REGAİP KANDİLİMİZ

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Allah'ın insanlara rahmetini, mağfiretini ve nimetlerini bolca ihsan ettiği aylar ve günler vardır. 

Günler içerisinde Cuma mübarek bir gündür. Müminlerin bayramıdır. 

Aylar içerisinde ise Recep, Şaban ve Ramazan'dır. 

Allah'ın varlığına Peygamber (sav) son Peygamber oluşuna iman eden tüm müminler "üç aylar" diyerek kandiller geçidi olan bu aylara özel önem verirler.

 Ömrü olan her insanın nice Receplere, Şabanlara, Ramazanlara ve arkasından bayramlara kavuşmasını yüce rabbimden niyaz ederim.

Yine rabbimden dilerim; bu gün ve geceleri hakkıyla ihya eden aile ve efradına İslam'ı dolu dolu yaşamayı nasip etmesini dilerim. 

Bu aylar geldiğinde Efendimiz her zamankinden daha çok ibadet eder "Allahım; Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl, bizi Ramazan ayına kavuştur" diye niyazda bulunurdu. 

Kuşkusuz bu aylar; dünyanın ağır meşakkatleriyle bunalan ruhlarımızı, dinlendirmek ve kulluk şuuru içinde Allah'ın rahmet ve merhametine sığınarak niyazda bulunmak, bu günlerde kalıcı iyilik ve hasenat yapmak tüm Müslümanların sevinç ve kederlerini gönülden paylaşmak olmalıdır. Yine bu gecede yüce Allah'ın ilahi ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple tövbe ederek Allah'a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması hep dileğimiz olmalıdır.

Biz biliyoruz ki; Kandil gecelerinde insanlarımız her zamankinden farklı olarak camilere akın ederlerdi fakat içerisinde bulunduğumuz pandemiden dolayı bu sene bundan mahrum kalıyoruz.

Bugünde Kur'an okunur, mevlitler okunur, salat ve selam getirilir, kaza namazları kılınır. 

Esnaflarımız arasında değişik türde kandil simitleri dağıtılır. 

Geçtiğimiz yıllarda bu  güzellikler yapılırken her kandil gecelerinde ve gündüzlerinde gün geçtikçedaha da yaygınlaşıyor. 

Son yıllarda gelişen teknolojik imkanlar sayesinde bilhassa cep telefonları marifetiyle kandil tebrikleri mesaj olarak gönderiliyor. 

Bu mübarek günde camilerde toplu ibadet yapılamayacağına göre en azından cep telefonları ile mesajlaşalım. 

Değerli dostlar, güzel insanlar, sevgili gençler, bu günlerde nefis muhasebesi yapılmalıdır. 

Madde ve mana arasındaki dengenin, madde lehine bozulduğu günümüzde, insanlar ve toplumlar arasında itilafların bütün dünyayı olumsuz yönde etkiledi. 

Akıl yerine silahların konuştuğu insanın ruhunu derin kırılmalardan ve acılardan koruyabilmek için her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. 

Nefis muhasebesi, varlığımızın özünde var olan ve kimliğimizin temelini teşkil eden ahlaki değerlerimizi kaybetme tehlikesinden bizi uzak tutacak en emin yoldur. İnancımızın bize ısrarla emrettiği bu yol ihmal ve terk edilirse, insanın varlığı değersizleşir. 

Bunun toplumsal tezahürüde arsızlık, haksızlık, hırsızlık, yankesicilik, yolsuzluk ve ahlaksızlık olacaktır. 

Bununla da kalınmayacak kin ve intikam duygularının yaygınlaşması, merhametsizlik ve sevgisizlik biçiminde ortaya çıkacaktır. Yine nefis muhasebesini hakkıyla yapanlar ve iç dünyasına yönelenlerde görülen ilk değişim, bütün kötülükleri reddedip Allah'ın yaratıp halife olarak gönderdiği insan oğlunun ızdıraplarını yüreklerinde hissedebilmeleridir.

Üç aylar geldi Regaib dedik bugün Recep ayıyla Miraç'a gittik. O gün Şaban ayında berat ettiğimiz gün Ramazan, Kadir ile bayram ederiz o gün.   

Ahmet ellerini kaldır duaya 

Yavru annesini bekler yuvaya 

Selam gönderdim öten turnaya 

Güzel mekanına varsam efendim.   

Aşkınla gönlümüzü bikarar eden nice Regaib kandillerine, Miraçlara, Beratlara ve Kadir gecelerine, arkasından bayramlara eriştirmesini diliyorum rabbimden

Vesselam.

18 Şubat 2021 Perşembe tarihinde eklendi ve 390 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız