YOZGAT'I KALKINDIRIYORUZ -3

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

 

Yozgat'ı yatırımlarla kalkındırıyoruz diyen Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum anlattıklarımızın dışında; Yozgat'taki asbestli içme suyu borularından kaynaklı yüzde 67'lik kayıp ve kaçak oranının önüne geçmek için belediyemize yurtdışı kaynaklı finans desteği sağlayarak, şehrimizin içme suyu altyapısını en kısa sürede yenileyeceğiz" dedi.

Bendeniz bu konuyu 6 yıldır işliyorum. 11 Mart 2014 Salı günü Merhaba Yozgat Gazete'mizdeki köşemde, "30 Yıldır Zehir İçiyoruz" başlığı ile yazmıştım, en son 2 Ekim 2019 tarihli köşemde yine bu konuya değindim. Olumlu, olumsuz cevaplarda almıştım.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse; Yozgat'ın şehir içi içme suyu şebekesinin yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda olduğunu, şebekenin yenilenip borularının değiştirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

73 milyon lira maliyetli proje kapsamında sürdürülen çalışmaların sonuna gelindiğini söyleyerek; "Asbestli içme suyu borularımızı Avrupa Birliği standartlarına uygun olan 400'lük düktil borularla değiştirdik. Yaklaşık 3800 metrelik içme suyu ana hattında yapmış olduğumuz çalışmaları belediye imkânları ile sürdürdük" demiş.

 Bizde sağolasın Başkan demiştik. 

Gerçekten Yozgat'ın bugün devasa sorunları söz konusudur. Bunların başında 85'li yıllarda zamanın Belediye Başkanı Cemil Çiçek tarafından Toros İnşaat şirketine yaptırılan içme suyu isale hattında asbestli borulardan Yozgat halkı bugün hala su içmektedir. 

 Asbestli boruların zararını veya faydasını kimse bilmiyor. Oysa bu borular gelişmiş ülkelerde hiç kullanılmamış AB ülkelerinde ise kanserojen madde taşıdığı ve insan sağlığına olumsuz yönde etki edilmesi gerekçesiyle yasaklanmış, Türkiye'de de yasak edilmesine rağmen maalesef Yozgat'ımızda bu borular yok edilememiştir.

Bugün çevre illerin hiçbirinde hatta Türkiye'de bu borular kullanılmazken, Yozgat halkı neden bu borulardan su içer anlam vermek mümkün değil. 

Zaten tüm olumsuzluklar Yozgat üzerinde çöreklenmiştir. 

 Bugün kimse asbestli boruların zararından bahsetmiyor.  Ama herkes farkında.  Hiç kimsenin gıkı çıkmıyor.

Kimse bunu sorun olarak görmedi demiştim.

 Ayrıca  26.04.2014 de ulusal bir televizyonda, bu konuyu gündeme getirdim,  çok büyük bir beğeni ile olumlu tepkiler almıştım o gün.

34 sene önce yenilenen şehir suyu şebekemizde hâlâ asbestli borular mevcuttur şu gün itibariyle.

  Biz bunu gündeme taşıyınca , o gün üst düzey bir bürokrat beni aradı; " Seni dinleyince tüylerim diken diken oldu, Ahmet Büyüksoy, bu söylediklerin doğru mu?" dediğinde, arşivler yalan söylemez, yapılanlar ortada, yaptıranlarda hayatta ölmediler demiştim.

 Bir müddet sonra bana döndü, bu haberin sağlıklı olmadığını söylemişti o gün. 

Kulakları çınlasın bürokratımızın.

Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.

 Biz o gün tehlikeyi işaret ettik, kimsenin gıkı çıkmadı, gördüm ki bugün ki belediye yönetimi bu işin zararlı olduğu kanatına varmış olacak ki, asbestli boruların varlığından bahsediyor ve değiştirileceğini söylüyor.

Bakan Kurum'da Belediyemize yurtdışı kaynaklı finans desteği sağlayarak, şehrimizin içme suyu altyapısını en kısa sürede yenileyeceğiz diyor.

Umarım en kısa zamanda asbestli bu borular, değiştirilir Yozgat'ta zehir içmekten bir an önce kurtulur diyorum. Vesselam.

15 Kasım 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 388 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız