YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİNDE OKİNAWA'NIN YEREL EZGİLERİ SESLENDİRİLDİ

YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİNDE OKİNAWA'NIN  YEREL EZGİLERİ SESLENDİRİLDİ

Yozgat Bozok Üniversitesinde Fen-Edebiyat Fakültesi ve Bozok Kariyer ve Mezun Merkezi tarafından Japonya'nın Tropik Adası Okinawa 'nın Yerel Ezgileri konulu müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Erdoğan Akdağ  Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Sorumlu Başkanı Diplomat Iwasa Takaaki tarafından verilen kültürel etkinlikte Okinawa'ya özgü ezgiler seslendirildi.
Katılımcıları Okinawa'nın tarihi, kültürü ve dili ile ilgili bilgilendiren Iwasa, Okinawa müziğini tanımlayan üç telli bir ud'a benzeyen  yılan derisi ile kaplı ve işaret parmağına takılan bir mızrapla çalınan sanshin adlı enstrümanıyla Okinawa türküleri seslendirdi.
Mini müzik dinletisinin ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Sorumlu Başkanı Diplomat Iwasa Takaaki'ya günün anısına hediye takdiminde bulundu. Iwasa ise Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Rektör Karadağ'a teşekkür etti.
Karadağ, dinleti öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Ülkemize ve üniversitemize hoş geldiniz. Yozgat Bozok Üniversitesi 2006 yılında kurulan bir üniversite. 2022-2026 stratejik hedeflerini girişim odaklı ve üniversite sanayi işbirliklerini esas alarak konumlandırdı. Yozgat Bozok Üniversitesi üniversite sanayi işbirliklerinin harekete geçtiği bölgesel kalkınma odaklı bir üniversite aynı zamanda. Yozgat Bozok Üniversitesi "Karalılıkla, Başarıya..." sloganıyla bilime odak, bölgesel odak iddiaları olan bir üniversite. Bu temelde bizde Japon üniversiteleri ile Yozgat Bozok Üniversitesi arasında işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz.
Japonya denince aklıma gelen ilk şey sağlam bir aile yapısının olmasıdır. Bu açıdan bizlere benziyorsunuz. Bizler gibi sağlam bir aile yapısına sahipsiniz. O açıdan biz Japonya'yı seviyoruz. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak Türk-Japon ilişkilerini hem  üniversite düzeyinde hem de uluslararası her zeminde sürdürülmesi taraftarıyız. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Sorumlu Başkanı Diplomat Iwasa Takaaki'yi aramızda görmekten çok mutluyuz. Katılımlarınız için çok teşekkür ediyorum."
Yozgat Bozok Üniversitesi

 

11 Mayıs 2022 Çarşamba tarihinde eklendi ve 106 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız