Mki Hızlı Destek Programı 4.Dönemi Başladı

Mki Hızlı Destek Programı 4.Dönemi Başladı

KOSGEB İdaresi Başkanlığınca, Covid 19 salgınından etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak; "Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı" uygulanmaktadır. Bu kapsamda, Programın Dördüncü dönemi 01.07.2022 tarihi itibariyle işletme başvurularına açılmıştır. 4. Dönemde önceki (üçüncü) başvuru dönemine göre, başvuru takvimi dışında herhangi bir değişiklik yoktur. 2021 Aralık ayında ilan edilen üçüncü başvuru döneminde başvurusu onaylanan işletmeler, Dördüncü başvuru dönemine başvuramayacaktır. Bu dönemde herhangi bir işletmede destek kapsamında istihdam edilen personeller, dördüncü başvuru döneminde istihdam edilemeyecektir. Program kapsamında; son 12 aylık ortalama istihdamını koruma ve son üç yılda SGK 4A kapsamında 180 prim gününden fazla çalışmamış üniversite ya da mesleki / teknik lise mezunu yeni personeli 12 ay boyunca istihdam etme taahhüdü karşılığında, yeni istihdam edilecek her bir personel için MKİ'lere 100 Bin TL faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecektir. Mikro ölçekli işletmeler 2, küçük ölçekli işletmeler de 5 kişiye kadar bu destekten yararlanabilecektir. İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ'lere:

- 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin "12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü",

- "Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması" şartı ile;

yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel "yeni" kabul edilecektir. Destekten yararlanabilecek MKİ'lerin sektör listesi www.kosgeb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ İşletmeleri, engeç 10 Ağustos 2022 tarihi, saat:23:59'a kadar KBS Sistemi üzerinden Online olarak başvuru yapabileceklerdir. Programa başvuru yapacak İşletmelerin KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmaları ve KOBİ Bilgi Beyannamelerini doldurmaları / güncellemeleri gerekmektedir.  Bütçe imkanları ölçüsünde başvuru sırasına göre işletmelere geçici onay verilerek, yeni personeli istihdam eden MKİ'lerin ödeme talebi başvuru sırasına göre bütçenin yeterli olduğu sayıdaki işletmenin kesin onayı verilecektir.  Destek ödemeleri, 6 ay + 6 ay şeklinde destek ödemesine esas iki taksit döneminin başında peşin olarak yapılacaktır. Ödeme öncesinde ve sonrasında, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu, geçmiş dönem ortalama istihdamının muhafaza ediliyor olduğu ve yeni personelin istihdam edildiği kontrol edilecektir. 6 aylık ilk taksit dönemine ilişkin yükümlülük yerine getirilmemişse 3 ay ek süre verilecek, 3 ay ek süre içinde yükümlülük tamamlanmışsa ikinci 6 aylık dönem ödenecektir. Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ'ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e geri ödeyecektir.  Geri ödemeli destek için işletmelerden teminat alınmayacaktır. Mikro ve Küçük Ölçekli İşletmelere Hızlı Destek Programı hakkında ayrıntılı bilgiler KOSGEB Yozgat Müdürlüğünden alınabilir.

 

                                                                                                                                                            

 

7 Temmuz 2022 Perşembe tarihinde eklendi ve 204 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız