BÖYÜKATA'DAN ETKİNLİKLERE DEVAM

BÖYÜKATA'DAN ETKİNLİKLERE DEVAM

Onuncu "Köyde Okuma Etkinliği" Boğazlıyan'ın Uzunlu'da düzenlendi.

Faydalı ve etkili olduğu görülen "Köyde Okuma Etkinliği" kapsamındaki çalışmalara ilgi artarak devam ediyor. Onuncusu düzenlenen programın ev sahibi Boğazlıyan'ın Uzunlu Kasabası oldu.  Uzunlu Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü M. Ayfer Dalaslan'ın daveti üzerinde 23 Mart 2021 Salı günü gerçekleştirilen etkinlikte, "Uzunlu'dan da İbn-i Baytar çıkabilir", "Ben de yaparım" ve "Proje Fikri Geliştirme Eğitim Semineri" başlıkları altında akademisyenler ile söyleşilere yer verildi. Yozgat Bozok Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Öğr. Gör. Ferhat Oflezer farklı öğrenci grupları ile ayrı ayrı bir araya geldiler. Etkileşimli bir atmosfer oluşturularak, neşeli bir havada bilgiler paylaşıldı. Bilim okuryazarlığı ve teknoloji okuryazarlığı bakımından öğrenciler üzerinde farkındalık sağlanmaya çalışıldı. 

Seminere katılan öğretmenler, okullarında yapılan ve yapılacak olan projeler için değerli bilgiler paylaşıldığını ifade ederek; çocuklarla iletişim, proje tasarlama, yaratıcılık, toplumsal ve coğrafi farklılıklar bağlı olarak duygu ve mantıkla karar verme eğiliminin çeşitliliği, STEM uygulamalarındaki stratejiler, bilim iletişimi, başarı için hedef odaklı çalışmanın önemi, geribildirim alınarak gelişim sağlamak gibi konulara değinilmesinin etkileyici ve ufuk açıcı olduğunu söylediler. Eğitim öğretim faaliyetlerini destekleyici yönde; TÜBİTAK yayınlarından Meraklı Minik, Bilim Çocuk ve Bilim Teknik Dergileri, TRT Genel Müdürlüğü yayınlarından TRT Çocuk Dergisi, Ulusal Ajans'ın tanıtım materyalleri ile Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri, İstanbul Bakırköy Hakimi Muhammet Gökhan Koç, Ankara'da görev yapan öğretmen Erol Özel, Kayseri'den öğretmen Murat Akpınar, Sorgun'dan öğretmen Hakan Özbay, Yerköy'den öğretmen Neşe Oflaz, Pazarören Mezunlarından, ODTÜ mezunlarından ve farklı meslek gruplarından gönüllülerin katkılarıyla temin edilen eğitim materyalleri ve kitaplardan oluşan hediyeleri de teslim eden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Uzunlu'da "butik kolej" görünümünde iki okul gördüklerini ifade etti. 

 Uzunlu Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü M. Ayfer Dalaslan ve Uzunlu Atatürk İlkokulu Müdürü İsmail Tunç, kendileri ve öğrencileri için faydalı bilgilerle dolu farklı bir gün yaşadıklarını belirterek, okullarını ziyaret eden Yozgat Bozok Üniversitesi akademisyenlerine teşekkür ettiler. 

Hoş sohbeti ve samimiyeti ile çocuklarda ilgiyi artıran böylesi güzel etkinliklerin devam ettirilmesini önerdiler.

(Haber Merkezi)

25 Mart 2021 Perşembe tarihinde eklendi ve 388 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız