ŞAİRLERDEN KÖY ODASI GELENEĞİ

ŞAİRLERDEN KÖY ODASI GELENEĞİ

Yozgatlı Şair ve Yazarlar Köy Odası geleneğini yaşatmak üzere bir araya geldiler. Sorgunlu Aşık Rıza Kaygısuz'un kendine özel oluşturduğu oda da toplanan şair ve yazarlar köy odası geleneğini yaşatmak üzere özel  bir sohbet toplantısı düzenlediler. Yozgat'ın yöresel yemeği "Arabaşı" ikramından sonra söz alan şair, yazar, âşık ve ozanlar anılarını paylaşıp sırayla paylaşımlarda bulundular.

Şiir ve türkü yorumlarının yanı sıra hatıra ve anılar anlatıldı. Köy Odası kültürüne değinen konuşmacılar bu kültürün kaybolmaya yüz tuttuğu belirterek, kahvehane kültüründen uzaklaşıp kendi kültürümüze dönmeliyiz dediler. Kur'an tilavet ile başlayan sohbet ilahiler, anılar, hikayeler ve şakalaşmalarla  zenginlik kazandı ve dostane bir ortamda devam etti. Gurbetçi hemşehrimiz Yakup Tufan'ın anıları ile İsmail Taştekin Hocanın sohbeti büyük ilgi topladı. Şairler şiirlerini yorumladılar, âşıklar ve ozanlar atışmaları ile programa renk kattılar.

Köy Oda geleneğini yaşatmaya çalışan şairler, bu kültürü yaşatmak üzere köylerimizde yeniden odalar açılmalı," Köy Konakları" kurulmalı ve dostça sohbetler edilmeli dediler. Programın sonunda teşekkür konuşmasında bulunan Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın:" Güzel bir programdı, bu programa vesile olan ev sahipliği yapan Âşık Rıza Kaygusız kardeşime ve tüm katılımcı dostlarımız teşekkür ederiz" dedi. 

Bir başka Köy Odası programında buluşmak üzere konuklar kucaklaşarak  Sorgun'dan ayrıldılar.

2 Mart 2020 Pazartesi tarihinde eklendi ve 2395 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız