Ayanoğlu, Avukatlar Gününü Kutladı

Ayanoğlu, Avukatlar Gününü Kutladı

Yozgat Baro Başkanı Av. Muhsin Ayanoğlu 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Baro Başkanı Ayanoğlu, Avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "Sizleri; şahsım ve Yozgat Barosu Yönetim Kurulu adına sevgi ve saygıyla selamlıyor, tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyor, 1954 yılından bu yana baromuza kayıtlı olarak mesleğimize uzun yıllar hizmet etmiş ancak; bugün aramızda bulunmayıp ahirete intikal etmiş meslek büyüklerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum. Hukuka, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağına dair namusu ve vicdanı üzerine yemin etmiş meslek mensubu olarak, bağımsız yargıyı temsil eden Avukatlar, üstlendikleri bu görevle, hukukun üstün kılınması için özveri ile çalışmış, adaletin teminatı olmuşlardır. Yargının kurucu unsurlarından olan ve bağımsız savunmayı temsil eden Avukatlar, yargıya olan güvenin tesisi bakımından hayati önem taşımaktadır. 

Devletin temeli adalet, adaletin temeli ise savunmadır. Savunmanın bağımsız ve özgür olmadığı bir ülkede hak dağıtımından, adil yargılanmadan ve yargı bağımsızlığından söz edilemez. 

Hak arama özgürlüğünün tam olarak gerçekleşmesi, savunmanın daha da güçlendirilmesine bağlıdır. Molierac' ın da dediği gibi, "Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz.

Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. 

Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı" Karşılaşılan tüm engel ve güçlüklere rağmen, adaletin tecellisi için yılmadan çaba gösteren, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin güvencesi olan, kıymetli meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar günü kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

6 Nisan 2021 Salı tarihinde eklendi ve 193 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız