"BAŞLIYORUZ..."

"BAŞLIYORUZ..."

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Akdağmadeni Bahçecik Baraj inşaatının yeninden başladığını belirterek, barajın tamamlanması ile bölgede 8 bin Hektar alanda sulu tarımın yapılacağını söyledi.

Milletvekili Başer, yaptığı açıklamada; Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat'ın tarımda üretimi artırmak, bölge çiftçisi ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla il genelinde su kaynaklarının değerlendirilmesi için baraj ve gölet yapımına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Başer, "Akdağmadeni Bahçecik Barajımızın inşaatı yeniden başlıyor. Yüklenici firmanın iş tasfiyesi nedeniyle durdurulan Bahçecik Barajımızın ihale izni Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli tarafından onaylandı. Yakında ihaleye çıkıyoruz. Barajımız, Akdağmadeni Sağıroğlu Köyüne 1,5 kilometre mesafede bulunmaktadır. Barajımızın temelden yüksekliği 70 metre, sulama sahası 8000 hektar, depolama hacmi ise 33,24 Milyon metreküptür. Barajımızın tamamlanması ile; Akdağmadeni, Kadışehri ve Saraykent ilçelerimizin toprakları daha da bereketlenecek, tarımsal üretime büyük katkı sunacaktır. Barajımız tamamlandığında Akdağmadeni Sağıroğlu, Tarhana, Kadışehri İlçesi Derbent, Buzluk, Çepni, Yakacık, Yanık, Kemalli, Vasfibey, Üçağaç, Gümüşdiğin, Kıyılı, Yangı, Kabalı, Örencik Köyleri ile Saraykent İlçesinin Çiçeklihöyüğü, Kesikköprü, Çiçekli ve İzibüyük köylerimizde sulu tarım yapılacaktır. Bu vesile ile Barajımız; Akdağmadeni, Kadışehri, Saraykent ilçelerimiz ile Yozgat'ımıza hayırlı olsun."dedi.

Rukiye Büyüksoy

2 Nisan 2021 Cuma tarihinde eklendi ve 308 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız