Son Dakika

SAYGI VE SAMİMİYET İLİŞKİLERİ ADINA

Meltem Kavak
meltem_kavak@hotmail.com

İletişimlerde ne kadar saygı olursa o kadar g¸zel anlar geÁirirsiniz. İnsanoğluna bakıyorum baya bir laubali tavırlar sergiliyorlar, herkesten de aynı tavrı istiyorlar. Eğer sizler karşılık vermezseniz adını kibirli, kendini beğenmiş gibi isimlerle taÁlanırsınız bir anda.

Saygının yeri, sevginin yeri, b¸y¸ğ¸n, k¸Á¸ğ¸n yeri her zaman farklı farklı olmalıdır. Şuna şahit oluyorum iletişimlerde saygının olmadığı ortamlarda kirli sˆylemler havalarda uÁuşuyor. Bu bˆlgelerde de ceza işleme oranı y¸ksek oluyor. Eski insanların hayatlarına bir bakın. Birbirlerine saygı h‚kimdir. Yaşıt olanlar birbirine asla isimleriyle hitap etmezlerdi. O zaman saygısızlık yaparlardı. Dostluklarıysa b‚kidir bu insanların..

Eşlerin birbirine sˆylemleri daha gerÁekÁiydi. Hanım, Bey demesi gibi.

 Şimdiki genÁlik şurada aşkım, hayatım diyor iki dakika geÁmiyor ağıza alınmayan k¸f¸rlerle s¸sl¸yor satırlarını. E ne anladık bu aşktan şundan bundan. Laf olsun sˆylemlerini yapıyoruz maalesef ˆzellikle canım kelimesi gibi. Bazen sevdiklerimize sˆylerken, bazen de kızgın olduklarımıza kullanıyoruz. ìOlur mu canım sen deî, gibilerinden. Peki nerde kaldı canım kelimesinin anlamı..

Her şeyi harcıyoruz su gibi, en değerli varlığımız olan suyu nasıl t¸ketiyorsak. 

Bu nadide kelimelerin anlamlarını bilmeden t¸ketiyoruz maalesef.

Sevdiklerimizi, Áevremizi, dostlarımızı t¸ketmeyelim. Tanımadığımız insanlarla iletişime geÁerken saygı kurallarına uyalım. Karşıma Áıkan birkaÁ sorunlara değineceğim. Nasılsınız dediğim insanlar bir saat sonra nasılsın diye biliyor şaşıyorum. Bir Áay iÁmişliğimiz bile yokken.

Annenin kızlık soyadını soruyorlar, yetmiyor. İki saat sonra babanın kızlık soyadı neydi diyorlar. Evet işte o kadar saÁma, o kadar saygısızca geliyor bana gˆre şimdiki ilişkiler.

Seviyemizi, k¸lt¸r¸m¸z¸ koruyalım. Fazla sorularla insanları yormayalım. Fazla meraktan ˆlecek insanoğlu g¸l¸p sallama cevap vermekten ben Áok yoruldum inanın. 

O kadar abs¸rt sorular geliyor ki bana. ÷zellikle sosyal sitelerde karşıma Áıkıyor.

BirkaÁ fikirlerle s¸sleyeceğim son satırlarımı. 

Eşler evlerine gelen misafirlerle muhabbet eder gibi etse eşleriyle, bu kadın veya erkek fark etmez. Misafir Áocuğunun dˆkt¸ğ¸ meyve suyuna verdiği tepkiyi kendi Áocuğuna dese mesela ìOlsun canın sağ olsun size bir şey olmadı yaî dese mesela. İşte o zaman kullanılan kelimeler gerÁek anlamını bulur.

İletişime ˆnce ailemizde başlayalım. Samimiyet ve saygıyı ikilemini ayrı ayrı gˆrmeyelim. İkisi de konuşma esnasında var olması gereken davranış aktivitesidir. İkisi de bir sohbette olmazsa olmazlardır. Samimi olmak demek, saygısızlık yapmak demek değildir efendim.

Selam, Sevgi, Saygı ve muhabbetlerimle vesselam.


Bu yazı 27 Mart 2019 Çarşamba tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 3227 kez okundu.
Yazı Boyutu