ASİYE ANNEMİZ

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Bugün sizlere Firavun'un Eşi Asiye Annemizi anlatmak istiyorum. Dünyanın en ünlü manevi mimarları olan kadınlardan; Kur'an-ı Kerim'de övgüyle bahsedilenler.

Firavun'un Hanımı Asiye. İmran Kızı Meryem... Hüveylid Kızı Hatice... Muhammet. S.A.V Kızı Fatma, hanımların hanımıdırlar.

Mısır'ın kan içici İmparatoru Firavun, Babil Kralı Nemrut gibi ilahlık iddia etmiştir. Firavun; Yakup A.S. soyundan gelen hamile kadınların karınlarını deşip, bebeklerini diri diri parçalayan, kan içici vampir birisiydi.

Doğan bütün erkek çocukları Peygamber olur endişesi ile imha ettiriyordu. Asiye ise bu kötülüğü hiçbir zaman kabullenmiyordu.

Bir anne doğurduğu oğlan çocuğunu Nil Nehrine sepetle attırmış. Firavun'un sarayı önünde sepet içinde ki yavruyu gören saray hizmetçileri Asiye annemize haber vermişler. O da çocuğu saraya aldırır.

Nur topu gibi bu yavruyu gören Firavun'un içine bir korku, bir ateş düşer. Hemen öldürülmesini emreder. Hanımı buna şiddetle karşı koyar. Belli bir tartışmadan sonra sarayda kalmasına razı olur. Allah'ın hikmetine bakın ki bebeği öz annesine bir vesile ile sütannesi olarak emzirtiyor, Asiye Annemizde büyütüyor.

Firavun nerden bilecekti gelecekte Allah'ın peygamberi olacak o çocuk... Firavun'un saltanatını yok edecek. Bu hareketi ile Firavun sarayında kendi geleceğini yok ediyordu.

Kur'an-ı Kerim'de Asiye Annemizin durumu şöyle anlatılıyor:

"Allah (cc) iman edenlere de Firavunun zevcesini bir misal olarak getirdi. O vakit o 'Ya Rabbi bana katında cennette bir ev yap! Beni Firavundan ve onun kötü emellerinden kurtar! Beni o zalimler güruhundan selamete çıkar!' demişti." (Tahrim, 11).

Hani diyoruz ya; "Her Musa'nın bir Firavunu vardır" Musa A.S. Peygamber gelince kendisini büyüten Asiye Annemizi dine davet etti. O derhal kabul etti. Firavun'un korkusundan imanını gizledi, ne kadar gizlenir ki; hakikat gün yüzü gibi ortaya çıkıverdi.

Bunu duyan Firavun çılgına döner, onu vazgeçirmeye çalışırsa da nafile. Denemediği yol kalmaz, her hileye başvurur. Asiye bir eli yağda, diğer eli balda Firavun'un gözdesi, Nil'in Kraliçesi, sarayın hanımı, her türlü nimeti elinin tersi ile bir tarafa itiyor Musa'nın getirdiği dini kabul, Allah'a iman ediyordu. Asiye'yi inancından vazgeçiremeyeceğini anlayan Firavun, sonunda onun çarmıha gerilmesini emretti.

Asiye'yi çarmıha gerdikten sonra başını büyük bir taşla ezerek öldürdüler. Asiye'nin can verişi çok feci oldu.

Ne var ki cellâtlarının gözünün önünde işkenceyle can verirken Allah'a yalvarıyor. O'nu zikrediyordu.

Kur'an-ı Kerim onun işkence sırasındaki o dayanılmaz durumuna işaretle şöyle buyurur: "Allah imanı tam olanlara Firavun'un karısını örnek verir; hani o demişti ki: "Rabbim! Bana kendi katında cennette bir ev yap. Beni Firavun ve işkencesinden ve onun zalimlerinin elinden kurtar!"

Asiye Annemiz, Firavunun akıl almaz işkencesi karşısında kocasının ilahlığını reddederken bir olan Allah'a iman etmiştir.

Dünyanın gelmiş, geçmiş en büyük kadınlarından biri olarak Ku'ran-ı Kerimde ismi geçmiştir. Allah Şefaatine nail etsin diyorum. Vesselam.

14 Haziran 2021 Pazartesi tarihinde eklendi ve 342 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız