Tanıtım standı açıldı

Tanıtım standı açıldı

Yozgat Şehir Hastanesinde 75'inci Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası kapsamında tanıtım standı açıldı.
75'inci Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası kapsamında Eğitim Birimi Hemşiresi Filiz Aksan tarafından tanıtım standı açıldı.
Standı, Başhekim Yardımcısı Mehmet Akif Karaaslan, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Elif Tinel, Göğüs Hastalıkları hekimleri Uz. Dr. Ümmühan Tuğba Tümüklü, Uz. Dr. Erman Gıdık, Uz. Dr. Faruk Bolu ziyaret etti. Hastalara bilgilendirme yapıldı.
Göğüs Hastalıkları hekimi Uz. Dr. Erman Gıdık, Verem hastalığı ile ilgili kısa bir bilgilendirmede bulundu.


Gıdık, "Tüberküloz, başta Mycobacterium Tuberculosis olmak üzere "tuberculosis complex" olarak adlandırılan mikobakteriler tarafından oluşturulan, bir enfeksiyon hastalığıdır.
Tüberküloz basili hava yolu ile bulaşır. Basilin kaynağı, hiç tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve larinks (gırtlak) tüberkülozu olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır.
Hastalığın gelişmesine yol açan, vücut direncini düşüren, bağışıklığı etkileyen hastalıklar ve etkenler vardır. HIV/AIDS vücut direncini en çok düşüren hastalıktır. Bunun dışında başta diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği, bazı kanserler, ilaç ve alkol bağımlılığı, tütün kullanımı, silikozis olmak üzere bazı kronik hastalıklar da vücut direncini düşürür.
Tüberküloz hastalığı saç ve tırnak hariç tüm doku ve organları tutabilir, tuttuğu doku ve organa göre bulgu ve belirti gösterir, ancak en çok akciğerlerde görülür (%60-70). Hastalığın tuttuğu diğer organlar arasında en sık görülenler; plevra, lenf bezleri, kemikler, böbrekler ve beyin zarlarıdır.
Tüberküloz hastalığının belirtileri:
Genel yakınmalar:
Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi vb.
Solunum sistemi yakınmaları:
Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır" bilgilendirmesinde bulundu.
Kaynak: Yozgat Şehir Hastanesi

12 Ocak 2022 Çarşamba tarihinde eklendi ve 276 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız