ÇAVUŞ ÇOCUK DOĞURUYOR

Ahmet Büyüksoy

Ahmet Büyüksoy

Haziran ayı başlarıydı. İlkbahar yeşilliklerini yavaş yavaş kaybediyordu. Ekinler kelleyi çekmiş, her taraf çayır çimen derelerden şırıl şırıl sular akıyordu.

İlkbahar sonu yazın başlangıcı bir gün de Topçulu Çavuş (Mehmet Dişli) gün ortasında, öğle sıcağı tepesine çökmüş, gölge bir yer arıyor.

Kimsenin göremeyeceği bir yerde yatıyım da uyuyum diye düşünüyor. Köy arazisi içerisin de Kara çayır mevkiin de dümdüz bir arazi ortasından dere geçiyor. Derenin her iki tarafında da koca koca kavak ağaçları, yemyeşil çimenler, büyükçe ekin tarlaları var.

Yorulup terleyen Topçulu Çavuş, önce eğilip dereden kana kana suyunu içmiş, kavağın dibine de uzanak uyuya kalmış. Divanlı köyünden akrabalarını ziyaret edip gelen aynı köylü çavuşun çocukluk arkadaşı P.. Celal hanımıyla ekinlerini görmek için yolunu bu dereden geçirir. Bir de ne görsün! Kendi kavaklarının dibin de derin uykuya dalan arkadaşı Topçulu Çavuş'u görür.

P.. Celal hanımına dönerek;" Çavuşa bir şaka yapalım" der.

Hanımının kucağında ki 6 aylık kız çocuğunu alır, uyumakta olan Çavuş'un kolları arasına usulca koyar. Anne baba ekinin içine saklanırlar bir müddet beklerler. Biraz sonra çocuk Çavuşun kolları arasında ağlamaya başlar.

Birden gözlerini açan Çavuş irkilir, ürperir herhalde ben rüya görüyorum der önce. Daha sonra işin ciddiyetini anlar çocuk bas bas bağırıyor tepiniyorken Çavuş;" Eyvah!!!" der. Bunu üzerine Çavuş'un il aklına gelen babasının sözü olur.

Babasının sözü ise;" Oğul ulu kavak ağacının altına yatma seni cin çarpabilir." Ne yapacağını şaşıran Çavuş kan ter içinde kalır. Korkar, titrer;" Eyvahhh! Beni cin çarptı" der.

Çavuş;" Olsa olsa bu çocuk cin yavrusudur. Issız dere de başka ne olur" der. Kucağında ki çocuğu usulca yere koyar ve arkasına bakmadan kaçarken çocuğun annesi Zeynep hanım bu şakaya daha fazla dayanamaz. Ekinin içinden çıkarlar kocası P.. Celal'e," Elin adamının ödünü kopardın ocağı yanasıca" der.

Daha sonra Çavuş Ağ'a," Korkma, kaçma bizim herif sana şaka yaptı "der de Çavuş gene de kendine gelemez bir müddet. Daha sonra korkan Çavuşu sakinleştirler, elini yüzünü yıkatırlar, damağını kaldırır usulca bir tokat vururlar ondan sonra otururlar muhabbet ederler. Bu durumu yaşayan Çavuş,"Böyle şaka mı olr? Aklım çıkacaktı. Size kolay geldi bana şaka yaptınız ama benim ödüm koptu.

Ne yapacağımı nereye basacağımı bilemedim. Ocağın yansın hemi P.. Celal." O günden sonra Topçulu Çavuş başından geçen bu olayı herkese anlatarak dilden dile tüm köye yayılır. O günden bugüne kadar geçen zaman diliminde köylüler bu hikayeyi hatırlayıp Çavuş Ağa hala nasıl çocuk doğurdu diye şaka yaparlar. Oda erinmeden usanmadan bunu ahbap dost içinde ballandıra ballandıra anlatır.

Vesselam...

16 Temmuz 2019 Salı tarihinde eklendi ve 307 kez okundu

Yazarın son yazıları...

tümü

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız