TESİS İÇİN İMZALAR ATILDI

TESİS İÇİN İMZALAR ATILDI

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır'ın üniversitede hazırladığı proje ilçede hayat buluyor. 

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır'ın üniversitede hazırladığı proje ilçede hayat buluyor.  Biyogaz Tesisinin sözleşmesi, Renesco Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Asarkaya, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Akkan, Belediye Meclis Üyeleri  ve Şirket Yetkililerinin katılımı ile imzalandı. Konuya ilişkin açıklama yapan Çakır, tesisin toplam maliyetinin 5 milyon dolar olduğunu söyledi. İlk etapta 20 ardından ortalama 200 kişiye istihdam sağlanacağını dile getiren Çakır, "Projemiz ilk etapta 20 Kişiye akabinde Organomineral Gübre Fabrikası ve Sera Alanlarının da tamamlanmasıyla 150-200 kişiye istihdam oluşturacaktır" dedi. Belediye başkan adaylığı sürecinde atıkların bertarafı için çalışma yaptıklarını anımsatan Çakır, "Bu atıklar gelişigüzel boş alanlara dökülerek, çok büyük çevre ve sağlık sorunlarına sebep oluyordu. 

Baraj Etrafında yapımına başladığımız Millet Bahçesi ve Lavanta Adası Projeleri ile de Turizm Merkezi olma yolunda ilerleyen ilçemiz için bu Atıkların kazanımı için en uygun yöntemin Üniversite Bitirme Projem, hayalim olan biyogaz üretim tesisi kurmak olduğu düşüncesiyle proje sürecini başlatarak, Çevresel açıdan kabul edilebilir bertaraf yöntemleri ile büyük ölçekte biyokütle-enerji dönüşüm sistemi olarak dikkate alındığında, bu atıklardan elektrik enerjisi üretilmesi ve ayrıca yan ürün şeklinde ekonomik değeri olan gübre elde edilmesi mümkün olacak" şeklinde konuştu. Çakır, projenin 1,5 yıllık geçmişi bulunduğunu anımsatarak, "Bu maksatla 3.5 MW Biyogaz Tesisi yapmak için seferber olduk. Yaklaşık 1.5 yıldır sürdürdüğümüz çalışmanın bugün sonucuna ulaştık. Biyogaz Tesisinde Elektrik Üretmek İçin Türkiye'nin Köklü Enerji Firmalarından Renesco Enerji ile Elektrik Enerjisi Üretimi için Belediye olarak Sözleşmemizi imzaladık.  İnşallah tesislerimiz tamamlandığında Organik Tarım ve Modern Hayvancılığa da destek verilmiş olunacağından, üretim ve İstihdam olarak şehrimize de katma değer sağlayacak ve İlçemiz Enerjinin Merkezi haline gelecektir" ifadelerini kullandı.   Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın mimarı olduğu yerelden kalkınma modelini ilçede hayata geçirmekten mutlu olduklarını anlatan Çakır, "Yerelde Kalkınma Modelinin Mimarı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Beyefendinin vizyonel destekleriyle başlattığımız  projelerimiz için kendisine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletiyor, şehrimize hayırlı olsun diyoruz" dedi.

Renesco Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Asarkaya yaptığı konuşmada, "Milli Enerji Milli Gübre vizyonu ile çıktığımız bu yolda bölgesel istihdamı önemsiyor , atıkları doğaya tekrar kazandırıyor , ürettiğimiz elektrik ve gübre ile ülke ekonomimize katkı sağlıyoruz. Yaşanabilir bir çevre için geleceğe yatırım yapıyoruz. Renesco Enerji olarak yatırımlarımız hız kesmeden sürecek, Ülkemize ve Çekerek halkına hayırlı uğurlu olsun.'' dedi.

Musfata Avcı

31 Mart 2021 Çarşamba tarihinde eklendi ve 356 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız