GİDEN KURTULUR DİYORLAR

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Geçtiğimiz gün evden çıktım yürüyerek ofisime gelirken terminal, lise caddesi boyunca karşılaştığım her 4 kişiden 3'nün yabancı uyruklu olduğunu gördüm.

Yerli dediğimiz Yozgat'lı çok az insana rastladım. Acaba bizimkilere ne oldu, yol boyu dükkanlar da açılmış saat 10'u bulmuş hareket gözükmüyor bir Allah'ın kulu alışveriş yapmıyordu.

Valilik konutundan sinema sokaktan geçtim, oradan meydan yeri, sarraflar caddesi, büyük camii civarı baktım tanıdık birine de rastlamadım.

Yozgat derin bir sessizliğe bürünmüş, bir esnaf dostumun dükkanında bir saate yakın oturdum, gıda satıyordu o da siftah edemedi, oradan ayrıldım, domatesi biber ve meyve fidesi satanları seyrettim, yakın köylerden gelen birçok kişinin ufak tefek te olsa aldığını gözlemledim.

Hey gidi Yozgat hey! nüfusu bu günki kadar olmasa da, çarşısı pazarı, hele de tol çarşısı cıvıl cıvıldı, alınırdı satılırdı, şimdi ise alan yok satan yok, nerden nereye.

Neredeyse öğle vakit olmuş, ahım, şahım bir ticari hareketlilik gözükmüyor, ne lise caddesinde ne meydan yerinde nede tol çarşısında, derin bir sessizliğe bürünmüş koca Yozgat.

Allah yardım etsin hele şu pandemi ortamın da esnafımızın olmazsa olmazı, elektrik, su, doğalgaz, dükkan kiraları, vergisi, algısı, anemi akçesi, satsa da satmasa da, kazansa da kazanmasa da iş yerin var mı, sabit giderlerin var demektir.

Yozgat acilen masaya yatırılmalıdır, bu gidiş nereye ?

Ticari kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, odalar, dernekler, bürokratlar, Yozgat basını, bizi yöneten siyaset erbabı toplanarak acil eylem planı hazırlamalıdırlar.

Her kurum ve kuruluş top yekün insiyatif almalıdırlar.

Biz Yozgat'ta ticaret yapanlar olarak neden döküldük ?

Dünü neden arar olduk ?

Neden üretemiyoruz ?

Neden mal satamıyoruz ?

Sattığımız mal varsa yerine yenisini neden koyamıyoruz ?

Esnaf, tüccar, iş adamlarımız neden karamsar ?

İlk akla gelen Yozgat'tan giden kurtulur imaji neden ?

Üç beş tane büyük marketlerin dışında, küçük esnafımız neden iş yapamaz ?

Eksiğimiz nedir ?

Nerede Yanlış yapıyoruz ?

Teşhis doğru ise tedavisi nedir ?

Çözümü nerede arayacağız ?

Bu konuların görüşülüp tartışılıp kısa orta ve uzun vade de neler yaparız diye kafa yormamız gerekiyor.

Yozgat bunu hak etmiyor diyorum vesselam...

16 Nisan 2021 Cuma tarihinde eklendi ve 471 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız