SAP MI, SAMAN MI?

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Yozgat'ta geçim kaynakları yüzde 76 tarıma dayalı hayvancılıktır. Et, süt, yumurta, peynir, yağ, salam, sucuk,un, bulgur, buğday ihtiyacımız bakımından kendine yeterde artar bir yapıdayken, maalesef son birkaç yıldır, tarımda arzu ettiğimiz üretimi elde edemiyoruz.

En güçlü traktörler, tarım ve alet edevatları ile modern usulde tarım yapıyoruz.

Aynı tarlaları ekip biçtiğimiz halde eski günlerimizi bu gün arıyoruz. Hayvancılık şurada dursun o ayrı bir dert. Bu gün sapımı, samanı mı, buğdayımı konuşalım?

Buğday olmazsa olmazlarımızdan her şeyimiz ona bağlı. 

Eski siyasilerden, Süleyman Demirel otobüsün üzerine çıkar korkuluklardan düşecek gibi aşağıya sarkar elinde mikrofon; "Benim Yozgat lı köylüm, benim çiftçim, benim ülkem tarım ülkesi dünyada kendi kendine ihtiyacını yeteri kadar üreten yedi ülkeden bir tanesi" derdi de, meğer ne kadar haklıymış, bu gün oda mazide kaldı.

Ne zaman biz ecdadımızın Sarı bursa- Boz buğday yerli tohumlarımızı terk ettik, hem buğdaydan olduk, hem de samanından. Bu gün ülke genelinde TMO ambarlarında buğday stoklarımız hızla tükenirken yeni yapılan Lisanslı depolarda modern buğday silolarımıza bakmayın, dışı kadar içi güzel gözükmüyor.

Çünkü ambarların içi boş keşke içi dolu olsa idi. Yıl içerisinde beklenen den daha fazla yağmur yağmasına rağmen maalesef ekinlerin boyu iki karışı geçmedi bu sene. Hasat dönemi yavaş yavaş toparlanıyor biçer döver sahipleri ekin tarlalarını saman karşılığında biçiyorlar, başkaca para talep etmiyorlar.

Ben hatırlıyorum kendi köyümüzde o gün öküz kağnısı üzerine çuldan çeten yaparlar saman taşımak için, kırk çeten saman stok ettiğimiz olurdu. Eğer o günkü gibi herkes saman stok etse, tarlalarda tek bir tane ekin sapı kalmazdı bu gün. Eğer saman kıymetli olmasaydı atalarımız, " sakla samanı gelir zamanı" derlermiydi.

Bu gün için buğday, pirinç, arpa, yulaf, çavdar, nohut kadar samanda kıymete bindi. Geçen hafta merkezde Baltasarlılar köyüne gittik, kocaman treyler saman yüklü. 

Köylüler bile saman satın alıyorlar çuval çuval. Bu mübala değil, latifede yapmıyoruz tahıl ambarı olan Yozgat'a bağlı köylerimizde saman un gibi alınıp satılıyor.

Eh ne diyelim!

Şu anda Yozgat çiftçisinin, köylüsünün birinci önceliği hayvanına saman temin etmektir. Tarım bakanımız Bekir Pakdemirli'nin kulakları çınlasın, kendileri uçak pilotudur Yozgat'tın köylerini havadan olsun denetlesin, saman ihtiyacının olup olmadığını gözlemlesin de Yozgat'ta sap mı, saman mı? 

Daha kıymetli görsün diyorum.

Vesselam

6 Ağustos 2020 Perşembe tarihinde eklendi ve 384 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız