Bugün 14 Şubat 2016 Pazar
Tespit
Ahmet Büyüksoy
Tüm köşe yazıları (506)
İletişim : merhabayozgat@hotmail.com
Yazarın tüm köşe yazıları
Paylaş :
Yazdır :
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
30 Ekim 2013 Çarşamba

Siyaset, Koltuk Doldurmak İçin Yapılmaz

Mart 2014 yerel seçimlerine aylar kala aday adayları bir bir görücüye çıkıyor bugünlerde. Süre Cuma günü bitiyor.
Yerel medyamızda adaylığını açıklayanlar; yazılanlar, çizilenler ve söylenenlere baktığımızda “siyasette sıcak hafta, siyaset kazanı kaynıyor, adaylar görücüye çıktı, falanca başkana süper destek” gibi manşetlerle de günü birlik karşılaşıyoruz.
Seçime girebilen partiler içerisinde AK Parti’de hareketli günler, saatler yaşanırken, MHP el altından faaliyetini sürdürürken şu saat itibariyle aldığım bir bilgiye göre Fuat Köksal, Uğur Bektaş çekişmesinde kazananın Bektaş’ın olduğunu öğrendim. Haydi hayırlısı, kendisini buradan tebrik ediyorum.
Ana muhalefet partisi CHP’ye gelince yaprak dahi kımıldamıyor.
Türkiye’de hemen her gün yazılı ve görsel basında arzı endam eden CHP sözcüleri ve onun Genel Başkanı Kılıçdaroğlu her vesile ile hükümetin icraatlarını yerden yere vurarak eleştiri dozajını artırırken, CHP il örgütü ise adeta dut yemiş bülbüle döndü.
Yozgat’ta halk, “Cumhuriyet Halk Partisi, bitikleri oynuyor “diyorsa, haksızlık mı yapıyor? Cumhuriyetin en eski partisi Yozgat’ta yatalak hasta durumuna mı düştü yoksa?
Saadet partisinde İl Başkanı Ziya Koçak ile Mustafa Canpolat isimleri öne çıkıyor.
Bir diğer parti olan Büyük Birlik Partisinde de büyük sessizlik devam ediyor. Söylentilere bakılırsa Büyük Birlik’in adayı Mehmet Erdemir.
Gelelim iktidar partisine.
Bugüne kadar en çok aday adayı bu partide gözüküyor. Yazımı yazdığım şu saat itibari ile Hasan Hayri Doğruyol, Süleyman Kandemir, Yusuf Başer aday adaylıklarını resmen açıklarken bugün-yarın İl Başkanı Fahri Açıkgöz, Kazım Aslan, Nurullah Nurdoğan, Kemalettin Öztürk ve tek bayan aday olarakda Selcen Göksel Taşdan’ın aday adaylık müracaatlarını yapması bekleniyor.
Ofisimize gelen ilçele ve beldelerden aday adayları ildeki aday adaylarına örnek teşkil edecek döküman, öz geçmiş ve projelerini bastırarak gayet donanımlı bir şekilde hazırlıklarını yapmışlar bile.
Bunlardan bir tane örnek verecek olursam; Yozgat Boğazlıyan Sırçalı Belediyesi Belediye Başkan aday adayı İlahiyatçı Hüseyin Coşkun “bir köyde ne yapılabiliri” 101 proje halinde hazırlayarak seçmeninin beğenisine sunmuş.
Ben de bu köşeden Ak Parti Sırçalı Belediye Başkan aday adayı Coşkun’u müsadelerinizle tebrik ediyorum.
Tüm Yozgat’ta belediye başkanlığına aday olan siyasetçilerin de bu şekilde donanımlı olmalarını bekliyoruz..
Biz belediye başkanını “reis olarak, baş olarak” görürüz. Baş olmak kolay değildir. Hatta belediye reisine “şehr-i emin” denir. O beldenin en emin kişisi anlamında kullanılır.
Kazancıklıoğlu ne kadar güzel söylemiş;
Baş olanlar öğünmesin/Ne gelirse başa gelir/Diz toprağa yaslanır da/Baş düşerse taşa gelir.
“Vücut da baş ne ise, devlette başkan da odur.” Baş vücuda ağırlık vermediği gibi belediye başkanı da halkına ağırlık vermemelidir.
Baş vücudun bütün organlarını aynı şekilde gözetir.
Burun güzel bir koku alsa vücudun her bölgesi haberdar edilir ve o güzel kokuyu hisseder.Göz, güzel bir gül görse, ayak tırnağımızdan saçımızın ucuna kadar bütün organlarımız güler.
Ülke ve Yozgat insanı yediğinizden yiyebilsin, giydiğinizden giyinebilsin, ağladığınıza ağlayabilsin, güldüğünüze gülebilsin.
Dünyanın en zor işlerinin başında siyaset sanatı gelir.
Siyaset yalnızca koltukları doldurmak için yapılmaz. Sorun çözme ve sorunlarla çözümleri paylaşma sanatıdır siyset.
Yönetici 2 türlüdür; ya kendini taşır, ya da kendini taşıtır. Yozgat’ta seçilecek belediye başkanı, halkını taşımalıdır, kendini taşıtmamalıdır.
Malzeme insan olunca, alamazsınız, satamazsınız.
Arılar bal alacağı çiçeği bilirken, insanoğlunun, akıl alacak yeri bilmemesi ve işi ehline sormaması kendi işini zorlaştırır.
Bal yapması için kovanlarda arı yerine sinek beslemiyoruz. Hastamızı doktor yerine kasaba götürmüyoruz.
Halkın her kesiminde, insanların düşüncelerinden yararlanmanın yolu bulunmalıdır. Şura, istişare, müşavere, meşvere, müşavir, müsteşar kelimeleri dilimizde hâlâ kullanılır olmasına rağmen günümüzde bunlara önem verildiği pek söylenemez.
İstişare, başın içindekini toplayarak bir konuya çözüm getirmektir.
Seçim süreci içine girdiğimiz şu günlerde aday adaylarında, ince eleyip sık dokuyarak nitelik ve nicelik aranmalıdır. Belediye başkanlığı gibi önemli bir makamda oturacak kişinin donanımlı, vizyon ve misyonunun olması, halkının önünde adı üstünde şehr-i emin olması gerekmektedir.
Partileri yönetenler; kısır çekişme, sen ben kavgası yaparak değil, ehliyet ve liyakata önem vererek, donanımlı, kariyerli il Genel Meclis ve Belediye Meclis Üyelerini seçmelidirler. Seçilecek bu kişilerin de esnafın, tüccarın derdinden ve dilinden anlamaları gerekir.
Eğer bugünkü olduğu gibi bir yapılanma olacaksa, vay Yozgat’ın haline.
Bunu neden diyorum? Altının ayarını saraf bilir, altının ayarı tezek satıcısından sorulmaz. Cahilden bilgi almaya çalışmak, körden renkleri sormak gibidir.
Ahir kelam; “Parti yöneticilerinden bunları isterken; halkımız da kusura bakmasın onlar da aynı şekilde ince eleyip sık dokusun. Elinde projesi olmayan, kafasında, gönlünde insan sevgisi olmayan, Yozat’ın makus talihini yenecek bir belediye başkanı ve onun takım arkadaşlarını tercih etmeli, ona göre oy kullanmalı” diyorum vesselam.

30 Ekim 2013 Çarşamba

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
 

MİSAFİR

06.11.2013 08:28

Mehmet ERDEMİR Büyük Birlik Partisinin değil,MHP'nin adayı olsa, hem MHP'den hemde diğer partilerden ve AKP seçmeninden oy alarak,rahatlıkla fark atarak bu seçimi kazanırdı.Yine BAHÇELİ'nin egosu MHP'yi bir belediye başkanlığından edecek benden söylemesi.Az olsun benim olsun devri AKP iktidara geldiğinden beri kapanmış durumdadır.Hala bu partiyi BAHÇELİ yönetiyor.Anlamış değilim.

Yasin RİHAN

01.11.2013 13:01

Ahmet Bey:"halkımız da kusura bakmasın onlar da aynı şekilde ince eleyip sık dokusun. Elinde projesi olmayan, kafasında, gönlünde insan sevgisi olmayan, Yozgat?ın makus talihini yenecek bir belediye başkanı ve onun takım arkadaşlarını tercih etmeli, ona göre oy kullanmalı” diyorsunuz ama maalesef YOZGAT SEÇMENİNİN KARŞISINA PARTİ GENEL BAŞKANLARININ SEÇTİĞİ ADAYLAR KONUYOR.Seçimlerde seçmen kendi adayını seçemiyor ki...

Tuncay Şener

31.10.2013 18:15

gün itibariyle anlamlı ve vurgulu yazı olmuş tebrikler..içeriğine aynen katılıyorum.