Yozgatspor Seni Bekliyor!

Şükrü Can ATAGÜN

Şükrü Can ATAGÜN

Bazen canım sıkılır açarım internetimi 2000'li yılların Yozgatspor'una bakarım. Maç özetlerini izlerim, eski gazete yazılarını okurum. Hala o yılların oyuncu kadrosunu forma numaralarıyla birlikte ezbere sayarım. Henüz 10 yaşlarındaydım o senelerde. Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen hala izlerini silemediğim anılardır benim için. Dershaneden kaçıp stadyuma koştuğum günleri hatırlıyorum. Maç biletine verecek paramız olmazdı o yaşta. Bir büyüğün önüne geçip stadyuma biletsiz girerdik. Yüreğimizde bir coşku, bir sevda ile.

Biz şanslı çocuklarmışız ki Fenerbahçe'yi, Galatasaray'ı, Beşiktaş'ı ve nice köklü kulüpleri Yozgat'ta canlı olarak seyredebildik. Sporu sevdik, altyapıda top oynamayı hayal ettik, saha kenarında top toplayan çocuklara imrendik. Yimpaş'ta Preko'yu, Ayew'i görünce yanına koştuk "Hello!" dedik. Zencilerden Hello cevabını alınca da okulda arkadaşlarımıza Ben Preko'yla konuştum diyerek hava attık. Velhasıl güzel günlermiş.

İki yıllık süper lig deneyiminden sonra o zaman ki adı Yimpaş Yozgatspor olan takımımız için işler hiç iyi gitmedi. 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig derken amatöre kadar düştü takım. Başarı olmadı mı heyecan olur mu? Ne medya ilgilendi, ne siyasiler, ne iş adamları, ne de 5-10 lira verip maça giden taraftar. Hemen herkes sırt döndü, destek verenlerin de destekleri yeterli olmadı. Ta ki geçen seneye kadar da başarı gelmedi. Bölgesel Amatör Lig'de rüzgârı arkasına alıp şampiyon olan takımımız 3. Lige yani profesyonel lige yükseldi. Yılların ilgisizliği bir nebze tersine döndü, ilgi alaka arttı, öyle ki seçim vaatlerinde Yozgatspor'un adı sıkça duyulur oldu. Siyasetin girdiği yerde gruplaşma olmaz mı? Şüphesiz!

Yozgatspor'un, şehrimizin takımının elinden tutup ileri götürebilecek insanlardan tutun da tribündeki taraftar bile bölündü. Nihayetinde Yozgatspor mücadeleye olması gerekenden daha az bir destekle devam ediyor. Geçen sene ki kadar flaş sonuçlar alamasak da kötü durumda da değiliz. Mücadele eden, elinden geleni yapan bir oyuncu grubumuz var. İnanıyorum ki devre arasında 1-2 nokta transfer ile bu takım Play-Off oynar belki de bir üst lige yani 2. Lige çıkmayı başarır.

Başarının devamı için Yozgatspor yönetiminin de ekstradan bir şeyler yapması gerekiyor. Şehir havaya sokulmalı. Bir iki seri galibiyet ile bu mümkün olabilir. Sporcu kardeşlerimiz ile halk buluşturulabilir. Atıyorum cumhuriyet meydanında çocuklarımız ile futbolcularımız karma maç yapabilirler. Şehir havaya sokulurken tribünler cazip hale gelmeli. Bunun içinse kaliteli oyun, taraftarı heyecanlandıracak birkaç futbolcu şart. Bu da imkân meselesi tabi ki. Mesela ilimizde üniversite var. Burada eğitim gören gençleri tribünlere çekmek lazım. Stadyumda iyi bir atmosfer oluşturulabilirse rakip takımlar da hakemler de bu baskıdan etkileneceklerdir.

Dediğim gibi 20 yılı aşkın süredir tribünlerdeyim ve 20 yılda tribünleri hiç yenileyememişiz. Hala aynı sloganlar ile takım destekliyoruz. Gerekirse ateşli taraftarlarıyla nam salmış bazı takımların tribün amigolarını ilimizde misafir edebiliriz. Koreografiler, marşlar, çeşitli organizasyonlar planlanabilir. Tribünlerin doldurulması adına ilçe belediyelerinden otobüs desteği için ricacı olunabilir.

Tabi otobüste yetmez, atıyorum ilçelerden gelecek 100-150 kişiye ücretsiz bilet verilebilir. Çocuk ve kadınlara maç biletleri ücretsiz olabilir. Ailesiyle maça gelene birer atkı vs. hediye edilebilir. Her hafta birkaç lise tribünde ücretsiz misafir edilebilir. Yani demem o ki bir şeyler yapmak her zaman mümkün. Evet, şampiyon olmak için para lazım olabilir ama heyecan yaratmak için her zaman paraya ihtiyaç yok.

Sosyal hayatın sınırlı olduğu ilimizde Yozgatspor güzel bir hafta sonu aktivitesi olabilir herkes için. Mesela bu Pazar günü saat 13.30'da takımımız Gölcükspor ile karşılaşacak. Hep beraber tribünde buluşmaya davet ediyorum sizleri. Çocuğunuzu, torununuzu, yeğeninizi alın gelin maça.

Gençlerimizi spor ile tanıştıralım. Bizim çocukluğumuzda yaşadığımız güzel duyguları onlar da yaşasınlar. Bu hafta dolu bir tribün ile takımızı destekleyelim inşallah. Ayrılık, gayrılık gözetmeden sadece şehrimiz için, takımımız için!

 

15 Kasım 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 748 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

2 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Kazım

Kesinlikle katılıyorum sadece Yozgatspo değil tüm Anadolu kulüplerinin derdi aynı daha önce Süper ligde nefes almış kulüplerin sonunun bu denli kötü olmamı. Bol şans Yozgatspora... Yaşasın Samsunspor Yozgatspor kardeşliği ????????

Ayşegül

Maça gelmek istediğim için spor klübündeki yetkililer " kadınlar için pek uygun bir ortam yok" dedi. Kadın ve çocukları çekmek istiyorsanız önce tribünlerde ki dili düzeltmeli, ortak kullanım alanlarının hijyenine daha çok önem verimelisiniz. . Ben bir kadın olarak oğullarımı alıp maça gidebilmeliyim büyük futbol klüplerinde olduğu gibi.