HER PALYANÇO'NUN BİR HİKÂYESİ VAR

Meltem Kavak

Meltem Kavak

İnsanlara sunduğumuz görsellik sunum bedenimiz, elbette ki dağın görünmeyen kısmıdır. Bir tarafı güneş gören, diğer tarafı güneş görmeyen dağ misali insanlarda öyledir. Sunmak istediklerimiz veya istemediklerimizdir hayat. Her insanın yaşam tarzıdır aslında.

Her daim tebessüm eden, sohbet etmekten çekinmeyen girişken insanların hayatları daha çok dram içerir her ne hikmetse. Ve bu insanlar siz söylemeden asla açmazlar özel hayatlarını.

Nasılsın sorusuna verilen cevap gibi yalandır aslında size sunulan hayatları.

Otobüsler, dolmuşlar terapi merkezleridir aslında. Bundan dolayı otobüs ve dolmuşları asla sevmiyorum. Kısmetim mi, bilmiyorum uzun yolculuklar da veya kısa mesafeli dolmuşlar da sürekli karşıma derdini anlatan insan çıkar. Bazen yorulduğumu anlarım. Dinlemek güzeldir; ama ben bu süre zarfında kendi beynimdekileri hararetlendirme derdinde olduğum için. Hepsi sıcak şekilde beynimde kalırdı. Ben ağızımı açmadan hepsi beynimde harlanıyordur. Arada sırada da yanınızdaki koltukta oturanlara hak tanıyın olmaz mı?

İnsanoğlu, aslında kendini satın almalı bana göre kendini satın alıp değer vermeli. Kimsenin sizi üzmesine izin vermeden yaşamak uygun olan elbette. Kimsenin sizi atın almasına izin vermeden yaşanan hayattır aslı olan.

Sabır etmek hayatın diğer bakış açısı. "Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır." Atasözleriyle avunmadık mı her birimiz. Daha sonra da zaman su misali akıyor dedik. Çelişkiler içinde yaşayan her insan gibi.

Sonuç olarak kafamızda dolanan sorular:

Sürekli çevremizdeki insanları mutlu ederken, kendimize haksızlık yaptığımızı düşünmüyor muyuz? Acaba bizim içimizdeki biz ne istiyor?

Başkalarının hayalleri için kendi hayallerimizden ayrı düşmedik mi?

Güzel bir hikâye gelsin o zaman..

ÜZGÜN PALYAÇO HİKÂYESİ

Bir gün psikiyatristin muayenesine çok üzgün vaziyette birisi gelmiş ve başlamış anlatmaya;

- Benim ekonomik durumum iyi. Maddi anlamda bir sıkıntım yok. Sağlık sorunumda yok. Ancak başka bir sorunum var.

- Nedir o?

- Neşelenemiyorum. Sürekli moralim bozuk. Şöyle gülmek, bazen kahkaha atmak, eğlenmek istiyorum. İşte bunun için size geldim.

- Arkadaş, işin doğrusu bu olay, benim uzmanlık alanıma girmiyor. Ancak sana bir öneride bulunabilirim. Şu karşıya 10 gün önce bir sirk geldi. Bir de palyaço var.

Ben gittim. Çok güzeldi, özellikle de o palyaço harikaydı. Gülmekten yerlere yattım, o kadar çok eğlendim ki. Sana da o sirke gitmeni özellikle o palyaçoyu seyretmeni öneririm.

Bunun üzerine adamın suratı iyice asılmış ve adeta fısıltı halinde demiş ki;

- O palyaço var ya. O benim işte.

Hayatınızda çevrenizdeki insanların mutluluğu için çabalarken acaba siz mutlu musunuz?

5 Şubat 2020 Çarşamba tarihinde eklendi ve 613 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız