HAYIRLI BAYRAMLAR OLSUN

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

 

Bu sene ki ramazan sonlarında 30-35 dereceye varan sıcaklar altında oruçlarımızı tuttuk elhamdülillah.
Sahurla iftar arası neredeyse 17 saat'ı buldu, yemeden içmeden, hatta elini yüzünü yıkarken bile ağzına verdiği suyun boğazına kaçacağından endişe ederek, ağzını bile çalkalamadan gün boyu bütün organlarına oruç tutturan müminler bu Pazar bayram ediyoruz İnşallah! 

 Bu ibadetini yaparken, Allah'a inanarak sırf onun rızası için gecenin bir yarısında kalkarak, iki lokma ekmek, bir bardak çay, birazcık peynirle sahur yaparak, akşam ezanına kadar gün boyu yemeden, içmeden, sabrederek oruç tutan müminler bayram ediyorlar bugünde.
 Birileri bize zorla, baskıyla, bu ibadeti yaptırmaya kalksa, ilk fırsatta insanların yapacağı tek şey bunu ihlal etmek ve karşı koymak olacaktır. 
Halbuki Rabbine iman etmiş Müslüman; genç, ihtiyar demeden bilhassa 8-10 yaş arasındaki minicik yavrularımızın akşama kadar yemeden, içmeden, aç susuz oruç tutmaları, akşamda oruçlarını ya babalarına ya da annelerine, dedelerine belirli bir hediye karşılığında vermeleri neyle izah edilebilir Allah aşkına?
 İşte böyle günde oruç tutan çocuklarımız, gençlerimiz bayram ediyorlar bugünde. Bunu hiçbir maddi güç yapabilir mi? Bu tamamen insanın imanını, inancını temsil ediyor. 
İşte arkamızda bıraktığımız ramazan ayı içerisinde uzun ve sıcak günlerin sabahından akşamına kadar çatlayan dudaklara, solan benizlere, iftar sofralarında , sıcak çorbalarımızı kaşıklayarak oruç tutan müminler bayram ediyorlar bugünde. 

Müslümanlar arasında  yardımlaşma, dayanışma doruk noktaya çıktı. İftar sofraları renklendi, bereketlendi. Sair zamanlarda bir kap yemek soframıza konulurken, iftar bereketi sayesinde ne yiyeceğimizi bilemez olduk. 
 Bu sene içinde bulunduğumuz Koronovirüs sebebi ile ortak sofralar kurulamadı ama infak ve yardımlaşma doruk noktaya ulaştı.
Verende alanda bayram ediyorlar bu günde.

Yozgat'ımızda Ramazan ayı bir başka geçti bu sen. Kavgasız, gürültüsüz, kimse kimseyi üzmeden, incitmeden, dolu dolu herkes inandığı gibi yaşayarak, ibadetini yerine getirerek, hayır hasenat işlerini de yapmanın hazına ulaştı.
 Öyle bayram ediyorlar bugünde.
 Bırakın yuvanızda cennet meltemi essin, mutluluktan, havalara ucun önümüzü bayramlar aydınlatsın haydi cennetlere uçun bugünde. 
Rabbim! Senden  Niyazımız Sana özgü kıldığımız namazların, tuttuğumuz oruçlarımızın, yapılan tüm ibadetlerimizin senden makbul olmasıdır. 
Eriştirdiğin bayramın, yeniden kardeşlik ve adalet medeniyetine vesile olmasıdır.
 Kalplerimiz imanla, gönüllerimiz huzurla, vücudumuz sağlıkla dolsun. Ne kurduğumuz bağ bozulsun, ne de dostluklarımız... 
Ellerimizi havaya kaldırıp; Derin bir nefes alarak,
 Yarabbi sen af edicisin!
Affı da seversin!
 Beni de affet! 
Diyerek bugüne geldik. Onun için bayram ediyoruz bugünde. 
Bayram günümüzde  tüm insanlar birbirlerine daha çok yakınlaşsın. Dargınlıklar ortadan kalksın. Kardeşlik ve dostluk duyguları daha da kuvvetlensin. Tüm insanlar neşe ve mutluluk denizinde yüzsünler. 
Bugün sevinç günüdür. Kederleri bir yana bırakıp mutlu olalım. Ramazan Bayramı'nı doya doya yaşayalım. Aile fertlerimizle, çoluk ve çocuğumuzla,  yakın eş ve dostlarımızla, ahbaplarımızla  bayramlaşalım mesafe koyarak. 
Büyüklerin ellerinden öpemeyeceğiz , küçüklerin gözlerinden öpemeyeceğiz.
Bu yıl da böyle olsun ağa gelin!

Rabbimizden bu günde niyazımız kendi küçük, belası büyük koronavirüs mikrobunun; ülkemizden, milletimizden, İslam aleminden ve tüm insanlıktan  uzak olmasını diliyorum.
 Gurbet ellerde ki tanıdık ahbap ve dostlarımıza telefonla, sosyal medya aracılıyla  ulaşarak bayramlaşalım, hasret giderelim bu günde.
 Ülkemizin dirliğine, mazlumların kurtuluşuna, insanlığın huzuruna, barış ve kardeşliğine vesile olsun bayramımız diyorum Vesselam.

22 Mayıs 2020 Cuma tarihinde eklendi ve 642 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız