Kurban bayramında beslenme

Dyt.Sıla Eyibil

Dyt.Sıla Eyibil

Herkese yeniden merhaba! Bir bayram daha geldi çattı.

Sevdiklerinizle geçireceğiniz nice huzurlu ve mutlu bayramlara sevgili okurum!

Mutluluk ve huzur ''Sağlığı'' emin adımlarla takip ederken; Sağlığınız için siz de beni emin adımlarla takip edin! :))

Sağlığınıza faydalı olmak adına, lisans öğrenimini tamamlayıp Beslenme ve Diyet Uzmanı (Diyetisyen) kimliğimle karşınızdayım. Bugünün anlam ve önemine gelecek olursak; aklınızda ki bir çok soruya cevap olmayı hedefliyorum.

Kurban Bayramında ne kadar ve ne zaman et tüketmeliyim? Bayramda diyetim bozuluyor sonra nasıl toparlarım? Böreklere sarmalara uzaktan bakmak istemiyorum.

Baklava yemeden bayram mı olurmuş!?

Bu ve benzeri soruları siz söylemeden ben duyar gibiyim, öyleyse hadi cevaplayalım.

Bayramda hangi öğünlerde et yemeliyim?

Dana etinin yaklaşık %19 u proteinden oluşurken,koyun etinin yaklaşık %17 si proteinden oluşmaktadır. Bu sayısal ifadelerden de anlayacağımız üzere et iyi bir protein kaynağıdır. Et güzeldir hocam,protein sağlıklıdır, kas yapar.

Hepsi tamam da acaba bu protein nasıl sindiriliyor öyle değil mi? Sevgili okur, proteinin sindirimi vücutta çok geç tamamlanır.

Özetleyecek olursak,bol et tüketmeyi planladığımız bu bayram günlerinde, hiç olmazsa saatine dikkat edelim. Etlerimizi öğlen öğününde, yanında bol salatayla tüketelim, akşama daha hafif yemekler yemeye özen gösterelim. Beslenme düzenimizin değişmesiyle birlikte bağırsaklarımızda sorun yaşamamak adına; yemeklere önce salatadan başlamayı,iyice çiğnemeyi ve dengeli beslenmeyi unutmayın! :))

Bayramda ne kadar et tüketmeliyim?

Kişiye, boy ve kilosuna, hastalık durumlarına,yaşam tarzına ve bir çok faktöre bağlı olarak değişen miktarlar üzerinden konuşmanın faydalı olacağını düşünmüyorum. 200 gr et tüketmelisin!

Neye göre,kime göre? Bir kolesterol hastası da mı 200 gr et tüketmelidir? O yüzden sağlığınız için bir uzman görüşü almayı lütfen ihmal etmeyin.

Bayram öğünlerim nasıl olmalıdır?

Bayram sabahı sevdiklerinize sarılarak, ellerini öperek ilk önce sevgi depolarımızı dolduruyoruz.:))

Ardından bol yeşillikle beraber haşlanmış yumurta, ince dilim peynir, zeytin, tam buğday ekmeği ve şekersiz çay ile sıkı bir kahvaltıyla güne zinde başlıyoruz. Et yemeklerini öğlen öğününde tüketip akşama salata, sebze yemeği ve benzeri besinler tüketerek bağırsaklarımızı yormamaya dikkat ediyoruz.

Bayram ziyaretlerinin kaçınılmazı olan ikramlara ise çözümümüz şu şekilde; küçük bir dilim börek, 3-4 adet sarma, 2 dilim baklava hakkınızı ise gün içerisinde en çok sevdiğiniz evlerde tüketerek,geri kalan ikramları sevgiyle reddederek bu bayramı da mutlu son ile uğurluyoruz. :))

Tek yapmanız gereken miktarına dikkat etmek ve kontrolü elden bırakmamak!

Hazımsızlık problemine sağlıklı çözüm!

1 adet maden suyu+2 yk yoğurt+5-6 yaprak taze nane+birkaç damla limonàBlendrize edilerek ayran şeklinde afiyetle tüketilir.

Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım,sevdiklerinizle nice sağlıklı huzurlu ve mutlu bayramlara!

İletişim;

Mail:dytsilaeyibil@outlook.com

İnstagram:dytsilaeyibil

Twitter:@eyicebidiyet

10 Ağustos 2019 Cumartesi tarihinde eklendi ve 56 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız