MUHİTTİN ŞAHİNER HOCA

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Geçtiğimiz gün Hanımı vefat etti, bir gün sonrada Muhittin Şahiner hocamız peş peşe hakka yürüdüler.

Ülkemiz ve dünya üzerine kabus gibi çöken covid-19 virüsü ölümleri tetikledi.

Gün geçmiyor ki bir dostumuz, bir büyüğümüz, bir eşraf insan hayatını kaybetmemiş olsun.

Her ölen insan için Çapanoğlu Caminden verilen selalar duyuluyor arkasından verilen ölüm ilanları bir türlü anlaşılmıyor olsa da sosyal medya paylaşımlarından kimlerin öldüğünü resimleriyle görme imkanımız oluyor.

Geçtiğimiz hafta içinde;

Hafız Ömer Büyüksoy

Hafız Kadir Yüce

Bugün İmam Hatip Müdürü Muhittin Şahiner ve niceleri...

Hep söylerim; güzel insanlar, güzel atlara binerek bir bir gidiyorlar. Yerleri kolay kolay doldurulacağa da benzemiyor.

Kadir Yüce hocamız 50 yıla yakın Şeyhzade Ahmet Efendi'nin camisinde müezzin kayyım olarak görev yaptı. Efendi'nin hizmetinde bulundu.

Cami minaresinde hoparlör teşkilatı olmadığından günde 5 defa minareye çıkarak Ezan-ı Muhammedi okuyan kişidir Kadir Hafız.

En son bugünde İmam Hatip okulumuzun ilk veya ikinci mezunlarından Muhittin Şahiner hocamız hayatını kaybetti.

Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi Yozgat İmam Hatip lisesinde meslek dersleri öğretmenliği yaptığı gibi Müdür Muavinliği belli bir müddette Müdürlük yaptı.

Kendisini tanıyan bütün öğrencileri merhum hocamızı nüktedan ve olayları abartılı bir şekilde anlatan yapıda olduğunu bilirler.

Cenaze namazını oğlu Fatih Şahiner kıldırdı. Namazı beklerken 8 - 10 tane öğrencisi vardı. Her biri bir anekdot anlattı.

70'li yıllarda kimselerde araba yokken İmam Hatip okuluna yurt dışından Ford Taunus marka bir otomobili bir hayırsever bağışlamıştı. Şahiner hocamızın da ehliyeti vardı. Biner arabaya  geze,r köylere öğrencileri vaaz etmek, cuma kıldırmak maksadıyla götürür, getirirdi.

Bir gün 5 arkadaşımızı 5 ayrı köye götürüyordu. Çalatlı Cinli kavak mevkiinde arabayı birden sağa çekti. Çocuklar arabanın frenleri şişti. Bizde hiç bir şey bilmiyoruz. Karşıdan gelen bir minibüsü durdurdu. Şoföre kendisinin Yozgat İmam Hatip okulu Müdürü olduğunu, ağır vasıta ehliyetli olduğunu anlattı. Şoförü öyle bir yağladı, yüzledi ki adam hemen takım çantasını getirdi, yarım saat arabayla uğraştı, bize yol verdi.

Kendisine dedim ki hocam adama öyle bir damardan girdin ki adam neye uğradığını bilmedi. Bana döndü ''Ulan pis herif hocanızı örnek alın, hocanız hiç bir yerde sıkıntı çekmez. Bu şoföre methiyeler döktürmeseydim arabaya elini bile sürmezdi'' dediğini anlatıyordum ki ölüm haberini aldık.

Bu haberi duyan başka bir öğrencisi bana şu mesajı çekti;

Muhittin Şahiner hoca derdi ki: ''Gençler, bu bizim Ford Taunus ile 2 saat 15 dakika da Ankara'ya vardım. Ulusun göbeğinde doovah! dedim. Frene bastım.  Araba asfaltı yarım metre oydu'' der, bizde dünde, bugünde hala güleriz.

Makamı Ali olsun. Kendisini hayırla yad ettik. Allah onu cennetine koysun diyorum vesselam...

20 Kasım 2020 Cuma tarihinde eklendi ve 721 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız