Bugün 30 Nisan 2016 Cumartesi
Hüseyin Kılıçaslan
Tüm köşe yazıları (137)
İletişim : huseyinkilicaslan63@gmail.com
Yazarın tüm köşe yazıları
Paylaş :
Yazdır :
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
19 Eylül 2013 Perşembe

YOZGAT’IN KADERİ

Bir yanında Ankara, bir yanında Sivas, bir yanında Çorum, diğer yanında Kayseri gibi dört büyük ve gelişmiş şehrin ortasında olan Yozgat, merkez ilçesinde yaklaşık sensen bin insanın yaşadığı mütevazı bir şehir olarak kabuğunu yırtacağı günü bekliyor.

Bugüne kadar makus talihini yenmeye çalıştı, ama bunu başaramadı Yozgat. Yozgat’ta çok ciddi bir MHP ağırlığı oldu hep. Ancak özellikle iktidar partilerine çok büyük oranda oy ve milletvekili verdi. Lâkin Yozgat’ın kaderi hiç değişmedi. Ne bacası tüten fabrikaları oldu Yozgat’ın ne de göçü engelleyecek gücü.

On bir yıldır iktidarda olan AKP’ye de büyük oranda destek verdi Yozgat. MHP’yi hiç göz ardı etmedi, ama iktidardan yana kullandı Yozgatlı tercihini her zaman.

Ne değişti peki on bir yılda, kısaca göz atmakta yarara var.

Yıllar sonra Yozgat, hayalini kurduğu üniversiteye kavuştu bu geçen zaman içinde. Bozok Üniversitesi adıyla kurulan bu üniversite henüz gelişme aşamasında. Zamanla istenilen seviyeye ulaşacaktır muhakkak. Bu üniversiteyi önemsemek gerek elbette. Belli bir istihdam da yaratmıştır. Bundan daha önemlisi ise akademik bir eğitim kurumu olmasıdır.

Hızlı trenle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bittiğinde Yozgatlılar büyük ve rahat bir ulaşım imkânına kavuşacak. Yozgatlıların çok büyük kısmı Ankara’da yaşar. Gerçi karayolu ile Ankara-Yozgat arası üç saattir, ama trenle hem daha güvenli olacak ulaşım hem de yaklaşık bir buçuk saate inecek.

Yozgat’a bir bölge hastanesi yapılacak yakında. Bunu da takdir etmek gerek elbette. Eğitim ve sağlığın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok. Çağdaş bir ülkede bunlar asla ihmal edilemeyecek konulardır.

Bütün bunlar kısmi ve göreceli bir istihdam yaratacaktır kuşkusuz. Yeterli olmasa da bunu önemsemek gerek.

Bütün bunlara ilave olarak sanırım Sorgun tarafına bir de havaalanı yapılacak. Yapılsın, çünkü çağdaş bir ulaşım imkânı sunacak bu bütün Yozgatlılara ve Yozgat’a gelen misafirlere. Ama benim asıl merak ettiğim konu, bu uçağa kimin bineceğidir. Demin de söylediğim gibi Yozgatlıların çok büyük bir kısmı Ankara’da yaşamaktadır. Hızlı tren de yapılınca bir buçuk saat içinde Ankara’da ya da Yozgat’ta olacak insanlar.

Yozgat müteşebbislere ve istihdam artırıcı imkânlara kavuşmalıdır bir an önce. Bir elin parmağını geçmeyecek müteşebbisleri ile Yozgat’ın kaderi değişmez hiçbir zaman.

Devlet artık eskisi gibi fabrikalar kurmuyor. Ama yapacağı teşviklerle müteşebbisler için Yozgat’ı bir cazibe merkezi haline getirebilir. Çünkü Yozgat Ankara’ya çok yakındır. Faaliyete geçecek olan hızlı tren ve havaalanı Yozgat’a yatırım yapmak isteyen müteşebbislere büyük bir imkân sağlayacaktır. Ancak devletin bu işe öncülük etmesi gerekir. Yoksa bütün bu yapılanlar sadece Yozgatlının hayatını kolaylaştırır, ama ne göçü durdurabilir ne de işsizliğe çare olabilir.

Türkiye’nin en büyük tahıl ambarlarından biri olan Yozgat’ta tarım ihmâl edilen konuların başında gelmektedir. İnsanlar atadan, babadan gördükleri için tarımla uğraşmaktadır. Buğdayın kilosunu kırk kuruşa mal eder, elli kuruşa zor satar, ama tarlasını ekmekten imtina etmez Yozgatlı. Çünkü toprağı sever bu şehrin güzel ve cefakâr insanları.

Önümüzde birçok seçim var. Muhtemeldir ki Yozgatlı her zamanki gibi MHP’yi göz ardı etmeyecek, bu partiye olan sadakatini yine gösterecek ama tercihini iktidar partisinden yana kullanacaktır.
Siyasiler Yozgat’ı yol edeceklerdir yine. Lâkin Yozgat’ın yolları yıllardır bitirilememiş, eziyet çektirmeye devam etmektedir. Umarım gelecek olanlar karayolu ile gelirler Yozgat’a. İçleri dışlarına çıksın ki anlasın Yozgatlının çilesini gelecek olan pek değerli siyasilerimiz.

19 Eylül 2013 Perşembe

Adınız Soyadınız
Yorumunuz
 

süleyman erdem

20.09.2013 09:16

Sayın KILIÇASLAN yazmış olduğun yazıyı, defalarca okudum kendimi avutayım diye.inan bana ben senin kadar iyimder değilim.11 yıllık iktidarı boyunca, 4 defa seçim yapıldı.Mevcut iktidar partisinin Yozgat'a duyduğu güven ortalaması %65-70'ler civarında.AKP Türkiyeye hizmet etti.Fakat maalesef USTA'ya gereken mesajları iletmeyen çırakları Yozgat'ı bu hizmetten mahrum etti.Zaten böyle olmasa Devletin resmi istatistik kurumu olan TUIK Yozgat'ın Tokat'tan sonra ikinci göç veren il olduğunu iki dönemdir ayan,beyan açıklamazdı.Şimdi gelelim hizmet olarak belirttiğiniz uygulamalara, Havaalanı yapılacakmış ,hangi yozgatlı bu havaalanından istifade edecek belirttiğiniz gibi Yozgat dışında ikamet eden Yozgatlının yarısı zaten Ankara'da şuanda bile (yolların bozukluğuna rağmen) Ankara Yozgat arası karayolu ile 2,5 saat,eğer Ankara'da oturan Yozgatlı Esenboğa'ya gidip,oradanda Yozgat'a uçakla giderse, minumum 2,5 saat o zaman ne övünüyoruzki? Önce ekmek lazım,ekmek için iş lazım,iş için istihdam lazım, istihdam için teşvik lazım.Havaalanı bunlardan sonra yapılabilir.Demiryolu bağlantısı zaten Yerköy'den var.Hızlı Tren Yozgat için değil,Kars için,Ağrı için düşünülmüş bir proje Yozgat burada elbetteki bir ara durak, Yozgat'ı by pass ederek zaten bu hizmeti yapamazsın,Geriye bir Şehir Hastanesi yatırımı kalıyor.Bunu tabiiki Yozgat'lı inkar edemez.Fakat temel atma töreninde Cemil bey'in söyledikleride kabul edilemez.Yaklaşık 35 senedir Türkiye siyasetinde veyönetiminde her daim bulunmuş hemşehrimiz T.B.M.M Başkanı sıfatı ile gelmiş olduğu temel atma töreninde Yozgat'dan bir yılda 275 Milyon TL.vergi toplandığını oysa Hastanenin 278 Milyon Liraya mal olduğunu belirtti. Bir il'den vergi toplanabilmesi için kazanç olması gerekmektedir.KAzanç olabilmesi için, ticari faaliyetler ve üretim yapılması gerekmektedir.Yozgat için Cemil bey 33 yılda ne yapmıştır da toplanan verginin azlığından bahsetmektedir.Ya'da toplanan vergi aslında yeterlidirde Hastanemi pahalıya yapılmaktadır? Buyurun kararı siz verin tam sakal ve bıyık hikayesi.Ben sizin gibi Yozgat'ın durumunu toz pembe görmüyorum.SAYGILARIMLA