Son Dakika

?Uğur'lu gelecek mi?

Mehmet İhsan Varol
mehmetihsanvarol@yandex.com

Yerel seçimler nedeniyle siyaset meydanları çok hareketli. Hem adaylar hem de partileri açısından.

Anlayacağınız bu işler, zor işler. Seçtiğiniz siyasetçiye, yetkiliyseniz kefil olacaksınız. Başarabilir mi, başaramaz mı endişesini geçtik. Niyetlenen babayiğitlerin ekonomik durumu da çok önemli tabii ki. Malum hani; eski parayla milyarlar harcanacak.

Bir adayın birçok yönüne bakılarak karar veriliyor. Sadece “diploması var, öyleyse olur” değil. Halk tarafından sevilecek, sayılacak. Eli, yüzü, dili düzgün olacak. Partisinin geçmişini ve ilkelerini bilecek. Ekonomisi iyi olacak, seçim dönemi yedirecek, içirecek. Çeşitli proje ve tanıtımlar yapacak, yaptıracak vs.

Yozgat sokaklarındaki her dört kişiden üçünün eskiden MHP'li olmasından dolayı halen umutla MHP'de bir ilerleme, bir değişim, bir rüzgâr eser mi diye bekleyenler var. O rüzgâr olmadığından şu an emaneten Ak Partili olan, Ak Parti'de delegelik, yöneticilik yapan bir sürü partizan var. Abarttığımı sanmıyorum belki de Yozgat merkezde belediye dâhil olmak üzere resmi kurumlar ve hatta Ak Parti Yozgat teşkilatının bile en az yarısı MHP'lidir. En az diyorum, isteyen saysın baksın. Bu arada bu kişileri bu duruma düşüren sizce MHP yönetimi midir yoksa Ak Parti'nin başarısı mıdır?

MHP'nin kale olarak gördüğü Yozgat'ta oyunu artıracağını, bir yükseliş trendi yakalayacağını umduğu Uğur Bektaş kozunu kullanarak ciddiyetini gösterdi. Uğur Bektaş'ın Yozgat'ta yıllardır esnaflık, yöneticilik yapması, Yozgat'ın sıkıntı ve sorunlarını en derinden bilmesi bunları da açık, net ve sert biçimde ortaya koyabilmesi en büyük artısıdır. Diğer bir artısı ise tüm MHP'lilerin ve MHP'li olmayan birçok vatandaşın “Uğur Ağabeyi” olmasıdır.

MHP teşkilatı ve üst yönetimi geçmişte yapılan yanlış siyasetleri ve eksikleri gözden geçirerek birçoğunu gidermiş, genel başkanın bakış açısı ile sokak siyasetini tamamen bitirmiştir. Ayaklarının üzerinde durmak isteyen plan ve projeleriyle bu milleti özüne döndürmek istemesiyle, kale olarak gördüğü Yozgat'ı da ciddi manada kazanmak istediği bir gerçektir.

Yozgat ve Yozgatlıya hizmet etmek gururunu yaşamak arzusu ile gece gündüz demeden maddi ve manevi tüm riskler göze alınarak bu sefere çıkılmış, sıkılmadık el, girilmedik ev kalmayacak diyerek cenazeden, düğüne, açılışlardan, tüm esnaflara bire bir ilgi, alaka göstererek insanları cezbetme niyetleri göz ardı edilemez. Sevdiğim birinden aynen naklediyorum. Bektaş ziyarete gittiğinde “halacığım, teyzeciğim” deyip, etrafı kolaçan ettikten sonra şayet ziyaret ettiği hane sahibinin Ak Partili olduğunu biliyorsa; “Recep Tayip Erdoğan pek iyi, pek güzel diyerek insanların gönlünü kazanıp böyle iletişime geçerek, insanları sevdikleriyle kazanması ve reylerine talip olması onun bu işi ustalıkla yaptığının ve tabiri caizse ?racon' bildiğinin ifadesidir.

Tüm istatistiklere bakacak ve geçmişi hatırlayacak olursak, Yozgat'ta Ak Parti'ye en büyük alternatif, en büyük rakip elbette MHP ve adayı Uğur Bektaş'tır.

Adaylarla ilgili birçok yorum yapılmakta, kimi karamsar, kimi olmaz diye her iki parti içinde de olumlu-olumsuz birçok dedikodular dolaşmaktadır. Ben bu dedikoduların hiçbirine inanmıyorum. Bu

bir hizmet yarışıdır. Taşı, kim taş gibi tutacaksa illa ki bir adım önde olacaktır. Seçim sürecinin daha başındayız ve taşlar yerine oturdukça da dengelerin değişeceğine inanıyorum. Yeter ki çirkinlik olmasın, yeter ki bel altı siyaset yapılmasın.

Seçimlerin en kuvvetli iki adayı Kazım Arslan ve Uğur Bektaş, bu memleketin yetiştirdiği iki büyük değer. İkisinin de düşüncesi bu millete hizmet ise ve bu yarış hizmet yarışıysa, Yozgatlıya en iyi hizmeti sunacak, şehri geliştirecek, kabuğunu kırıp, bu şehre yeni bir vizyon çizecek, gelecek nesillerimize yaşanabilir bir şehir bırakacak babayiğit kazansın dileklerimle?

Saygı ve muhabbetlerimle?


Bu yazı 12 Aralık 2013 Perşembe tarihinde eklenmiştir.
Bu yazı 4698 kez okundu.
Yazı Boyutu