Gençlik ve Doğa Yürüyüşü

Gençlik ve Doğa Yürüyüşü

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından 19 Mayıs 2022 tarihinde "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" Gençlik ve Doğa Yürüyüşü düzenlenecektir.

Sorgun Gençlik Derneği internet sayfalarından yaptığı paylaşımda : 'Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millî Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 103. yıl dönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla Çamlık Milli Parkı'nda Gençlik ve Doğa yürüyüşü düzenleyerek kutlayacağız.

Sevgili Gençler,

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, gençlere verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından son derece anlamlıdır. Bu anlamlı günde Gençlik ve Doğa yürüyüşümüze katılımınızı bekliyoruz.

Yozgat Çamlık Milli Parkı 1958 yılında milli park ilan edilmiştir. 264 hektarlık alanına sahip olan Çamlık Milli Parkı Türkiye'nin ilk milli parkıdır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı 1982 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Kafkas Çamı (Pinus nigra Arn. Subsp. Pallasiana) denilen 400 - 500 yaşlarında Karaçam türünü barındırmaktadır. Bu çam türü Türkiye'de sadece Çamlık'ta bulunmakta ve halen tohum verebilmektedirler. Ayrıca Çamlık'ta 43 familya ve 144 cins içinde toplam 212 bitki türü yaşamakta olup, bunların içinde 30'a yakın endemik tür bulunmaktadır. Bu nedenle Yozgat Çamlığı'nda botanik turizm potansiyeli de bulunmaktadır.

Gençlik ve Doğa yürüyüşümüz 19 Mayıs 2022 tarihinde Saat 16.00'da başlayacaktır. 

Sorgun'dan katılacak gençlerimiz için ücretsiz servisimiz olacaktır.'

Sorged

13 Mayıs 2022 Cuma tarihinde eklendi ve 161 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız