleme almıştım. Meğer yanılmışım. Bozok Üniversitesi rektörümüz boş durmayıp bu konulara çözüm aramak için hummalı bir şekilde çalışıyormuş haberimiz yeni oldu.

Yozgat Bozok Üniversitemiz, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğinde "Kırsal Göçlerin Tarım Sektörüne Etkileri ve Genç Nüfusun Tarımda Kalma Eğilimlerinin Belirlenmesi: Politik Yaklaşımlar" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlemişler.

Bu toplantıda Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ bir konuşma yapmış. Konuşmasında;

"İnsanlarımız köylerine dönerek bağ, bahçe ve tarlalarını işlemeli, katma değeri yüksek olan ürünleri toprakla buluşturmalıdırlar. Bu noktada Üniversitemiz yol gösterici bir misyon üstlenecektir. Zira Üniversitemiz, tarıma dayalı katma değeri ve geleceği olan, endüstriyel kenevir alanında çalışmalarını sürdüren tek ihtisas üniversitesidir. Biz ihtisas alanımızı iş istihdamına dönüştürecek bir alt yapı ile üniversite sanayi işbirliğine bağlı olarak endüstriyel kenevirin bütün biokütlesini ekonomiye kazandırabilirsek bu noktada ilimizde yaşanan göçü tersine çevirebiliriz. İhtisas alanımızla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İş insanları ve sanayicilerle görüşmelerimiz sürüyor. Yerel dinamiklerimiz başta olmak üzere, siyasilerimiz, sanayicilerimiz topyekûn ihtisaslaşma alanımızla ilgili destek olurlarsa Yozgat'ın makûs talihini ve göç krizini bu yolla gidermiş oluruz diye düşünüyorum" demiş.

Yozgat'ta göçün durdurulması yönünde reçeteyi de sunmuş. Gene keneviri konu ederek gözükürdeki tek çözümün kenevir olduğu yönünde görüşte serd etmiş.

Bizde köyler niye göç veriyor, yeni yetişen nesil mümbit arazilerini, emlakını, traktörünü, ailesini terk ederek, yorganını simit yaparak niye göç ediyor diye kaygılanıp duruyorduk.

Sunulan reçeteye göre meğer kaygılanmamıza da gerek yokmuş. Yaklaşık 2 yıldır yapılan çalışmalar sonunda kenevir ekim alanları genişletilecekmiş.

İlini terk eden, yorganını simit yapıp sırtına alan, baba ocağından göçen gençler kenevir ekecekler. Böylece göç duracak. 

Daha önce gidenlerde tekrar tarlasına, bağına, bahçesine, ailesine, köyüne dönecek. Daha çok ekecek, daha çok biçecekler.

Bu habere sevinmeyelim de ne yapalım?

Yozgat'taki göçün durdurulması yönünde kim ne yapıyorsa, biz onun yanında yer alırız.

Üniversite bünyesinde bulunan bütün birimler bu konuyla ilgili daha başka çalışmalarda yapmalılar.

Sadece kenevirle bu iş olmaz.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Yozgat'ta da işsizlik çığ gibi büyümüş, eskiden diplomasız işsizler varken bugün maalesef diplomalı işsizler iş bulmada zorlanıyor. 25-30 yaşlarına gelmelerine rağmen evlerine bir ekmek götürememenin ızdırabını çekiyorlar.

Yine tekrar ediyorum; Edebiyat Fakültesini bitiren varsın öğretmen olsun. Ama Ziraat Fakültesini bitiren biride karpuz satmasın, kamyon yıkıp yüklemesin, karpuz yetiştirsin istiyoruz.

Ziraat Mühendisi tarlada, veteriner hekimde çiftliklerde, ahırlarda hayvan bakımını yapsınlar. 

Üniversitemizde bunu desteklesin diyorum. 

Vesselam.

13 Temmuz 2021 Salı tarihinde eklendi ve 1027 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız