Son Dakika

BASIN AÇIKLAMASI

Yusuf BAÄžCI
yusufbagci@hotmail.com.tr
     Geçtiğimiz hafta, 13 Mayıs günü büyük bir facia ile bir kez daha can evimizden vurulduk. Soma’da maden faciası yaşandı ve sonrası malumunuz. Türk Milleti olarak başımız sağolsun.
     15 Mayıs günü AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamadan bir bölümü aynen yazıyorum; “Olay anından itibaren Devletimizin ve Hükümetimizin bütün kurum ve kuruluşlarıyla birlikte faciaya müdahale etmesine ve olağanüstü gayretlerine rağmen, onlarca işçimiz hayatını kaybetmiştir....”
     Burada dikkati çeken “onlarca” kelimesi oldu. Çünkü 15 Mayıs 2014 tarihi, facianın ikinci günüydü ve açıklanan resmi rakamlara göre cenaze sayısı ikiyüz’ün üzerindeydi.
     Sayın Lekesiz’in ikiyüz’den fazla bir sayıyı, “onlarca” kelimesi ile ifade etmesinin, bu faciayı biraz daha masum göstereceği ve iktidar partisinin il başkanı olması hasebiyle suçluluk psikolojisi altında otomatik çalışan savunma mekanizmasının ürünü olarak değerlendirildi ve bu açıklama gazetelerde gayri ciddi, alelade bir şekilde yer aldı.
     Ve önceki gün Başıbüyüklü Köyü yakınlarında meydana gelen trafik kazası, biri 1 yaşında bebek olmak üzere 5 cana maloldu.
     Dün var iken bugün yok oldular.
     Olan olduktan sonra, rakam 1 olsa ne olur 5 olsa ne olur? 5 canın hepsi bebek olsa ne olur? Yaşlı olsa ne olur? Soma’da kaybolan can sayısı onlarca olsa ne olur? “301”olsa ne olur? “321” olsa ne olur? “400”den fazla olsa ne olur?
     Geri getitirir mi gideni?
     Veya olayı, acıyı biraz daha hafifletir mi?
     Olan olduktan sonra bakanlar kurulu, kabinenin tamamı madene inse ne olur, evinde uyusa ne olur?
     Hayatının baharında 5 can yok olduktan sonra ambulans gelse ne olur? Gelmese ne olur?
     Ceset torbası yetse ne olur? Yetmese ne olur?
     Vekillerimiz suçu üstlense ne olur? Ãœstlenmese ne olur?
     “Beceriksizliğimiz yüzünden, 10 senedir  yapılamayan bu yolda gerçekleşen kazanın sorumlusu biziz” dese ne olur? Demese ne olur?
     Engelliler gününde, anneler gününde, eczacılar gününde, sayfa sayfa basın açıklaması yapanlar, böylesine acı bir olayın ardından sırf olayı biraz daha hafif gösterebilmek için basın açıklaması yapanlar, savunma sanayii yatırımının Kazan’a kaydırılmasını sessizce izlerken tek kelime açıklama yapmayanlar, bu kazanın ardından basın açıklaması yapsa ne olur? Yapmasa ne olur?

Bu yazı 19 Mayıs 2014 Pazartesi tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 1916 kez okundu.
Yazı Boyutu