Gezip Görülmesi Gereken Özel Noktaları İle En Güzel Ankara Tatili İçin Yerlisinden Öneriler

Ankara her ne kadar gezilecek yerler bakımından fakir bir şehir olarak algılansa da ziyaretçilerine hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde pek çok alternatif sunan bir şehirdir.

Gezip Görülmesi Gereken Özel Noktaları İle En Güzel Ankara Tatili İçin Yerlisinden Öneriler

Ankara her ne kadar gezilecek yerler bakımından fakir bir şehir olarak algılansa da ziyaretçilerine hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde pek çok alternatif sunan bir şehirdir. Zengin tarihi ile ön plana çıkan başkent aynı zamanda Türk ve dünya mutfaklarından seçkin restoranları ve güne keyifle başlayacağınız kahvaltı mekanlarıyla da dikkat çekmektedir.

Ankara'da Gezilecek Yer Yok Diyenler İçin En Güzel Anlarınıza Ev Sahipliği Yapacak Birbirinden Özel Noktalar

Ankara, yılın dört mevsimi hem iş hem de şehir gezisi amacı ile yoğun olarak ziyaret edilen şehirler arasında yer almaktadır. Köklü bir tarihe sahip olan şehir, özellikle müzeler yönünden oldukça zengindir. Alışveriş ve eğlence olanaklarının da olduğu Ankara'da gezilecek yerler listesi ile siz de, rotanızı Ankara'ya çevirirken, şehirde oldukça keyifli birkaç gün geçirebilirsiniz.

Anıtkabir kuşkusuz Ankara'da ilk gezi noktası olmaktadır. 1944-1953 yılları arasında Prof. Dr. Emin Onat ve Doç Dr. Ahmet Orhan Arda'nın projesinin uygun görülmesi ile inşa edilen yapı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgâhı olması dolayısı ile sadece şehrin değil, ülkemizin de en önemli ziyaret noktalarından biridir. 2. Ulusal Mimarlık Dönemi'nin en önemli eserleri arasında yer alan yapı, Barış Parkı ve Anıt Blok'u olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne de ev sahipliği yapan komplekste Cemal Gürsel ve İsmet İnönü'ye ait kabirleri de görmeniz mümkündür.

Tunalı Hilmi Caddesi & Kuğulu Park Ankara'da sosyal hayatın merkez noktaları arasında yer almaktadır. Caddenin çevresi şık mağazalarla ve eğlence mekanları ile çevrili olup, kaliteli saatler geçirerek Ankara'nın keyfine varacağınız pek çok olanak burada bulunmaktadır. Oldukça hareketli olan bu caddenin üst kısmına çıktığınızda ise 1958 yılından bu yana Ankara'nın simgesi haline gelen Kuğulu Park sizi karşılamaktadır. Park adını kurulduğu yıllarda Viyana Belediyesi'nin hediye ettiği beyaz kuğulardan almaktadır. Bahar ve yaz aylarında doğanın tadını çıkartmak için tercih edilen park, kış aylarında ise nefes kesen bir manzaraya bürünmektedir.

Hamamönü kentin tarihini, o yıllardan kalan yaşam tarzı ve mimari eşliğinde deneyimlemek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek turizme açılan bu alan, 19. yüzyıl sivil mimari örneği evleri, kültürel etkinliklere ayrılan alanları ve lezzeti yemekler sunan restoranları ile tüm gününüzü keyifle geçireceğiniz noktalardan biridir. Hamamönü'nün en dikkat çeken noktaları arasında Mehmet Akif Ersoy Müzesi, El Ürünleri Pazarı, Taceddin Dergâhı gibi farklı zevklere hitap edecek pek çok seçenek yer almaktadır. Ankara'nın tarihi yerlerinden Hamamönü ile alakalı olarak daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Kalesi'nin dış duvarlarının güneydoğusunda kalan Atpazarı Semti'nde yer almaktadır. Bu nedenle müze gezisi sırasında Ankara Kalesi'ni de ziyaret ederek, aynı güne iki tarihi deneyim sığdırmanız mümkündür. Veli Mahmud Paşa ve Rum Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen 15. yüzyıla ait 2 Osmanlı yapısı içerisinde sergilenen eserlerden oluşan müzede konukları eşsiz bir koleksiyon beklemektedir. Müzenin en değerli parçalarından biri M.Ö. 6200 yıllarına tarihlenen ve dünyanın en eskisi olarak kabul edilen Çatalhöyük kent planının olduğu haritadır. Bu eserin yanı sıra müze içerisinde Paleolitik Çağ'dan günümüze Anadolu'da yaşayan medeniyetlere ait buluntular ve Augustus Tapınağı'ndan ve Anıtkabir'in inşası sırasında bölgedeki tümülüslerden çıkartılan eserler sergilenmektedir.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi I. Ulusal Mimarlık Akımı'nın en önemli örnekleri arasında yer alan ve 1927 yılında inşa edilen ihtişamlı binasında misafirlerine hizmet vermektedir. Sanatseverler için oldukça özel bir gezi deneyimi sunan müzede Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatını konu alan bir koleksiyona yer verilmektedir. Şeker Ahmet Paşa, Abdülmecid Efendi, Fikret Mualla, Abidin Dino, Hikmet Onat gibi alanının en iyilerinin eserlerini burada görmeniz mümkündür. Müze içerisinde ayrıca bir sahne bulunmakta ve burada sanatsal faaliyetler düzenlenmektedir.

Eymir Gölü Ankara'da muhteşem doğası ile denizin yokluğunu unutturan en özel noktalardan biridir. Doğanın kalbinde dinlenmenin yanı sıra bu bölge ziyaretçilerine koşu, yürüyüş, bisiklete binmek, gölün kıyısında yeme-içme gibi pek çok alternatif sunmaktadır. Özellikle bahar aylarında Ankara'ya tatil planı yapıyorsanız Eymir Gölü'nü gezi listenize mutlaka dahil etmeniz önerilmektedir.

Altınköy Açık Hava Müzesi özellikle çocuklu aileler için en güzel gezi planının gerçekleştirilebileceği noktalardan biridir. Gerçek bir köy yaşamına tanık olacağınız bu açık hava müzesinde yel değirmenleri, hayvanlar, yeşil alanlar, köy kahvaltısı olanakları gibi pek çok alternatif sunulmaktadır. Daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ankaralıların Müdavimi Olduğu, Turistlerin Hayran Kaldığı En Özel 7 Ankara Restoranı

L'avare Ankara'da İtalyan lezzetlerinden Avrupa mutfağına kadar en özel lezzetleri tadabileceğiniz en özel restoranlardan biridir. Eşsiz lezzetlerinin yanı sıra içerisinde yer alan sahneyle eğlenceli şovlarda sunan işletmenin şarap seçenekleri de oldukça zengindir. Kişi başı fiyatlar 50 TL - 150 TL arasındadır.

Adres: Üsküp Cad. No: 16/1 Çankaya, Ankara 06690, Türkiye

Trilye Restoran Ankara'da balık yemek için tercih edilebilecek en iyi ve en lüks restoranlar arasında yer almaktadır. Meze çeşitleriyle de ön plana çıkan işletme, rakı - balık keyfi için de tercih edilmektedir. Fiyatlar kişi başı 100 TL - 250 TL arasındadır.

Adres: Kazım Özalp Mah. Kuleli Sokak No:32 Gaziosmanpaşa, Ankara 06680, Türkiye

Meşhur Özçelik Aspava, döneri, aspavaları, pideleri ve ikramları ile tıka basa doyarken, eşsiz lezzetler tadabileceğiniz mekanlardan biridir. Ankara halkının da en çok tercih ettiği işletmelerden biri olan Özçelik'te kişi başı hesap ortalaması 30 TL - 75 TL arasındadır.

Adres: Küçükesat, Esat Cd. No: 110/C, 06660 Çankaya/Ankara

Hacı Arif bey Ankara'nın kebap konusunda iddialı işletmeleri arasında yer almaktadır. Nostaljik atmosferiyle de dikkat çeken işletmede, kiremitte döner favori ürünler arasında yer almaktadır. Kişi başı fiyatlar 50 TL - 80 TL arasındadır.

Adres: Barbaros, Güniz Sk. 48/1, 06700 Çankaya/Ankara

Louise Brasserie & Lounge seçkin atmosferi ve Avrupa mutfağından zengin menüsü ile konuklarına birbirinden özel lezzetler sunmaktadır. 4 peynirli pizzası en çok yoruma layık görülen işletmede, tüm yemekler deneyimli şeflerin ellerinden çıkmaktadır. Restoranda ortalama hesap 91 TL - 305 TL arasındadır.

Adres: Filistin caddesi No :37 Çankaya Ankara 06700, Türkiye

Pizza Il Forno Ankara'da gerçek İtalyan pizzası ile misafirlerine eşsiz bir lezzet deneyimi yaşatmaktadır. Şarap menüsü de oldukça zengin olan restoranda kişi başı fiyatlar 40 TL - 80 TL arasında değişmektedir.

Adres: Yıldızevler Mah. 720. Sok. No: 2/B Çankaya, Migros Üstü, Ankara, Türkiye

Fige Restaurant Avrupa, Türk, Uluslararası, Füzyon mutfakları ile şehirde en özel lezzetleri tadabileceğiniz işletmelerden biridir. Öğlen yemeklerinde açık büfe hizmeti de sunan restoran şarap severler için de iyi bir alternatiftir. Menüde yer alan seçeneklerin fiyat aralığı 25 TL - 125 TL şeklindedir.

Adres: 15 Prof. Dr. Aziz Sancar Caddesi Çankaya, Ankara, Türkiye

Ankara, ziyaretçilerine yüzlerce mekan alternatifi sunan ve tüm dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz şehirler arasında yer almaktadır. Siz de hem keyifli bir gezi deneyimi yaşamak hem de özel lezzetler tatmak için Ankara Gezi Rehberi ile şehir hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ankara'da Güne En Enerjik Başlangıçlar İçin En Güzel Kahvaltı Mekanları

Kaşıbeyaz - Atatürk Orman Çiftliği 3 dönüm bahçe içerisinde hem açık büfe hem de serpme kahvaltı hizmeti ile şehirde kahvaltı denince akla ilk gelen adreslerden biridir. Kişi başı ortalama fiyatlar 50 TL - 70 TL arasındadır.

Adres: Atatürk Orman Çiftliği Emniyet Mah. Yeni Çiftlik Cad. No:2 Yenimahalle Ankara

Emirgan Sütiş Çukurambar menüden seçtiğiniz ürünlerle kendi serpme kahvaltınızı tasarlama olanağı sunmaktadır. 7 - 8 çeşit ürün seçmeniz durumunda kişi başı fiyatlar 60 TL - 80 TL arasında değişmektedir.

Adres: Çukurambar, Kızılırmak Mah., Muhsin Yazıcıoğlu Cd. No:27/C D:No:27/C, 06510 Çankaya

Eylül Yöresel Van Kahvaltı Salonu sabah 7'den akşam 7'ye kadar dilediğiniz an kahvaltı edebileceğiniz bir işletmedir. Gerçek Van kahvaltısını tadacağınız restoranda kişi başı fiyatlar 35 - 50 TL arasındadır.

Adres: Gaziosmanpaşa, Uğur Mumcu Cad. Koza Sok No:118 D:15, 06610 Çankaya/Ankara

Seyir Cafe Beşevler hafta sonu açık büfe, hafta içi serpme kahvaltı hizmeti vermektedir. Kişi başı fiyat ortalaması 25 TL - 40 TL arasındadır.

Adres: Bahçelievler, Prof. Muammer Aksoy Cd No:2, 06490 Çankaya/Ankara

Hattena Hatay Yöresel Köy Kahvaltısı organik ve Hatay'a özel yöresel lezzetleri bir arada bulabileceğiniz şehrin en dikkat çeken kahvaltı mekanlarından biridir. Kişi başı fiyatlar 55 TL - 70 TL arasındadır.

Adres: Nasuh Akar, Süleyman Hacıabdullahoğlu Cd. 41/A, 06520 Çankaya/Ankara

Liva Pastanesi hafta içi kahvaltı tabağı, Cumartesi açık büfe ve Pazar günleri öğlen yemeğini de kapsayan brunch hizmeti ile şehrin en sevilen kahvaltı mekanlarından biridir. Kişi başı fiyatlar 30 TL - 70 TL arasındadır.

Adres: Kızılırmak, Çukurambar, Muhsin Yazıcıoğlu Cd. 11/A, 06510 Çankaya/Ankara

Sayıştay Gölbaşı Sosyal Tesisleri geniş bahçesi ile özellikle bahar ve yaz aylarında en keyifli kahvaltıların tercih edilen adresleri arasında yer almaktadır. Hafta sonu açık büfe kahvaltı hizmeti sunan sosyal tesislerde kişi başı fiyatlar 28 TL - 35 TL arasındadır.

Adres: Karşıyaka, Sosyal Tesisleri, Sayıştay Gölbaşı, 06830 Gölbaşı

28 Ekim 2020 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1286 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız