BİLGİ ZEHİRLENMESİ YAŞAMAMAK İÇİN YAŞIMIZI KORUYALIM

Meltem Kavak

Meltem Kavak

Geçtiğimiz günlerde gündemi ortadan ikiye bölen kimine göre geleceğin Filozofu, kimine göre planlı yetiştirilmiş bir ajan, kimine göre bilmem ne.. evet kimden söz ettiğim anlaşıldı ismi Atakan. Bana göre 10 yaşında masum bir çocuk.

Birde bildiğim tek şey bu çocuk yüzünden, birçok aile bu çocuğu örnek göstererek çocuklarını yerin dibine sokmuş olması. Efendim aile her çocuk için en büyük kavramdır. Çocuk öncelikle aile bireylerini kendine kahraman olarak seçer. Daha sonrada hayal dünyasına kattığı insanları.

On yaşındaki çocuk kendine önce küçük bir dünya oluşturur daha sonra bu dünyayı büyütmek ister.

Gizli, hayali kahramanlarla süsler. Daha sonra bu süsledikleriyle de insanlara sunmak ister. Sevgili Atakan, maalesef ki bazı kural ve kaideleri bilmeden kazasız belasız 10 yaşına gelmiştir.

Her çocuk taşıyacak diye bir şey yoktur. Belki Atakan taşıyordur bunu bilemeyiz. İnşallah doğru ellerde, güzel yerlere gelir. Evet, neler bunlar: Ebeveynler evlatlarının yaşlarına göre kitap seçmeli, Tv- izletmeli diye konuşuyoruz her daim.

Çocuklar her şeye zamanı gelmeden ulaşırsa eğer ilerleyen zamanlarda siz çocuğunuza ulaşamaya bilirsiniz.

Neden felsefe dersleri lise 1. Sınıfta başlar?

Anladınız değil mi?

Ben kızımı yıllar önce evime yakın bir kreşe vermiştim.

Burada aynı zamanda Kuran-ı Kerim ve değerler eğitimi verilecekti. Çevremden baya tepki almıştım. Çünkü bize farklı gösterdiler. Dinini öğrenen çocuk ilmini icra edemez gibilerinden. Çocuğun aklı bulanır neden oraya verdin demişlerdi. Oysa çocuk peygamberini, kitabını, haramı, helali, edebi, ahlaki, dini konuları öğrendi. Yıllar geçti ben çocuğun aklında bulanma görmedim. Aksine diğer çocuklara göre merhametli, kimseye zarar vermeye cesaret edemeyen bir çocuk oldu.

Şimdi soruyorum bu zihniyet nerden türedi? Buda size ödev olsun. J

Birçok filozof ateisttir. Ve birçok başarı icra etmiştir farklı dallarda. Birçok insan bu filozoflara büyük hayranlık duyaraktan yaşar.

Öyle ki beğendikleri yazarın özlü sözlerini beyinlerine kazırlar ve o kimsenin özel hayatını kendileriyle kıyas yapabilirler. Biz buna örnek yaşam diyelim.

Bunun için her kitap her yaşta asla okunmaz!

Nasıl ilaçlarımızı çocuklarımızdan saklıyorsak, içerde zehirlenir diye. Kitaplarımızı da bu şekilde muhafaza etmeliyiz. Bilgi zehirlenmesine girmesin çocuk diye.

Kitaplarımızın da zamanı vardır saklanmalıdır. Her bir kitabın alıcısı farklıdır. Farklı yaşlardaki kişilerin algılaması da farklıdır.

Basit gibi gözükse de her bilgi her zaman her ortamda sunulmaz ve öğretilemez.

Çocuklarınıza ulaşmak istiyorsanız, ulaşılmaması gereken şeylerden uzak kılın onları.

Yoksa ilerde onlara siz ulaşamazsınız vesselam..

26 Şubat 2020 Çarşamba tarihinde eklendi ve 574 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız