SİYASET ISINIYOR

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Siyasetin yaz tatiline girdiği Temmuz ayında ise farklı bir takım havalar esmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda gelenek haline gelen bütün ilçelerde de yaygın bir şekilde organize edilen festivaller bir ara durağanlaşmıştı. Bu ay içerisinde gerçekleşen festivaller yapılacak seçimlerin habercisi olabilir mi?
Niye olmasın ki? Gökten ne yağdı da yer onu kabul etmedi.
Milletvekillerinin yaz tatiline girmeleriyle tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat'ımızda da değişik partilerin milletvekilleri halkın arasına karışarak bir taraftan nabız tutarlarken bir taraftan da icraatlarını, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyorlar bir bir.
Geçtiğimiz hafta Yozgat Belediyesi 21. Uluslararası Sürmeli Festivali 5,6, 7 Ağustos tarihlerinde görkemli bir organizasyonla yapıldı.
Bunlardan bazıları ise Sünnet Şöleni, Bisiklet yarışı, ulusal ve uluslararası halk dansları konserleri, uçurtma şenliği ve bir çok sanatçının katılımı ile icra edilen konserler festival etkinliklerinin arasındaydı.
Yapılan bu etkinliklere siyasiler başta olmak üzere halk tarafından da yoğun katılım mevcuttu. Alkış, alkış, alkış.
Bir türlü bitmeyen alkış tufanı üç gün boyunca devam etti durdu.
İktidar tarafında bu tür etkinlikler yapılırken muhalefet kanadında DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 13 Ağustos Cumartesi günü Yozgat'a gelerek Cumhuriyet meydanında halka açık miting yapacak olması diğer tarafta altılı masa diye tabir edilen Millet ittifakının birbirleriyle yakın dirsek temasları seçimlere 10 aydan az bir süre kalmış olması meşalenin fitili bugünlerde ateşleneceğe benziyor.
Yazılıp söylenenlere göre Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'a altılı masa yerine üçüncü ittifakı biz oluşturalım dediği söyleniyor. Nasıl mı?
Saadet partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi üçüncü bir ittifak kuralım deklarasyon önerisinde bulunduğunu Ali Babacan tarafından kabul görmediğini belirtiliyor.
DEVA Partisi Başkanlar Kurulunda 21'de 21 oranında bu teklifin ret edildiğini ve kabul görmediğini söylüyor. Hatta bu teklifi bir arkadaşımız bile desteklemedi, bu bizim kendimizi nasıl tanımladığımızla ilgili bir konu, istemiyor arkadaşlarımız demiş Ali Babacan.
Siyasete içinde bulunduğumuz şartlara bakarak değerlendirmemiz daha doğru olur. Ekonomi böyle giderse bu pahalılık dizginlenmezse, enflasyon aşağıya çekilmezse, akaryakıta, yağa, una, çaya, şekere gelen zamlar dur durak bilmezken siyaset tat vermeyeceğe benziyor.
Bu konu sadece iktidar partisi AK Parti ve MHP'nin sorunu olsa da altılı masayı oluşturan siyasilerin sorunu da olsa gerek.
İktidara ciddi manada tepki var, bu da alenen gözüküyor. Peki muhalefete tepki yok mu?
Elbette muhalefete de tepki var. Millet içinde bulunduğumuz durumdan vazife çıkartarak iktidardan ve muhalefetten büyük bir özveri beklediği gibi büyük uzlaşıya da ihtiyacımız olduğunu eskiden gizleyerek, korkarak, ürkerek söylüyorlardı şimdiler de yüksek sesle söylüyorlar. Kapı kapı gezen hali hazırdaki siyasetçilerde buna tanık oluyorlar.
Siyaseti aklından geçirenlere de biz tabanda sağlamız, vatan, millet, bayrak, ezan, Kur'an bugünde ihya ettiğimiz aşure günü kurulan iftar sofraları milli birlik ve beraberliğimizi çağrıştırırken tabanda milletimiz kucaklaşırken ey siyasiler sizde üstünüze düşeni yapın, zamları durdurun milletin alım gücünü yükseltin, israfı önleyin, kardeşliği tesis edecek adımları tez elden atın diyorlar. Vesselam.

 

10 Ağustos 2022 Çarşamba tarihinde eklendi ve 1156 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız