Dini Bilginin Önemi" Konulu Konferans Verildi

Dini Bilginin Önemi" Konulu Konferans Verildi

Yozgat İl Müftülüğünce FETÖ ve DAEŞ gibi dini istismar eden terör örgütleriyle mücadele kapsamında Kur'an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile toplumu aydınlatmak, din istismarına karşı bilinçlendirmek amacıyla konferans düzenledi.

İl Müftüsü Ali Gülden tarafından Adalet Bakanlığına bağlı Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında Zabıt katiplerine yönelik "Dini İstismar Eden Terör Örgütler İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi" konulu konferans verildi.

Yozgat Adalet Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Adalet Eğitim Merkezi Başkanı Mustafa Özden, Başsavcı Hasan Uçak, Ağır Ceza Başkanı Arif Hamdi Sazak ve eğitim gören personeller katıldı.

Gülden, dini bir oluşum olduklarını ve İslamı temsil ettiklerini iddia ederek toplumda bozgunculuk yapan, kan döken fitne ve fesada sebep olan oluşumların en büyük zararı İslama ve Müslümanlara verdiğini söyledi.

Gülden, Ülkemize en büyük zararı FETÖ terör örgütünün verdiğine değinerek, Müslüman toplumlarda meşru devlet düzenini ve yöneticilerini hedef alarak birlik ve beraberliği sarsan silahlı kalkışma hareketlerinin hep olduğunu, bunların da dini metinler başta olmak üzere temiz dini duyguları istismar eden bu tür yapıların beslendikleri kaynak ve kullandıkları yöntemlerin de gayrimeşru olduğunu ifade etti.

Müftü Gülden, "Dinin temel kaynakları başta olmak üzere akla, sahih geleneğe aykırı gizlilik içeren ve sık sık takiyye yöntemine başvuran bu tür oluşumlara itibar edilmemesini söyledi. Dinimizin ticari kaygılar başta olmak üzere toplumu dinin temel hedefleri dışında farklı hesaplara alet edilmesi istismardır. Bu tür anlayışlar aynı zamanda Milli birlik ve beraberliğimizi zedelemekte, barış ve huzurumuzu bozmakta, toplumda ayrışma ve tefrikaya sebep olmaktadır. Bu bakımdan FETÖ'nün dış yüzüyle dini bir hizmet faaliyeti gibi görünse de aslında gizli yüzüyle siyasi, ideolojik ve ekonomik hedefleri olan bir "menfaat şebekesi" olduğu ortaya çıkmıştır. Dini iddia ile ortaya çıkan bu tür örgütlerin ne tür yorum ve yöntemlerden beslendiklerine dair geniş örnekler Gülden, halkın bilinçlenmesinin önemine ve bilincin oluşmasında da sahih dini bilginin kaynağı olan Kur'an ve sünnetin doğru kaynaklardan okunarak fert bazında öğrenilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Gülden, İslam'da terörün, şiddetin yerinin olmadığını, İslamın barış dini olduğu ve Müslümanın da elinden, dilinden kimsenin zarar görmediği kimse olduğuna vurgu yaptı.

Yozgat Adalet Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Özden konferansın ardından Müftü Gülden'e teşekkür plaketi verdi.

Yozgat İl Müftülüğü

23 Nisan 2022 Cumartesi tarihinde eklendi ve 259 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız