EKMEĞE ZAM MI GELİYOR?

EKMEĞE ZAM MI GELİYOR?

İstanbul'un Kadıköy, Üsküdar ve Alaşehir ilçelerinde ekmeğe %25 zam geldi. Geçtiğimiz günden itibaren ekmek yeni gelen zamla birlikte 4 TL iken 5 TL oldu.

İTO Ekmek, Un Ve Unlu Mamuller Komitesi  Başkanı Hasan Demir dün itibariyle Kadıköy, Üsküdar ve Alaşehir'deki fırınlarda ekmeğin bugünden itibaren 4 TL yerine 5 TL den satılacağını duyurdu.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise 'Resmi tarifenin üzerinde satış yapmak tabi ki doğru değil ama mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretilemiyor. Zarar eden esnaf üretime devam edebilmek için bizi de pek dinlemiyor' diye konuşmuştu.

Resmi tarifeye göre ekmeğin kilosu 14.3 TL iken, yapılan zamla ekmeğin kilogramı 20 TL'yi aştı. Ekmeğe son bir yılda %150 zam gelmiş olacak.

Hal böyleyken yakın zamanda Yozgat fırıncıları da bağlı olduğu kuruluşların yöneticilerinin kapısını çalarak zam talep ediyorlar.

Girdi çıktı maliyetleri İstanbul da ne ise Yozgat'ta da aynı değil mi diyorlar. Dolayısıyla en kısa zamanda Yozgat'ta da ekmeğe zam beklentisi devam ediyor.

23 Haziran 2022 Perşembe tarihinde eklendi ve 104 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız