MANEVİ ÇÖKÜNTÜ

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Günümüzde suç işleme eğilimi hızla artıyor. Bu eğilimin artmasının yanı sıra, göze çarpan en önemli unsur suç işleme yaşının gittikçe küçülüyor olması. Bunu engellemenin tek yolu ise eğitimdir. Çözümün devlet tarafından ortaya konulması gereklidir.

Bu gidişatın toplumumuz için büyük yaralara sebep olacağının bilincindeyiz.

Suç işleme, suça teşvik etme, çocukların istismar edilerek kapkaça, hırsızlığa, dilenciliğe zorlanmaları gibi zorbalıklar ise göz ardı edilemez bir gerçektir.

Özellikle fakir aile çocukları, Anadolu'dan büyükşehirlere meslek edinmek, iş bulmak vb. nedenler için aileleri tarafından gönderiliyor. Bu çocukların nerede kalacakları, ne yiyip ne içecekleri, kimlerle arkadaşlık edecekleri, barınacak yerleri hususunda herhangi bir alt yapının olmaması, belirsiz hâlde.

Gönderilen bu yavrular, sadece iş bulsunlar, ailenin üzerinden geçim yükü kalksın.

Gerisi önemli değil gibi bir düşünce hâkimdir maalesef...

Toplum içerisinde hızla yaygınlaşan, ahlaki çöküşe doğru götüren şiddet olayları ve bunun sonucunda meydana gelen suç unsurları içinden çıkılmaz bir boyuta ulaşmıştır.

Çalan tehlike çanlarının farkına varıp, gözümüzü ve gönlümüzü bu sahaya açmalıyız.

Sevgisiz, şefkatsiz, merhamet duygularından uzak yetişen bu yavrularımız, bu nesiller bizlerin umut beslediği gelecek olmaktan çok uzakta görünüyorlar.

Şiddetle suça meyilli kişilerin oluşma sebeplerini belirlemeli...

Çözüm yollarını somut ifadelerle toplumun önüne sunabilmeliyiz.

Temelde ahlâki eğitim alabilen, aile birliği içerisinde, paylaşımcı, sevgiyle yetişen çocuklar ilk hedefimiz olmalıdırlar.

Özellikle günümüzde izlediğimiz programlarda seçici olmayı öğrenmeliyiz. Bu seçiciliği toplum fertleri, aileler olarak uyguladığımız takdirde şiddet dolayısıyla suç oranları azalacaktır.

Eğitim ise bu konudaki en önemli araçtır.

Okullarımızda eğitim ve öğretim vermek amaçtır.

Günümüzde okullarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin İslam esaslarına, Kur'an ve sünnete uygun hale getirilmesi ve seçmeli ders olarak okutulan Kur'an ve siyer dersleri mutlaka öğretilmelidir.

Günümüzde bu derslerin öğrencilere verilmesinden maalesef rahatsız olanlar var.

Bu dersler verilmesin diye yollara koyulanlar, yazanlar ve çizenler, alay konusu yapanların haddi hesabı da yoktur.

Bu konuda; çocuklarımız eğitimi küçük yaştayken alamadıkları için ilerleyen yaşlarda zorlanıyorlar.

Şu toplum manzarası içerisinde değil çocukların; ailelerin bile yoğun bir ahlak eğitiminden geçirilmelerini çözüm olarak önerebiliriz. Çocuklarımızın internet ve telefon bağımlısı, kapkaççı olmaması için bunları zaruri görürüm. 

Elbette başka tedbirler alınmalıdır.

Çocuklar bizim geleceğimizdir. Ülkemizin geleceğidir. 

Gözümüzün bebeğidir. 

Yemeyip yedirdiğimiz, giymeyip giydirdiğimiz canımız kadar sevdiğimiz yavrularımıza kurulan bu tuzakları alacağımız tedbirlerle bertaraf etmekten başka seçeneğimiz olmasa gerektir.

Fakirliğin, işsizliğin, iş göçünün yaşandığı ülkemizde zor durumda kalan ailelerin çocuklarını suça teşvik ettikleri üzücü bir gerçektir diyorum. 

VESSELAM...

9 Haziran 2021 Çarşamba tarihinde eklendi ve 416 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız