Damizlik Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği 5 Büyük Proje

Damizlik Koyun Keçi Yetiştiricileri  Birliği 5 Büyük Proje

5996 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 2006 yılında kurulan Yozgat ili Damizlik Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği 16 yıldır   Yozgat merkez ve ilçede  küçükbaş hayvancılığın gelişmesi ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sunması için projeler ile hizmet ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yozgat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nevzat Yıldırım; "1 adet birlik sorumlu müdürü, 2 adet tarımsal yayım danışmanı, 1 adet birlik personeli, 1 adet muhasebeci ve 5 adet proje teknik elmanı olmak üzere toplamda 10 çalışanımız ile 16 senedir merkez ve 13 ilçemizde küçükbaş hayvancılığın gelişmesi ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sunması için Anaç Koyun Keçi desteklemesi, Sürü Büyütme Desteklemesi, Çobanlık Desteklemesi, 300 Koyun Projesi, Atil Yün projesi, Yozgat'ta Kan Tazeleniyor projesi, Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi, KOP tarafından alınan koyun yıkama ve ilaçlama projesi, Halk Elinde Ülkesel Hayvan Islahi ve SOYBIS gibi projeler ile hizmet ve faaliyetlerini sürdürmektedir." İfadelerine yer verdi.
Yıldırım projeler hakkında şu ifadelere yer verdi ; "Halk Elinde Ülkesel Hayvan Islahı Projeleri kapsamında bulunan koyun-keçi küçükbaş hayvan islahi projelerinden Yozgat İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak katılımcı paydaşı bulunduğumuz; Akkaraman-1, Akkaraman-ll, Akkaraman-lll, Akkaraman IV ve Kil Keçisi Projeleri olmak toplamda 5 adet proje Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, il Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ve Bozok Üniversitesi ile birlikte 11 yıldır ilimizde uyguladığımız projelerdir. Dedi.
Yıldırım "Bu gelişme üzerine 5 adet proje teknik elemanının görevine son verilmiş, kontrolörlerin ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğümüzün görüş ve tavsiyeleri üzerine İlimizde Halk Elinde Ülkesel Hayvan Islahı Projeleri kapsamında projelerin daha sağlıklı ve nitelikli uygulana bilmesi için gerekli olan teknik alt yapının birliğimiz bünyesinde yeniden oluşturulması için 1 adet Veteriner Hekim 2 adet Zooteknist personel istihdamı, eskiyen birlik araçlarının satımıyla yeni araç alınması veya kiralanması, projelerin yürütüleceği yeni ofis alınması(birliğimiz ana binasının bir üst katında bulunan 4. Kat 7 numara alınmıştır), ilimizdeki mevcut küçükbaş hayvan varlığı ve potansiyeli analizleri vs. hazırlık çalışmalarımız tamamlanmıştır."dedi.
Yıldırım "İlimizin mevcut TÜİK verilerine göre sisteme kayıtlı 456.097 adet olan fiiliyatta bu sayının daha fazla olduğu görülen küçükbaş hayvan potansiyelinin Halk Elinde Ülkesel Hayvan Islahi Projeleri kapsamında uygulanacak projelerle nitelik ve nicelik olarak daha verimli hale geleceği Ülke ekonomimize daha fazla katkı sunacağı aşikardır. Yukarda açıkladığımız üzere projelerin yeniden açılması için birlik olarak gerekli fiziki ve teknik alt yapımızı oluşturduğumuzu belirterek ilimizde; Akkaraman, Kil Keçisi ve Kangal Akkaraman ırkında aldığımız ön talepler dikkate alınarak 10 adet Halk Elinde Ülkesel Hayvan Islahı Projesinin İlimizde açılarak uygulanması hususunda gereğini arz ve talep ederiz.'' şeklinde konuştu.

 

30 Temmuz 2022 Cumartesi tarihinde eklendi ve 153 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız