Son Dakika

İNSANLIĞINI KAYBEDEN İNSAN

Meltem Kavak
meltem_kavak@hotmail.com

Neden mi psikiyatri servisleri dolup taşıyor. İlaç şirketlerinin sahipleri göbek üstüne göbek yapsın diye. İnsanlığımızı yitirmemiz sayesinde. Kaçımız arıyoruz kaybettiklerimizi, kaçımız farklındayız ki!

Kendini dinleyen insanlar haline geldik. Gözlerimizi açmamızla başlıyor her şey. Havada sıkıcı mı ne? İçim daraldı birden var var bugün bir sıkıcılık. Rabbine şükürle kucak açan insan sayısı azaldı. Önce can sonra canan. Kendini düşünmeyen yok yok kendini sevmeyen bir başkasını nasıl sevsin ki felsefesidir belki de insanı diğer insanlardan soyutlayan.

İnsanoğlu bir canlıya yardım etti mi içinde bir huzur dolaşmalı. Bu canlı şart değil bizim gibi insanoğlu kedi, köpek misali hatta bir ağacın kuruduğunu fark ettin mi hemen su ulaştırmalı. Mutlu olmanın yollarını arayan insanın depresyon gibi karışık iklimlere uğramayacağına inanıyorum.

Kendi egosunu mutlu ettikten sonra başkasını mutlu etmek bencil duyguların ötelenmiş halidir.

Derdi olmayan insan sanır ki benim derdim dağları yakar. Çünkü başkasının derdini dinlemekten mahrumdur. Dünya denen yerde sadece kendisi yaşar. En huysuz eş onun, en şımarık çocuk, en berbat iş hepsi bunun etrafındadır. Sonra soluğu psikiyatri servislerinde alır.

Gerçek sorun onu dinleyen birinin olmamasıdır.

Gerçek sorun iyi bir dinleyici olmamasıdır.

Önceleri komşular, dostlar, akrabalar vardı. Şimdi herkesin sanaldan çakma arkadaşlıkları. Derdinle dertlenen komşu bulanlara ne mutlu.

Siz güzel dostlara tavsiyem insanların dertleriyle dertlenmek yerine onlara tavsiyelerde bulunmak gerek.

Haftada bir kez hastaneleri ziyaret etmelerini isteyin. Hastanede bir saat vakit geçirmelerini hastane koridorların da boş bir yer bulurlarsa oturmalarını rica edin. İnsanların dertlerini dinlesinler bir soru sormaları yeter. Hayırdır neyin var diye sorsunlar. Bakın o zaman dertlerinden eser kalacak mı?

Sizin kirlenen çek yatlarınız, kayınvalidenizle birbirinize laf sokuşturmalarınız, eşinizle olmadık saçma sapan kavgalarınız hepsini bir saat demeden unutacaksınız.

Türkiye de her 10 kişiden 1’i antidepresan ilaç kullanıyor. Bu yazdıklarımı ilaç diye verin sevgili hekimler. Koyun reçetenizin içine.

Terapi bitmedi hastanelerde morglar vardır. Soğuk biliriz o kısmı insanın içinin ürperdiği bölümdür. Orada saatlerce vakit geçirin demeyeceğim sadece beş dakikanızı ayırın

Hayatın ne kadar kısa olduğunu göreceksiniz. Sakın sakın oradaki inanların dertlerini dert etmeyin. Sadece beyninizin çöp kısmına bırakın. Her an silmeye hazır dursun.

Hayır terapi bitmedi mezarlıklar en güzel mekanlardır. Benim ruhumun dinlendiği mekanlar bunu sizde hissedeceksiniz. Özellikle büyük alim insanların mekanları ayrı bir şifadır bedene. Benim Eyüp Sultan Hz. Hissettiğim ruhi ferahlama misali.

Bir çok insan yukarda saydığım eksiklikleri yüzünden psikolojileri bozuktur. Rahmana şükür eksiği en başta. Bardağın içindeki suyu içip son damlayı görmek istersen eğer diyecek bir şey yok.

O son damlayı çok şükür diye için.

Hayatımız şükürden ibare. Hamdu senalar şükürler olsun Rabbimize vesselam.


Bu yazı 07 Kasım 2017 Salı tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 680 kez okundu.
Yazı Boyutu