ENGELLİLERİN SORUNLARI TOPYEKÛN BİR ANLAYIŞLA ELE ALINMALI

ENGELLİLERİN SORUNLARI TOPYEKÛN BİR ANLAYIŞLA ELE ALINMALI

Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Deniz Çağan, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolasıyısla düzenlenen "Engelliler Sanat Festivaline" katıldı. Çağan, Engelliliğin, yalnızca engellilerin değil, topyekûn bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorun olduğunu söyledi.

 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla ASOS olan Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü Tarafından desteklenen 'Engelliler Sanat Festivali" ile start aldı.

Vali Yardımcısı Mehmet Sadık Tunç, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cüneyt Özdemir, SGK İl Müdürü Ahmet Hamdi Güney, Kızılay Şube Başkanı Cafer Beydilli ve davetlilerin katıldığı festivalde yer alan Kayseri Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Deniz Çağan, Dünya Engelliler Haftasının 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede kutlandığını hatırlatarak, "Engelliler Haftası boyunca engelli haklarına dikkat çekiliyor, sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği etkinlikler ile farkındalık yaratılıyor. Yeryüzünde 1 milyardan fazla engelli bulunuyor ancak tüm insanlar engelli adayı olarak yaşamını sürdürüyor" dedi.

Engelliliğin, yalnızca engellileri değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, tanıdan iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan, sosyal hizmetlere kadar topyekûn bir anlayışla ele alınması gerektiğini kaydeden Çağan, "Engelli bireylerin sorunlarının çözümünde destek olmak ve her adımda onların yanında olarak hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin görevidir. Onların toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Ayrıca ülkemizde son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle engelli bireylere olan duyarlıklar artmış, sorunlarının çözümüne yönelik önemli gelişmeler kaydedilmiş olup ülkemizde istihdamdan eğitime, bakım hizmetlerinden sosyal yardımlara kadar engellilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda önemli mesafeler kat edilmiştir. Bu düşüncelerle Engelliler Haftasının toplumsal farkındalığı ve hassasiyeti arttırmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

12 Mayıs 2022 Perşembe tarihinde eklendi ve 114 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız