GELENEKSEL YÖNTEMLERE GÖRE DAHA FAZLA VERİM ALINDI

GELENEKSEL YÖNTEMLERE GÖRE DAHA FAZLA VERİM ALINDI

Yozgat'ın Sorgun İlçesine bağlı Doğankent beldesinde toprağı işlemesiz nohut ekimi yapıldı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Yozgat İl Müdürü Tanju Özkaya, hasat sonucunda toprak işlemesiz olarak ekilen arazide hiçbir verim kaybı olmadığını hatta verim artışı olduğunu  belirtti.

Sorgun İlçesine bağlı Doğankent beldesinde önder çiftçi Veli Çelik'e ait araziye İl Müdürlüğü teknik personeli kontrolünde yapılmış olan Toprağı İşlemesiz nohut ekiminde yerli nohut tohumlarından Azkan ve Göksu tohumluklarının kullanıldığı bildirildi.

Sorgun İlçe Müdürü Yusuf Canbolat, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerin katılımı ile yapılan hasatta, geleneksel toprak işlemeli tarıma göre daha iyi sonuçlar alındı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Yozgat İl Müdürü Tanju Özkaya yapılan demonstrasyonlarla ilgili olarak açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Çiftçimiz için daha az masraflı, çevremiz ve dünyamız için daha çevreci ve faydalı olan Toprak İşlemesiz tarımı çiftçilerimize yaygınlaştırmak ve göstermek için demonstrasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu üretim sezonunda da Sorgun ilçemize bağlı Doğankent beldemizde önder çiftçimizle birlikte bu sistemi köydeki diğer çiftçilerimize uygulayarak göstermek istedik. Çiftçimize doğrudan ekim mibzeri ve teknik personelimizle destek verdik. İl Müdürlüğümüze ait doğrudan ekim mibzeri ile teknik personelimiz kontrolünde ekimi yapıldı. Ekilen demonstrasyonların takibi titizlikle yapıldı. Çiftçimiz bu arazilere hiçbir toprak işlemesi yapmadığından dolayı daha az masraf ve işçilik yaptı.

Hasat sonucunda gördük ki toprak işlemesiz olarak ekilen arazide hiçbir verim kaybı olmadı. Hatta verim artışı oldu. Bu yıl yaşanan kuraklığa bağlı çok büyük oranda verim düşüklükleri oldu. Toprak İşlemeli olarak ekilen yerlerden 40-50 Kg verimler alınırken bizim yaptığımız toprak işlemesiz ekim alanlarında 70-90 Kg/Da verim alındı.

Toprak İşlemesiz Tarım, karasal iklim gösteren yerlerde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Bu nedenle çiftçilerimize bu sistemi öneriyoruz. Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır. İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek be bilgi vermeye hazırız."

Sema Nur Koçaker

23 Eylül 2021 Perşembe tarihinde eklendi ve 395 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız