RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Bizi yaratan Rabbimiz bizi öyle bir aya kavuşturdu ki;

Yıl içerisinde gönüllerin yumuşadığı, rahmet kapılarının açıldığı geceler, günler ve aylar vardır. İşte Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem den azad olmaktır" diye haber verilen Ramazan ayı geldi.

Yeryüzünde Müslüman olan her kim varsa güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar gecenin belli bir saatinde imsak vakti topyekun sahura kalkabiliyorlar. Güneşin batmasıyla aynı anda iftar edebiliyorlar.

Böyle bir gücü kim ne adına elde edebilir Allah aşkına!

Bu mümkün mü? Elbette hayır.

 Bu ancak Allah'ın insanlara, Müslümanlara bahşettiği bir haslet olsa gerekir. Kimseden emir almadan, kimsenin tesirinde kalmadan inanan gönüller topyekûn yaratanımızın emrine uyarak hep birlikte sahur, hep birlikte iftar ediyorlar.

 Bu mübarek ayın geceleri de gündüzleri de çok iyi değerlendirilmelidir. Bu ayda hayır ve hasenata ağırlık verilmelidir. Çok kârlı bir aydır.

Bizi yaratan bu ay hürmetine bir yaptığımız güzel işten dolayı, bize bin tane güzellik veriyor. 

Ramazan ayı;

Bir müjdeleme, bir uyarma, bir toparlanma ayıdır.

Bir daha iyiyi görme, yaşama ayıdır.

İnsanın kendini test etme, muhasebeye çekme, ilahi kongre yapma ayıdır.

Bu ay öğrenmek, anlamak ve gereklerini yerine getirmek üzere okuyan herkesin zihnin de ve kalbinde kalıcı ve derin izler bırakan Kur-an'ı Kerimin indirildiği bir aydır.

Nimetlerin kadrinin bilinmesine vesile olan bir aydır.

İnsanlarda şükran hisleri uyandırarak; yoksulların, çaresizlerin halinden anlama şuuru veren bir aydır.

Maddenin esaretinden kurtularak sabır olgusunun zihinlerimize, gönlümüze yerleştirilen oruç ibadetinin yerine getirildiği bir aydır.

Bu ayda tutacağımız oruç bir aç kalış değildir.

Allah'ın nimetlerinin bir kısmından bir süre geri durarak, hem nimetin kadir kıymetini öğrenmeyi, hem de bu nimete ulaşamayan aç, yoksul ve ihtiyaç sahiplerini düşünmeyi öğreten bir ibadettir.

Bu ayda bol bol ibadet yapılmalıdır. Bol bol Kur-an okunmalıdır.

Ey insanlar! Bu Ramazan ayı'nın gölgesi üzerimize düştü. Bu ay içinde kendimizi bereket iklimi içinde görelim.

Ramazan geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır.

Maddi ve manevi kirliliğin tavan yaptığı ve bir virüs salgını sebebiyle tüm insanlığın kendine dönerek, her şeyi yeniden sorgulamaya başladığı bir dönem de, ramazan ayı imdadımıza yetişti.

 

 Koronavirüs tedbirleri kapsamında;

 Bu ramazan da kalabalık iftar sofraları kurulmayacak, çoluk, çocuk, aile fertleri, akrabalar bir araya gelmeyecekler, bir arada iftar, bir arda sahur yapamayacaklar.

Her şeye rağmen güzellikler hâkim olmalıdır bu ayda.

 

İçinde bulunduğumuz bu mağfiret ayının, bütün müminlere, İslam âlemine ve insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum Rabbimden.

 

  Toplu kılamasak ta, evlerimiz de kılacağımız teravih namazları, iftar sofraları, okunan mukabeleler, yapılan ibadetler, güzel davranışlar sosyal barışın sembolü olan ramazan ayınızı tebrik eder, bütün güzelliklerin, sizlerin ve ümmet-i Muhammed'in üzerine olmasını diliyorum. Vesselam.

12 Nisan 2021 Pazartesi tarihinde eklendi ve 409 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız