YUMURTALAR ALTIN OLDU

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Altın yumurtlayan tavuk hikayesi gerçek oldu bu günlerde.
Nedir bu hikaye derseniz; Bir zamanlar bir çiftlikte yaşayan bir tavuk varmış. Bu tavuk diğer tavuklar gibi değilmiş, çünkü yumurtaları altındanmış. Tavuğun sahibi her gün altın yumurtaları alıp, pazara götürüyor, satınca da para kazanıyormuş.
Çiftçi her gün biraz daha zengin olmaya başlamış, çünkü tavuk her gün altın yumurtluyormuş.
Kazandığı paralarla mutlu olacağına, hırslanıp, daha fazlasını isteyen çiftçi kendi kendine 'Ben zengin olmak için bu tavuğun her gün altın yumurtlamasını beklemek zorunda değilim, diyerek tavuğu kesersem, bütün altınlar da hemen benim olur ve zengin olurum' diye düşünmüş.
Zengin olma hırsı ile zavallı tavuğu kesen çiftçi, tavuğun içinden hiçbir şey çıkmadığını, onun da diğer tavuklar gibi olduğunu görünce hatasını anlamış ama iş işten geçmiş.
Bu aceleciliği ve hırsı yüzünden elindeki altın yumurtlayan tavuktan da olmuş.
Ondan sonra da oturmuş ve kendi kendine az tamah çok zarar getirir demiş.
Bu hikayeyi niye anlattık?
Uzun yıllardan beri tavuk çiftliği olan vatandaşlarımızı tanıyoruz. Bugüne kadar yumurta fiyatlarının durup dururken aniden yükselmesi insanın aklına bu hikayeyi getiriyor.
Yumurta fiyatları geçtiğimiz aylar içerisinde alabildiğine yükselmişti.
Perakende fiyatı tanesi 1,00 lira civarındayken önce 1,25'e bugünlerde de 1,75 kuruştan alınıp satılıyor. Zamlar dur durak bilmiyor bir türlü.
Adeta dolarla yarışıyor oldu mübarek yumurta.
Oysa ki; yumurtayı bugünlere  gelmeden önce 0,50- 0,75 kuruşa kadar alabiliyorduk. Küçük zamlar gelse de bu perakende fiyatlarını etkilemiyordu.
 Bu fiyatlar perakendede yumurtanın büyüklüğüne göre 1,50 ile 1,75 kuruşa kadar yükseliyor. Evde yapılabilen en pratik yemek olan yumurtanın  zamlarına yetişemiyoruz bir türlü.
Bu zammın büyük ihtimalle ihracattan kaynaklandığını söyleyenler olsa da pek de inandırıcı gelmiyor. Nereye gideceği, nerde duracağı da belli değil.
Fakir fukaranın, garip gurabanın ekmeğine katık olan, kaynattığı bir yumurtayla ekmeğini dürüm yapan insanların, elinden alınmak isteniyor.
Kimsenin de gıkı çıkmıyor.
Önüne gelen zam yapıyor. Bir Allah'ın kulu da bir ay öncesinde 30-35 liraya sattığınız bir koli yumurtayı niye bugünlerde 50 liraya satıyorsunuz diye hesap sormuyor.
İnsanın tavuk çiftliği kurası geliyor içinden.
Niye derseniz kümeslerde beslediğimiz tavuklar artık yumurta değil adeta altın yumurtluyorlar da ondan.
Dar gelirli vatandaş ne yiyecek?
Yumurta satıcılarına bu konuyu sorduğumuzda aldığımız cevap bugüne kadar böyle bir zammın gelmediğini, böyle giderse yumurta fiyatlarının daha da artacağını çekinmeden söylüyorlar. Bir dokunsan bin ah işitiyorsun, yem fiyatları, elektrik, petrole gelen zamlar durmadıktan sonra bu fiyat artışları devam eder. Zamlar durursa şayet bizde yumurta fiyatlarını artırmayız diyorlar. Bizde kendilerine; 'Bereket azdadır, aza kanaat edin, fakir fukaranın katığına engel olmayın diyorum VESSELAM.

 

9 Ağustos 2022 Salı tarihinde eklendi ve 865 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız