Son Dakika

BİZİM VEKİLLERİ GÖREN VAR MI?

Yusuf BAÄžCI
yusufbagci@hotmail.com.tr
    Mesleğe, yeni başladığım sıralarda milletvekilleri ile ilgili haberler yazarken, adaylık süreçleri boyunca kendilerinden X parti X şehir Milletvekili Adayı diye bahseder, seçildikleri takdirde de “X Parti” ibaresini yazmaz, X şehir Milletvekili bilmem kim diye yazardık.

    Yani vekilimiz seçildiği zaman, hangi partiden seçildiğinin bir önemi kalmaz, seçildiği şehrin vekili olur, bizi de vekil olması ve seçildiği şehir için yapacağı hizmetler ilgilendirirdi.

    Bugün bu üslubun büyük bir değişim geçirdiğini görüyoruz. Vekillerin isimleri, parti isimlerinin gölgesinden okunmuyor bazen. Hatta durumu abartıp vekil olsun, başkan olsun haberi yazılan şahsiyetin, partisi ile birlikte, o zamana kadar yaptığı tüm işlerin isminin önüne yazılmaya çalışıldığı haberler okuyoruz gazetelerde.

    Sonuç itibariyle başkan veya vekil, farketmiyor; mevzu bahis, o zamana kadar ne yaptığı değil, vekil veya başkan olduktan sonra ne yapacağıdır.
   
    Beni ve okuyucumu ilgilendiren de bu noktadır.

   Yoksa vekil olduktan, başkan olduktan sonra seçildiği şehre hizmet gelmesine önayak olmak gibi asli bir görevi unutacak bir isim, o makama gelmeden önce doktor imiş, avukat imiş kıymeti yok. 
 


    Ve dün...

    Boğazlıyan ve çevresinde dolu yağışlarından zarar gören tarım alanlarında zararın boyutunu yerinde görmek ve çiftçinin halini hatırını sormak üzere Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ve Bartın Milletvekili Muhammed Rıza Yalçınkaya Yozgat’a geldi.

    Partilerini söylemem, ancak ısrar edecekler için söyleyeyim hükümet partisinden değiller. 
 

    Burdur nere? Bartın nere? Yozgat nere?

    Yanılmıyorsam bizim de vekillerimiz var idi. Hemen şuracıkta Ankara’da, hem de dört tane.

    Sayın Bekir Bozdağ Adalet Bakanı oldu. İşi başından aşkın desek, geriye kalıyor üç vekil.

    Sayın Sadir Durmaz geçtiğimiz hafta afetin ardından geldi. Zarara uğrayan çiftçilerle, ziraat odası başkanlarıyla görüştü. Ankara’ya dönünce de, dolu afetine uğrayarak ürünlerini kaybeden çiftçiler için bir çalışma yapılıp yapılmadığına dair Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker’in yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
    Geriye kaldı iki vekilimiz, Sayın Yusuf Başer ve Sayın Ertuğrul Soysal.

    10 gündür kendilerini Yozgat’ta gören biri varsa beri gelsin.

Bu yazı 13 Haziran 2014 Cuma tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 1695 kez okundu.
Yazı Boyutu