28 ŞUBAT

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

28 Şubat Türk siyasetine damga vuran kara bir gündür.

Ülkemizde İhtilal ilk defa yapılıyor değildi.

Ben ilkokul birinci sınıf öğrencisiyken o gün halkın iradesiyle seçilmiş bir iktidarı alaşağı ettiler. Arkasından sudan bahanelerle devrin Başbakanı  merhum Adnan Menderes'i de idam ettiler.

Ben o günlerde babam rahmetli Adil hocanın ağladığına şahidim.

Türkiye ne zaman kendine gelse kalkınma adına gelişmişlik adına yollar yapsa, fabrikalar kursa, sanayide,  ekonomide bir yerlere gelmek için atılımlar yapsa, arkasından sudan sebeplerle bir nüdehale olur, ordu yönetimine el koyar.  Arada birde muhtıralar verilir.

80 ihtilalinde de aynı oldu. Anarşi terör bahane, ihtilal şahaneydi.  Sönen ocaklar, yaşı büyütülerek idam edilen sağcılar ve solcular oldu. Bir sağdan bir soldan asıldı  İşini kaybeden ekmeğinden aşından olanlar.

Nihayet 28 Şubat'a gelindi. Bu kez Postmodern darbe dedikleriyle karşılaştı bu millet...

Uzun süren bir Milli Güvenlik kurulu kararı ABD menşeili meşhur 18 maddelik yaptırım kararıyla hükümet istifaya zorlanmıştı.

Erbakan, Çiller ortaklığıyla kurulan ahenk ve uyum içinde çalışan bir hükümet neler yapmamıştı ki..

11 aylık süre içinde çiftçisine, köylüsüne, memuruna, işçisine, dolu dolu ücret vermişti. Emeklisini doyurmuş, denk bütçe yapmış, havuz sistemi kurmuştu.

11 ayda 11 gensoru verilerek, hükümeti yıpratmak ve el çektirmek istediler. Görevi bıraktırmak için her türlü gayri meşru yollara baş vurulmuştu.

O gün ki gazeteler ağız birliği yapmış, benzer manşetlerle yükleniyor, TV ekranlarında hüngür hüngür ağlayan Fadime Şahin, Emire Kalkancı, Müslüm Gündüz elinde kocaman sopası, sırtında cübbesi ile korku salarken, Ali Kalkancı belden aşağı vuruşlar yaparak cemaat, tarikat işte budur dedirtti. 

Bir gece Müslüm Gündüz'ün evinde Fadime Şahin ile uygunsuz vaziyette yakalanıyor, buna sebep olarakta irtica diyorlardı.

Bu şekilde hükümet istifaya zorlandı.

Zaten bir yıl Erbakan, bir yılda Çiller dönüşümlü olarak hükümet edeceklerdi.

 Bir yıl sonunda Erbakan istifa ediyordu.  Yeni hükümetin kurula bilmesi için büyük mücadele veriyorlardı. 

287 Milletvekili Tansu Çiller'e görev verilmesini deklare etmelerine rağmen, Cumhurbaşkanı görevi bir başkasına veriyordu. Böylece usta bir manevrayla Erbakan hükümetini indiriyorlardı.

Uyum ahenk içinde çalışan bir hükümeti yıktılar.

Arkasından iflas edenler, bir yandan köşeyi dönenler, banka yönetimlerine girenler, sonunda batan bankalar, çökertilen ekonomi. Sonra ne oldu? Yüz milyarlarca dolar hesabı heba olmuş olan zavallı milletimize olmuştu.

Adı ne olursa olsun 28 Şubatlar yerin dibine batsın. Yırtılan tüfekçi Bekir'in yakası oluyor. 

Her türlü acıları, ızdırapları bu milletin evlatları çekiyorlar.

Birileri de paşa paşa demokrasileri dizayn ediyor, memleketi kurtarıyorlar vesselam.

1 Mart 2021 Pazartesi tarihinde eklendi ve 327 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız