İpek Böceği Koza Üretimine Başlandı

İpek Böceği Koza Üretimine Başlandı

Yozgat'ın Çekerek İlçesinde uygulamaya konulan 'İpek Böceği Yetiştiriciliği' projesi kapsamında ilk ipek böceği koza üretimine başlandı.

Yaklaşık 1.5 yıl önce Çekerek İlçesi Karahacılı Köyünde Devlet Destekli Proje kapsamında belirlenen alanlara ipek böceğinin yetiştirileceği yerler yapılıp 300 adet dut fidanı dikildi.  Dikimleri yapılan dut ağaçları yaprak vermeye başlamasıyla birlik ilk koza üretimi başlandı.

Dört yetiştiriciyle (Mehmet Aktaş, Zeynel Kılınçer, Yasin Aktaş, Emin Çetin) bu işi yapmaya başladıklarını söyleyen Koza yetiştiricileri, İpek böcekçiliğini alternatif olarak köyde hayata geçirdiklerinin, gelirlerinin artırılmasının yanında diğer köylere de örnek olmak istediklerini belirttiler.   İpek böcekçiliği yetiştirme konusunda farklı illerde eğitim aldıklarını söyleyen üretici Zeynel Kılınçer, '' gittiğimiz illerde bu işin nasıl yapıldığını ve nelere dikkat etmemiz konusunda eğitimler aldıklarını söyledi. Bizlerde ilk koza üretimine başlamanın hem heyecanını hem de mutluluğunu yaşıyoruz diyerek bizlere desteğini esirgemeyen başta devletimiz olmak üzere herkese teşekkür ederim'' dedi.

Üretici Mehmet Aktaş ise; köylerinde ekilebilir alanlarının ve meraların yetersizliğinden dolayı tarım ve hayvancılığa alternatif olarak ipek böcekçiliğine yöneldiklerini söyleyerek  desteklerinden dolayı yetkililere teşekkür etti.

21 Haziran 2022 Salı tarihinde eklendi ve 96 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız