Son Dakika

ÜÇ BİLİNMEYENLİ DENKLEM

Yusuf BAÄžCI
yusufbagci@hotmail.com.tr
    Dün Eymir’de, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri, YSK’nın iptal etmesi üzerine yeniden yapıldı. Hayırlı uğurlu olsun.
   Ancak mevzu bahis, bir önceki gün yani Cumartesi günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Melih Gökçek’in Eymir’e gelmesi ve eğer seçimleri AK Parti kazanırsa, kasabaya hizmet yağdıracağı sözünü vermesi.
“Bunda ne var?” diyenleri duyar gibiyim.
    Mesaim dolayısıyla mitingi izleme fırsatım olmadı. Ajansların servis ettiği kadarıyla olaya hakim olabildim ancak. AK Parti Eymir Belediye Başkanı adayı Çetin Mertoğlu’nun, yaptığı kısa konuşmaya dikkatleri çekmek istiyorum.
    Ne demiş başkan adayımız? “Allah’ın huzurunda bu seçimi biz aldık. Ama YSK’nın kararıyla seçimimiz iptal edildi. Şer diye düşünmüştük, hayra dönüştü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Büyük Lider Melih Gökçek bey, bizim şer diye düşündüğümüz seçimimizi hayra dönüştürecek, kucak dolusu sevgilerle, yapacağı hizmetlerle, Eymir’imizin 20 yıl yapamayacağı, bütçesinin yetmediği hizmetleri bizlere sunmak için Eymir’e geldi”
    Demek ki seçim kazanmak için, Yozgat’a hizmet gelmesi için, Yozgat’ın vekilleri veya belediye başkanı tek başına yeterli olmuyor. Bir başka deyişle, Yozgat’ın vekilleri, belediye başkanları bir işe yaramıyor.  Hizmet için, bir büyükşehir belediye başkanının söz vermesi gerekiyor. Bu konuşmadan başka bir sonuç çıkaracak olan beri gelsin.
    Mitingin devamında mikrofonu, sayın Gökçek devralmış, susturabilene aşkolsun. Eymir’in ne kadar sorunu var ise bir bir ezber edip, hepsini dile getirmiş. Sözünün eri olduğunu, verdiği sözü tuttuğunu, seçimlerden AK Parti galip çıkarsa hizmetin anında nasıl yağacağından bahsetmiş ve “Bu ara seçimi Eymir için de bir nimet olarak değerlendirin, öyle görün. Allah’ın izniyle inşallah Çetin kardeşimizi tekrar belediye başkanı yapacaksınız, hizmet nasıl yağarmış anında göreceksiniz” demiş.
    Sayın Gökçek’in buraya kadar olan konuşması şunu ifade ediyor;
Çetin Başkan bir önceki dönem de belediye başkanı iken, MHP’li olmasından dolayı iktidarın nimetlerinden mahrum bırakılmış. Yani hükümetin, “Partili olsun olmasın, her belediyemize eşit mesafede yaklaşıyoruz.” cümlesi palavradan başka birşey değilmiş.
    Yok, eğer cümle noktasına kadar doğruysa, sayın Mertoğlu çalışmamış. Bir önceki dönem de Eymir Belediye Başkanı olmasına rağmen yan gelip yatmış.
Ya da sayın Mertoğlu çalışmış, sayın Gökçek yalan söylüyor.
    Bu üç bilinmeyenli denklem YGS’de soru olarak sorulmalı, bileni istediği üniversiteye yerleştirmeli.
    Konuşmasının devamında sayın Gökçek, Eymir’in eksiklerinden bahsetmiş, yapacağı hizmetleri de bir bir sıralamış; “Hazır yakalamışsınız Melih’i alabildiğiniz kadar alın. Bulamazsınız bu fırsatı bir daha söyleyeyim size. Şimdi ne yapacağız. Birincisi belediyenin ihtiyaçlarını gidereceğiz. Buraya bir kültür evi, çocuk parkı, yolların yapımı için parke taş, köylerimizin içme suyu yok onu tamamlayacağız. 6 mahalleye 6 takım forma eşofman, futbol topu verip, spor sahası yapacağız” demiş.
    Köylerin içme suyu sıkıntısını bir kenara bırakıyorum.
    Sözkonusu miting gününe kadar geçen görev süreleri boyunca, küçücük bir belediyenin ihtiyaçlarını temin edememiş, kasabasına bir kültür evi, bir çocuk parkı, bir spor sahası yapamamış, yollarını parke taş ile döşeyememiş, 6 takım forma eşofman yaptırmaktan, fubol topu almaktan aciz bir belediye yönetimini ve o başkanı, o ili temsil eden iki tane milletvekilini mevlam bildiği gibi yapsın.
Umarım, Yozgat Milletvekilleri Sayın Ertuğrul Soysal ve Sayın Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkanı Sayın Kazım Arslan ve mitinge katılan diğer “konu mankeni” belediye başkanları, miting  boyunca hemen yanıbaşında çıt çıkarmadan dinledikleri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek’i, araya alır iyice silkelerler de bir kaç takım eşofman bir kaç futbol topu fazla düşürebilirler.
    Gökçek başkanın dediği gibi, böyle fırsat bir daha bulunmaz.
    Hani yazının başında “Bunda ne var?” diyenleri duyar gibiyim demiştim ya, cevabımı vereyim “Bunda çok şey var efendi!
    Bir büyükşehir belediye başkanı muhtemelen bir daha yakınından bile geçmeyeceği, senin 30 Mart seçimleri öncesinde unuttuğun kasabana geliyor, bir kültür evi, bir çocuk parkı, bir spor sahası, yolların için parke taş ve 6 takım eşofman yanında bilmem kaç tane futbol topu sözü verip, seçmene “Bakın yanımda dikilen bu adamlar bunları bunları yapamadı. Artık bunları kaale almayacağınız için buraya geldim, sözü ben veriyorum ve ben söz verdiysem tutarım” deyip, vekillerin, belediye başkanlarının herbirini (hiç birinin gık’ı çıkmadan) silindir gibi ezip, yerin yedi kat dibine gömüp gidiyor.
    5 yıl boyunca yan gelip yatan, bu kepazeliğe zemin hazırlayan ve “..... Eymir’imizin 20 yıl yapamayacağı, bütçesinin yetmediği hizmetleri bizlere sunmak için Eymir’e geldi” diye sevinen AK Parti Eymir Belediye Başkanı adayı, Yeni Çeltek Genel Müdürü Sayın Osman Coşkun’un veya Sorgun Belediye Başkanı Sayın Ahmet Şimşek’in makamlarında bir çayını içse, 3 kuruşluk bu eksikleri ağız ucuyla söylese, geri çevrilmeyeceğini adım gibi biliyorum.
    Görünen o ki bir sonraki mahalli idareler seçimlerine kadar Eymir, sayın Gökçek’in verdikleri ile yetinecek. Çünkü Eymir Belediye Başkanı sayın Çetin Mertoğlu, geçen dönem de belediye başkanı olmasına rağmen yan gelip yatmış. Çalışmamış, kapı aşındırmamış, istememiş.
    Son söz...
    30 Mart seçimlerinde eklenen 14 yeni belediye ile birlikte, yurt çapında büyükşehir belediyesi sayısı 30’a yükseldi. Sayın Gökçek sırasını savdı. Kaldı 29 büyükşehir.
    Nasıl olsa bir sonraki seçimlerde, yine işgüzar kediler trafolara girecek, “Milli irade” denilen güç, bu 29 belediyenin tamımına AK Partili adayları oturtacak. Bu da şu anlama geliyor ki, Eymir’de şer’den hayırlara dönecek en az 29 mahalli seçim daha var.  
    Hayırlı uğurlu olsun.

Bu yazı 02 Haziran 2014 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 1702 kez okundu.
Yazı Boyutu