"İŞSİZLİK, REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR"

"İŞSİZLİK, REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR"

DSP Yozgat İl Başkanı Nevzat Uçar işsizlik sorunu ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Uçar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün ülkemizin en büyük sorunlarından birisi genç nüfusun işsizlik sorunudur. Bu sorun ivedilikle çözüme kavuşturulmalıdır.

Ekonomik krizin ardından gelen pandemi süreciyle birlikte bugün işsizlik, rekor üstüne rekor kırıyor. TÜİK'in bile gizleyemediği genç işsizlik verilerine göre her 4 gençten biri işsiz. Gençlerimiz istatistik tablolarında bir rakamdan ibaret olmaktan öteye gidemiyor.

Çarşıda pazarda denk geliyoruz. Birçoğu üniversite mezunu veya okuyan gençler hayatlarını devam ettirebilmek ve ailesine yük olmamak için çalışmak zorunda. Ancak sadece tanıdığı olan işe girebiliyor. Her yerde torpil var. Torpili olmayana iş de yok.

Yozgatlı gençlerimizin işsizlik sorunu var. Dışardan gelen ve ilimize yerleştirilenlerin nüfusu neredeyse Yozgatlıların nüfusunu geçti. Bugün iş bulamayan gençlerin yerine Suriyeli gençler, Afgan gençler, Pakistanlı gençler istihdam edilmeye çalışılıyor. Bu çok tehlikeli. Vatandaşlık bilincini yozlaştırdığı gibi, ülkeye bağlılığı ve sevgiyi de azaltır. Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan gençlerimize, Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenler de sağlık, eğitim ve iş imkânlarını sağlamak zorundalar.

İnsanların sığınacağı son liman hukuktur. Adalet mülkün, yani devletin temelidir. Hukuk sistemi çürümüşse ülke temelden sarsılmıştır. O yüzden sorun ivedi sorundur. Devletimizin gençlere iş bulması için çareler araması lazım. Vatandaşın devlete olduğu gibi devletin de vatandaşa borcu vardır. Vatandaş olmanın ayrıcalığı vardır. Bunların başında devletin her vatandaşı için sağlık hizmetlerini ücretsiz ve yeterli düzeyde sağlamasıdır. Her vatandaşın istediği kadar eğitim sistemi içinde eğitimini en kaliteli şekilde sağlaması ve ücretsiz olarak sağlaması gerekir. Aynı şekilde devlet, her yurttaşına iş bulmak zorundadır. Gençler işsiz kaldıkları zaman umutsuz, umutsuz oldukları zaman ülkeden kaçmanın yollarını arıyorlar."

M. Recai Büyüksoy

15 Eylül 2021 Çarşamba tarihinde eklendi ve 74 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız