Son Dakika

İYİ BİLİRDİK

mustafa çiftci

Biliyor musun Metin bütün yaşadıklarımızın rüya olmasını o kadar çok isterdim ki…

Ben bir rüya görmüş olsam. Rüyayı hayra yorsak. Ben rüyamı sana anlatsam sen “hayırdır inşallah hoca la” desen ben yalandan itiraz etsem. “Hem hoca hem la nasıl olur?” desem. Sen hafif gülerek “olsun hoca la” desen.

…ama rüyalara istek yapamıyorsun.

Yaşananlar rüya değil.

Bir sabah evden çıkıyorsun. Her zaman gittiğin yoldan her zaman aldığın nefeslerle gidiyorsun. Ama bu sefer gidişin başka yöne doğru oluyor.

Biliyor musun Metin, insanın ömrü nefes sayısı kadarmış. O sabah aldığın nefeslerle hangi hesabı tamamladığını bilmeden Metin sen meğer adım adım başka dünyaya gitmeye hazırlanıyormuşsun.

Metin ile belediyede işe başlama tarihimiz aynı sayılır. Belediyeye başlarken benimle ilk konuşan Metin idi. “Burada işe başlıyorsunuz öyle mi?” demişti. “Nasip” demiştim. Hayırlısını dileyip susmuştuk. Sonra işe başladık ve Metin özel kalemde, muhasebede, personel dairesinde çalıştı. Bilenler bilir belediye med cezir yaşayan denizler gibidir. Dolar boşalır dolar boşalır. O gidip gelenler arasında belediye personeli kendince bir dil, bir anlayış tutturmuştur. Herkesin kafasının uyuştuğu bir arkadaşı vardır. Kafa dengi denir ya işte Metin’in kafa dengi arkadaşlarından biri de Kahraman’dı. Hani Çadırardıç belediye başkan adayı. Hani herkesin bildiği Kahraman. Metin ile uzun uzun yürüyüşler yaparlardı. Arkadaş arkadaşın zehrini alır derler. Metin ile Kahraman da bana Çadırardıç maceralarını anlatırdı gülüşürdük…şimdi o hatıralar suyun dibine doğru çekildikçe bulanıklaşan parçacıklar gibi oldu…

Metin senin ardından belediyede kim varsa hep hayır dilediler, göz yaşı döktüler, Kahraman’ı gördüm çökmüş idi…

Ailenle tanışmak imkanı olmadı. Ama tanışsaydım ne söylerdim bilmiyorum. İnsanı ölüm kadar çok susturan başka bir şey var mı acaba? Eminim onlar bu suskunluklarını ömür boyu taşıyacaklar. Babasız, kocasız, evlatsız kalmanın acısını kimseye anlatamayacaklar. Ama onların durumunu en iyi Alemlerin Muhammed Mustafa’sı Efendimiz bilir. Artık onlar kendisi de öksüz, yetim olan Efendimizin kervanına katıldılar. Onların duasına perde yok artık. Onların dileği Allah katına direk ulaşacak. Sen de öyle değil miydin Metin? Anne kokusundan mahrum değil miydin nice zamandır?

Metin! Sessiz adamdın ve yine sessizce ayrıldın aramızdan.

Güzel kardeşim. Adın gibi “Metin” ol. Rahat uyu. Arkanda hakkını isteyen kul bırakmadın ne güzel.

Herkes kat kat helal ettiler haklarını.

Bir de güzel kardeşim hepimize sorulan “Nasıl bilirdiniz?” sorusuna bütün yüreğimizle aynı cevabı verdik haberin olsun; “İyi bilirdik” dedik ve inanarak söyledik.

İyi bilirdik…

Bu dünyada da öteki dünyada da sözümüz aynı olacak inşallah….

Kabrin nur olsun güzel kardeşim Metin.


Bu yazı 25 Kasım 2016 Cuma tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 8321 kez okundu.
Yazı Boyutu