Son Dakika

CUMHURİYET MEYDANI MEZARLIK OLSUN

Belediye başkanımız Kazım Arslan tarafından geçen haftalarda başlatılan mezarlık çalışmaları çevre düzenlemesi hemşerilerimizin beğenisini kazanıyor. Düzenlemelerle çirkin görüntüler yok ediliyor, daha düzenli, daha tertipli, ulaşılması kolay, daha aydınlık ve geçmişlerimize değer verdiğimizi gösterebildiğimiz alanlar oluşturuluyor. Hem hayatta olanlar için hem de uhrevi hayatta olanlar için büyük hizmet. Belediyelerin belki de en önemli en güzel hizmetlerinden biri de cenaze hizmetleri. Belediyelerin insanımızın en acılı anında yanında olması, gerek gassal işi, gerek nakil işi, gerekirse de yakınlarını taşıma işi insanımıza şehremininin en büyük hizmetlerindendir.

GARİP MEMLEKET

Geçen hafta Vali bey basın toplantısı düzenledi. Davet edildik, gittik. Vali bey toplantıda şehir merkezine yapılan yatırımları anlattı, ya da anlatmaya çalıştı.
2023 Yozgat vizyonu kapsamındaki projelerden hangilerinin yapıldığına, hangilerinin yapılmadığından bahsetmedi. Yozgat’ın en büyük sorunları olan göçe, eğitime, ekonomiye ise hiç değinmedi. Varsa yoksa "Kent Park" dedi, Fatih, Eskipazar, Şekerpınar, Tuzkaya demedi. Gelir getirmeye, kalkınmaya yönelik yapılmış iğne ucu kadarcık bir faaliyetten bahsedemedi. Yozgat’ta resmi kurumların performansları yerlerde sürünürken, bir tanesi plan, proje, katkı sağlamazken, yeni binaya geçmekten bahsetti. Kurumlar geçince de, şahtılar şahbaz olurlar artık.
"İyisiniz hoşsunuz sayın Valim de, yapılanlar daha iyi, daha da nitelikli olabilirdi" dediğimizde verdiği ani tepkiler çok ilginçti. Vali Konağı'nın duvarını, kapısını, duvarının babalarını dinledik. Bir valinin işi dakikalarca duvar anlatmak olmamalı. Bir kaymakam, Kadışehri Kabalı Köyü Meyvecilik Entegrasyon Projesi ile tüm Türkiye’ye örnek olan, ilçemize ekonomik katkı sağlayan bir proje üretilebiliyorsa bir valinin imkânlarını siz düşünün artık. Fakat biz toplantıya gittiğimizde, kaldırılması gündemdeyken iki metre kaldırım vermekle gündemden düşeceği zannedilen Vali Konağı’nı dinledik maalesef.  Sizce de bir valinin işi kaldırım mı, duvar mı?
Yozgat çok garip bir memleket.
Muhafazakâr belediye dedik, Ramazan’da teravih vaktinde şenlik yapıldı, yetmedi. Ermenek’te yürekler dağlanırken, Mescid-i Aksa içerisinde Müslümanlar zulme uğrarken, bir yandan Muharrem ayı sevgi, saygı, hürmet ayı deyip aşure dağıtılırken, diğer bir yandan da Gençlik Konseri adı altında herhâlde adı Nur olan birini getirince Yozgat’a nur dağıtacağı sanılarak eğlence tertip edildi. Anlamak mümkün değil. Velev ki program önceden düşünülmüş olsun, değiştirilemez miydi? Bu kılavuz, kılavuz değil usta, haberin olsun. Bütün bunların ardından bir Z raporu alsak bunu yaparak, Muharrem ayının mahiyeti mi anlaşıldı? Katılımcıların milliyetçiliği mi arttı? Dindarlığı mı arttı? Kültürleri mi arttı? Daha çok medeni mi olundu? Sadece elde var bir vebal. Bu ayda, bu günlerde, bunu başka zihniyetteki birileri yapsa kınarsınız, kınarız. Eğlence deyince, sanat deyince, kültür deyince bir tek aklımıza böyle işler mi geliyor? Milleti zevk-ü sefaya sürüklemek mi eğlence?
Dedik ya, bir garip memleket.
AK Parti Yozgat İlçe Başkanlığı'na yapılan seçim sonucunda İskender Nazlı tekrar başkan seçildi. Başkan 400 delegeden yönetimde yer verdiği, veremediği herkese tek tek sarıldı, kucakladı. Kibarlığı, nezaketi elden bırakmadı. AK Parti, eskileri ve yenileri ile cıvıl cıvıl. Göreve gelenler de mutlu, görevlerini gereği gibi yerine getirerek ayrılanlar da. İl Başkanı Harun Lekesiz 2015 hedeflerinin Yozgat’tan 4 vekil çıkarmak suretiyle 2023’e emin adımlarla yürümek olduğunu belirtti. Gördüğüm o ki bu iddia, bu coşkuyla 4-0 yapar mı yapar. Diğer yandan ilçe seçimine misafir olarak gelen eski başbakan yardımcısı Emrullah İşler, "AK Parti ile birlikte Yozgat çok değişmiş, en çok dikkatimi çeken ise yeni yeni konutlar yapılmış olması" diyor. "Yozgat’a fabrika yapılmış, ekonomisi düzelmiş, göç bitmiş" diyemiyor fakat katılımcıların tamamından coşkulu bir alkış kopuyor. Dedik ya... Bir garip memleket.
Diğer yandan AK Parti’de milletvekili olmak isteyenler de iyiden iyiye kendilerini göstermeye başladılar. Parti kulislerinde milletvekilliği için çıkan bir eski, üç yeni veyahut dört yeni isim söylemlerinin ardından beklentiler bir hayli yükseldi. Teşkilat protokoldekilerin tanıtımını yapmadı fakat diğer ilçe seçimlerinde olsun, merkez ilçe seçimlerinde olsun protokolde yer alan katılımcılardan Prof. Dr. Taner Demirer, AK Parti Sorgun İlçe Başkanı Mustafa Özdemir ve Boğazlıyan ekibi biz de buradayız diyerek sinyal veriyorlardı adeta. Ãœç dönem kuralına takılan Bakan Bozdağ ise, Pazar günü Yozgat’taydı. Bozdağ ve beraberindeki milletvekilleri, eski, yeni başkanlar ve yöneticilerle açılıştan açılışa, kongreden kongreye, sabah gün doğmadan başlayıp gece yarılarına kadar çalışmaya başladılar. Daha doğrusu 2015 seçimlerinin startının verildiği böylelikle belli oldu.
Ya diğer partiler? Teşkilatların kapısı kapalı, ses yok, seda yok, sanki AK Parti 2015 seçimlerinde kendi kendiyle yarışıyor. Yanlış çok, yalan çok, hepsi hayal diyorlar o kadar. Galiba seçimlere üç beş hafta kala çıkarak seçimi kazanabilecekleri ümidindeler.
Dedik ya bir garip memleket.
Selam ve Muhabbetlerimle…

TEK LİSTE TEK HEDEF

AK Parti alışılageldiği üzere çıkardığı tek listelerle il ve ilçelerde başkanlarını, yönetim kurullarını seçiyor. Sırada da Yozgat’ımız var. Peki ama seçimlere tek liste girmek parti içi demokrasilerde nasıl karşılanmaktadır? Neden tek liste, tek aday? Hele ki demokrasinin varlığından bahsederken.

YENİ TÜRKİYE’DE ESKİ YOZGAT

Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur.

İYİ OLACAK HASTANIN AYAğINA GELEN DOKTOR

Öncelikle hayırlı olsun demekle yazıma başlamak isterim. Birine kırk gün deli dersen deli olurmuş. Teşbihte hata olmaz, biz de o misal bir de buradan hayırlı olsun diyelim ki yeni dönem memleketimize ve hemşerilerimize hayırlar getirsin.

İNCE AYAR

Geçtiğimiz hafta Ak Parti Yozgat Teşkilatları, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi'nde yer alacak isimleri belirledi. İsimler belirlendi belirlenmesine ama bu isimler parti içi ve dışında herkesi farklı şeyler düşünmeye sevk etti.

Adayların dikkatine!..

Şehrimiz için ben de yarınlarımı ve yarınlarımızı yazmak istedim bu yazımda. Bu şehir ki; düşman ayak basamamış, yetiştirdiği değerler hep zirvelere çıkmış, siyaseti en iyi okuyan, en iyi bilen nice şahsiyetler yetiştirmiştir ama ne çare ki yetiştiği bu topraklara sahip çıkamamışlardır.

DÜNDEN SONRA KAZIM ARSLAN

Belediye başkanı aday adayları çeşitli projelerini birbiri

HAVAN BATSIN

"Boynuz kulağı geçti.” Halk ağzında bu deyim çok sık kullanılır. Aslında bu deyim biraz da kıskançlık veya harislik yapan veya ‘istemezük’çü zatı muhteremlere hitaben kullanılır. Ben de aynı manada kullanayım bu kez.

?Uğur'lu gelecek mi?

Yerel seçimler nedeniyle siyaset meydanları çok hareketli. Hem adaylar hem de partileri açısından.

Anlayacağınız bu işler, zor işler. Seçtiğiniz siyasetçiye, yetkiliyseniz kefil olacaksınız. Başarabilir mi, başaramaz mı endişesini geçtik. Niyetlenen babayiğitlerin ekonomik durumu da çok önemli tabii ki. Malum hani; eski parayla milyarlar harcanacak.

Bir adayın birçok yönüne bakılarak karar veriliyor. Sadece “diploması var, öyleyse olur” değil. Halk tarafından sevilecek, sayılacak. Eli, yüzü, dili düzgün olacak. Partisinin geçmişini ve ilkelerini bilecek. Ekonomisi iyi olacak, seçim dönemi yedirecek, içirecek. Çeşitli proje ve tanıtımlar yapacak, yaptıracak vs.

Yozgat sokaklarındaki her dört kişiden üçünün eskiden MHP'li olmasından dolayı halen umutla MHP'de bir ilerleme, bir değişim, bir rüzgâr eser mi diye bekleyenler var. O rüzgâr olmadığından şu an emaneten Ak Partili olan, Ak Parti'de delegelik, yöneticilik yapan bir sürü partizan var. Abarttığımı sanmıyorum belki de Yozgat merkezde belediye dâhil olmak üzere resmi kurumlar ve hatta Ak Parti Yozgat teşkilatının bile en az yarısı MHP'lidir. En az diyorum, isteyen saysın baksın. Bu arada bu kişileri bu duruma düşüren sizce MHP yönetimi midir yoksa Ak Parti'nin başarısı mıdır?

MHP'nin kale olarak gördüğü Yozgat'ta oyunu artıracağını, bir yükseliş trendi yakalayacağını umduğu Uğur Bektaş kozunu kullanarak ciddiyetini gösterdi. Uğur Bektaş'ın Yozgat'ta yıllardır esnaflık, yöneticilik yapması, Yozgat'ın sıkıntı ve sorunlarını en derinden bilmesi bunları da açık, net ve sert biçimde ortaya koyabilmesi en büyük artısıdır. Diğer bir artısı ise tüm MHP'lilerin ve MHP'li olmayan birçok vatandaşın “Uğur Ağabeyi” olmasıdır.

MHP teşkilatı ve üst yönetimi geçmişte yapılan yanlış siyasetleri ve eksikleri gözden geçirerek birçoğunu gidermiş, genel başkanın bakış açısı ile sokak siyasetini tamamen bitirmiştir. Ayaklarının üzerinde durmak isteyen plan ve projeleriyle bu milleti özüne döndürmek istemesiyle, kale olarak gördüğü Yozgat'ı da ciddi manada kazanmak istediği bir gerçektir.

Yozgat ve Yozgatlıya hizmet etmek gururunu yaşamak arzusu ile gece gündüz demeden maddi ve manevi tüm riskler göze alınarak bu sefere çıkılmış, sıkılmadık el, girilmedik ev kalmayacak diyerek cenazeden, düğüne, açılışlardan, tüm esnaflara bire bir ilgi, alaka göstererek insanları cezbetme niyetleri göz ardı edilemez. Sevdiğim birinden aynen naklediyorum. Bektaş ziyarete gittiğinde “halacığım, teyzeciğim” deyip, etrafı kolaçan ettikten sonra şayet ziyaret ettiği hane sahibinin Ak Partili olduğunu biliyorsa; “Recep Tayip Erdoğan pek iyi, pek güzel diyerek insanların gönlünü kazanıp böyle iletişime geçerek, insanları sevdikleriyle kazanması ve reylerine talip olması onun bu işi ustalıkla yaptığının ve tabiri caizse ?racon' bildiğinin ifadesidir.

Tüm istatistiklere bakacak ve geçmişi hatırlayacak olursak, Yozgat'ta Ak Parti'ye en büyük alternatif, en büyük rakip elbette MHP ve adayı Uğur Bektaş'tır.

Adaylarla ilgili birçok yorum yapılmakta, kimi karamsar, kimi olmaz diye her iki parti içinde de olumlu-olumsuz birçok dedikodular dolaşmaktadır. Ben bu dedikoduların hiçbirine inanmıyorum. Bu

bir hizmet yarışıdır. Taşı, kim taş gibi tutacaksa illa ki bir adım önde olacaktır. Seçim sürecinin daha başındayız ve taşlar yerine oturdukça da dengelerin değişeceğine inanıyorum. Yeter ki çirkinlik olmasın, yeter ki bel altı siyaset yapılmasın.

Seçimlerin en kuvvetli iki adayı Kazım Arslan ve Uğur Bektaş, bu memleketin yetiştirdiği iki büyük değer. İkisinin de düşüncesi bu millete hizmet ise ve bu yarış hizmet yarışıysa, Yozgatlıya en iyi hizmeti sunacak, şehri geliştirecek, kabuğunu kırıp, bu şehre yeni bir vizyon çizecek, gelecek nesillerimize yaşanabilir bir şehir bırakacak babayiğit kazansın dileklerimle?

Saygı ve muhabbetlerimle?