İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

İLKÖĞRETİM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

Yozgat Merkez Cumhuriyet Ortaokulunda İlköğretim Haftası coşkuyla kutlandı.

Yozgat Merkez Cumhuriyet Ortaokulunda kutlanan İlköğretim Haftası programına Vali Yardımcısı Engin Tok, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, İdare Mahkemesi Başkanı Murat Ayrancı, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ali Fuat Fidan, protokol üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Saygı duruşu akabinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan il Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ''Göz aydınlığımız, evlerimizin neşesi, bu günümüz ve geleceğimizin umut ve gurur kaynağı sevgili evlatlarımızın hizmetkarı olmanın ve yüz yüze eğitime başlayarak onlara yeniden kavuşmanın sevinci ve mutluluğu ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.

6 bin 8 okul öncesi, 42 bin 249 temel eğitim, 23 bin 161 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere toplam 71 bin 419 öğrencimiz, bizim için gülzar mesabesinde olan 452 okulumuzda şefkat ve sevgi dolu yürekleriyle onları bekleyen saygıdeğer öğretmenlerimize kavuşmuşlardır.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün belirlediği muasır medeniyet hedefine ulaşmak ve çocuklarımızın bu hedef doğrultusunda yetişmelerini sağlamak için  tüm süreçler dahilinde, hazırlık ve planlama işlemleri tamamlanarak eğitime başlanılmıştır.

Bu kapsamda, 51 okulumuzun onarımı yapılmış ve 7 milyon 700 bin  lira harcanmıştır. 

Birisi ortaokul, İkisi ortaöğretim okulu olmak üzere üç okulumuz eğitim sistemimize dahil edilmiş, 300 yatak kapasiteli bir öğrenci yurdumuzun yapımı tamamlanarak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Bu yatırımların toplam bedeli 40 milyon 470 bin liradır. Tahmini bedeli 135 milyon lira olan 17 adet yeni yatımın yapım ve ihale işlemleri devam etmekte olup, hedefimiz ikili eğitime tamamen bitirmek, kullanım ömrünü tamamlamış okullarımızı yenilemek ve etkinlik alanlarını optimum düzeye çıkarmaktır.

732 bin 686 ücretsiz ders kitabı öğrencilerimize dağıtılmıştır. En son yapılan öğretmen atama sürecinde İlimize 200 sözleşmeli öğretmen ataması yapılmıştır. 

Eğitim ailemize yeni katılan arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyerek, sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

Hassaten salgın sürecinde okullarımızda her türlü tedbir alınmış ve tüm süreçler titizlikle takip edilmektedir.

Çocuklarımızın okul haricindeki diğer yaşam alanlarında da yetişkinler olarak bizlerin salgın kurallarına uygun hareket etmemiz oldukça önemli ve elzemdir.

Üzerinde gururla yaşadığımız aziz Vatanımız, Dünyanın en stratejik coğrafyasında bulunmaktadır. Bu nedenle,  Vatanımıza ve Milletimize yönelik yapılan saldırı ve ihanetlerin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğinin bilincindeyiz. Bu bilinçten hareketle; daha güçlü bir Türkiye için, maziden atiye giden kutlu yürüyüşümüzde Milletimizin kök değerleriyle bezenmiş, akademik bilgi ve beceriyle donatılmış, Atatürk'ün ifadesiyle; 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller' yetiştirmek öncellikli görev ve sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluğun ifası için her türlü yorgunluk bizim için huzur  ve mutluluk kaynağıdır. 

Bu huzurun tadıyla hemhal olan, yeryüzünün ve kalplerin baş mimarı saygıdeğer öğretmenlerimize, çocuklarımızı yetiştirip bizlere emanet eden kıymetli anne ve babalara şükranlarımı sunuyorum.

Eğitimin tüm süreçlerinde  yardım ve destekleriyle moral ve motivasyonumuzu artıran Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, Sayın Valimize, tüm Devlet Ricalimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza, İl Genel Meclisinin başkan ve üyelerine, İl Özel İdaresine, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, diğer İl Müdürlüklerine, sivil toplum kuruluşlarına, birlikte çalışmaktan kıvanç duyduğum mesai arkadaşlarıma, güzel  Yurdumuzu emanet edeceğimiz evlatlarımızın mutlu ve umutlu olmaları   için fedakarca gayret eden öğretmen arkadaşlarıma ve eğitim çalışanlarına, velilerimize ve Yozgat Halkı'na teşekkür eder, yeni öğretim  yılının İlimiz ve Ülkemize hayırlı olması, tüm çocukların neşe ve huzurlarının daim, bahtlarının açık olması temennisiyle,   Başöğretmen Atatürk başta olmak üzere ahirete irtihal eden öğretmenlerimizi minnet ve şükran ile anarak saygılarımı sunarım'' dedi.

Konuşmanın ardından program şiirlerin okunması, öğrenci velisinin konuşması, Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi, Halk Eğitim Müdürlüğü kursiyerleri tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi ve 8'inci sınıf öğrencilerinin 1'inci sınıf öğrencilerine çiçek takdimiyle devam etti.

İlk Ders zilini çalan Vali Yardımcısı Engin Tok katılımcılarla birlikte sınıf ziyaretinde bulunarak, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Salih Akgün

14 Eylül 2021 Salı tarihinde eklendi ve 110 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız