"DURMAK YOK YOLA DEVAM"

"DURMAK YOK YOLA DEVAM"

Merhaba Yozgat Gazetesi olarak Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse'yi makamında ziyaret ettik.

Köse, Yozgat'ta yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

"ŞEHRİMİZİN KİMLİĞİ"

Yozgat'ta bu sene hem belediye hem de Çevre Şehircilik Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilen projelerin olduğuna değinen Köse," Yozgat Belediyesinin vizyon projelerinden olan Çapanoğlu Büyük Camisi Çevre Düzenleme Projesi Yozgatlıların nefes alacağı sosyal ve kültürel alanlarla şehre önemli bir vizyon katacak. Hemen hemen 4 yıldır Büyük Camii çevremiz tabiri caizse halk meydanı gibiydi. Daha önceki dönemlerde de belediye başkanlarımız Büyük Camii çevresinde çalışmalar yaptılar ve belirli yerlere kadar getirdiler ama yeterli olmadı. Sonrasında biz göreve geldikten hemen sonra özellikle şehrimizin kimliği olan tarihi dokumuzun herkes tarafından bilindiği Çapanoğlu (Büyük) Camii'nin çevresini bu projeyi ihya ederek, bir an önce şehrimize kazandırmak için elimizden gelen gayreti gösterdik. Bu projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza açtığımızda destek olacaklarını ifade ettiler. Bizim de memnuniyetimiz arttı ve bir an önce bu projeyi hayata geçirmek için hep birlikte çalışmalarımıza başladık. Geldiğimiz nokta itibari ile de kamulaştırma işlemlerinin pek çoğunu yaptık. Diğer kamulaştırma yapamadığımız yerleri acele kamulaştırma ile birlikte de yapıp tam 1 ay sonra kendimize ait olan arsayı kazandırmış olacağız. Bu arada Toplu Konut İdaremiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve belediyemiz iş birliği ile ihalemizi yaptık. Yaklaşık 20 Milyon TL bedelli bir ihaleydi. İhaleyi bir firmamız aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyemiz tarafından da yer teslimi yapıldı. Müteahhit firmamız inşaat ve hafriyat çalışmalarına başladı.  Çapanoğlu (Büyük) Camimiz de merkezimizde bulunan göz bebeği bir camiimiz. Yaklaşık 10 Bin metre karelik bir proje alanımız var. Bu proje alanı içerisinde yeni tip lavabolarımızın, kültür evimizin, kültür merkezimizin olduğu ve aynı zamanda da imalathanemizin, aşevimizin olduğu ve özellikle daha öncesinde de bizim seçim çalışmalarında bahsettiğimiz hocalar kahvesi kültürümüz vardı bizim o kültürü yeniden ihya edeceğimiz bir şekilde hocalar kahvesi kültürünü de yaşatacağımız bir alan da inşa edeceğiz. Yozgatlı halkımızın özellikle Büyük Camii çevresinde bulunan hemşehrilerimizin vakitlerini geçirebileceği ve şehrimizin nefes alabileceği tarihi dokumuzun ortaya çıkacağı bir proje" diye konuştu.

"EŞ ZAMANLI BİTECEK"

Millet bahçesi ile Toprak Mahsulleri Ofisinin yerine yapılacak olan konut çalışmalarının eeş zamanlı olarak biteceğini belirten Köse," Yozgat Valiliği karşısında Menekşe Evlerinin bulunduğu 52 bin 170 metrekare alana Millet Bahçesi yapılacak. TMO arsanın mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğünden belediyeye devredildi. Burada yapılacak olan 301 konut ve 22 işyeri ihalesi yapıldı. Konutlarımız 100, 120 ve 140 metrekare olarak belirlendi. Menekşe Evlerindeki hak sahiplerinin tamamına en az 140 metrekare daire verilmek üzere planlama yapıldı. Yaklaşık bir ay sonra TOKİ tarafında müteahhit firmaya yer tesliminin yapılarak inşaatların başlayacak. Yapılacak konutlarla Millet Bahçesi inşaatını aynı dönemde tamamlamayı hedefliyoruz. Menekşe Evlerinde ikamet eden hak sahiplerimize 810 lira kira yardımı yapılacak. Projeye biran önce başlamamız için burada ikamet eden vatandaşlarımızın evleri biran önce boşaltmasını istiyoruz. Milet Bahçesi ile TMO yerleşkesine yapılacak toplu konutları eş zamanlı bitirmek istiyoruz. Millet Bahçesi 52 bin 170 metrekare alana sahip, içerisinde Millet Kıraathanesi, spor alanları, kapalı pazar, yürüyüş alanları, piknik alanların olduğu güzel bir alan olacak. Şehrimize müthiş bir görsellik katacak. İnşallah Millet Bahçemizin nisan veya mayıs ayında ihalesini yapacağız." şeklinde konuştu.

"GENÇLİK VE KÜLTÜR MERKEZİ İNŞA EDİLECEK"

Yozgat kapalı otopark arkasına yapılacak olan Kültür Merkezi hakkında bilgi veren Köse," Kapalı otopark arkasında bulunan  hükümet binası olarak kullanılan ve yıkılması lazım gelen raporlarla tespit edilen binamız vardı. Oranın yıkımın gerçekleştirdik oraya da yarısı belediyeden yarısı da Kültür ve Turizm bakanlığından olmak üzere 20 Trilyonluk bir yatırım yapacağız. Belediye Gençlik ve Kültür Merkezini oraya inşa edeceğiz. Yapılacak olan Kültür Merkezimizde kütüphanemiz, aile okuma salonumuz, çocuk okuma salonumuz olacak. Seçim çalışmalarımızda üniversite öğrencilerimiz ile görüştüğümüzde bizden geniş ve ferah çalışma alanları istediler. Bizlerde öğrencilerimizden gelen talepleri dikkate aldık. Burada 4 tane grup çalışma odası planladık, hemen altında kafeterya bölümünde öğrencilerimizin rahatlıkla dolaşabileceği alan inşa ettik, tamamen yeşil bir alan, hemen yanı başında da salon sporları yapabileceği alan oluşturduk. İhale aşaması bitti, ihale aşamasındaki detaylar araştırılıyor. Nisan ayı içerisinde ihale tarihi netleşmedi ama başlamış olacağız." dedi. 

"SÖZLERİMİZİ 

TUTUYORUZ"

Seçim çalışmalarında söz verilen hasta yakını konuk evi projesinin yapılacağını belirten Köse," Şehir Hastanemizin batı tarafındaki giriş kapısının tam karşısında köşe başında milli emlak genel müdürlüğümüze ait bir arazimiz vardı. Onun tahsisini istedik, sağ olsun verdiler. Teras katla birlikte 4 kat olan 48 odalı ama 4 yıldızlı otel ayarında yapılacak olan bir konuk evi projemiz var. Finansını belediye kaynaklarından değil de, tamamen hibe yöntemi ile yapılmasını planlıyoruz. Çünkü sosyal bir proje, diğer il, ilçeden gelen vatandaşlarımız mağdur olmasın diye bu projeyi yapma zorunluluğu hissettik. Türkiye de ilk defa yapılmış hastanemiz, bölge hastanesi niteliğinde kıymetini bilmek lazım diye düşündük gelen misafirlerimizin de, hasta yakınlarımızın da burada rahat etmeleri için ve böyle bir şeyin ihtiyacı olduğunu da söylemiştik. Projemiz tamamlandı, fiyatlanma aşaması da bitmek üzere" şeklinde konuştu.

"HER MAHALLEYE KONAK"

Köse," Her mahalleye konak vaadimiz vardı, sözümüz vardı. Bu yıl Tuz kaya mahallesi, Fatih mahallesi ve  Eskipazar mahallesi olmak üzere 3 tane konağın ihalesini yapacağız. Parklarımızda da iyileştirme çalışmaları da devam ediyor" dedi.

Yeni parklar inşa edildiğini belirten Köse," Mehmet Hülisi Efendi mahallesinde, 3-4 bin metre karelik alan üzerine orada bir park çalışmamız olacak" şeklinde konuştu.

Anayol kenarlarını ışıklandırmayı planladıklarını belirten Köse," Özellikle Gençlik Spor İl Müdürlüğünün hemen yanı başındaki Yaşar Uğur Parkımız var. Günde en az 30 bin aracın geçtiği yer, ama baktığın zaman hiç belli bile değil. Tam köşe başında herkesin göre bileceği bir yer. Orada yeninden bir park çalışmamız olacak, onun ihale aşamasına getirdik şuan. Yaklaşık 2 ay sonra parkımızı ihale edeceğiz. Sonuçta orası uluslar arası bir yol, küçük ama müthiş bir park olsun istedik" ifadelerini kullandı.

"SU SORUNUMUZ 

KALMAYACAK"

Kuraklığın yaşandığı şu dönemlerde su sıkıntısı yaşamamak için çalışmaların yapıldığını belirten Köse," Yozgat'taki kayıp kaçağımız Türkiye ortalamasının çok aşırı üstünde. Bizde yüzde 67 kayıp kaçağımız var şehre saniyede 300 litre su veriyorsak bunun 200 litresi kayıp kaçak. Biz bu suyu getirmek içinde aylık 1,5 milyonluk elektrik parası ödüyoruz. Dolayısıyla bizim kayıp kaçağımız enerjiden 1 milyon lira. İkincisi ise kıtlık yılları yaşıyoruz, su havzalarımız çekildi, suya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız hastalıktan dolayı da su tüketimimiz fazlalaştı. Hem su israf yönünden hem elektrik israfını önlemek için en önemlisi alt yapı çalışmalarımızı güçlendirmek. Şehrimizde bulunan alt yapımızın 3/1 asbestli borulardan oluşuyor. Asbestli boruların kanserojen madde ürettiği de raporlandı. Daha dorusu asbestli bir şey kullanmak yasak, bizim çocuklarımızın sağlığı var, bizim geleceğimizin sağlığı var. Biz hangi şarta olursak olsun onları düşünmek zorundayız. Projemizi yaptık, yeni tip boruları yani dışardan herhangi fiziki bir müdahale olmadığı müddetçe en az 100 yıl kesinlikle kayıp kaçak çatlak olmayacak. Yapacağımız zor bir iş, kolay bir iş değil, belki bu işe başlayınca biraz sıkıntı çekeceğiz, yaşamsal olarak bazı şeylerden fedakarlık yapacağız. Çalışmamızdan en az etkilenmemek için ikinci bir asfalt ekibi de kurdum, hemen arkasından o iş başladıktan sonra Yozgat'ımızı daha yaşanılabilir bir hale getirmeye çalışacağız. Alt yapıya giren önceki dönem belediye başkanlarımızın çoğu bir dahaki seçimlerde hep zarar görmüş. Ama şartlar ne olursa olsun bizim derdimiz seçim kazanmak değil, bizim derdimiz bu memlekete hizmet edebilmek. Görev süremiz boyunca en iyi hizmeti yapınca, gönlümüz rahat bir şekilde sokaklarda gezmemiz lazım. Alt yapı işini de çözersek, gelecekteki 100 yılı çözmüş olacağız. Bu inançtayız, bu kararlılıktayız" dedi.

"ELEKTRİĞİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ"

Elektrik tüketimin çok fazla olduğunu belirten Köse," Sayın Cumhurbaşkanımıza bu konu hakkında görüşmelerimizi yaptık. Sıkıntılarımı kendisine arz ettik. Enerji Bakanımızın da olduğu toplantıda gerekli yerler ile görüşülerek tükettiğimiz kadar elektriğimizi üretmek için gerekli yerlere başvurma yollarını öğrendik. Şuanda 8 envarlık elektrik üretimi hakkında gerekli yerlere başvurumuzu yaparak sözleşmelerimiz tamamladık. Şuanda kaynak arayışındayız. Kaynağımızı bulur bulmaz hemen ihale edecek pozisyondayız. İhale edildikten sonra hemen 3 ay içinde sistem otomatikman devreye giriyor. Kuracağımız sistem 7 yılda kendini amorti ediyor. Projelerimizin yapılacağı yerleri ayarladık. Milli emlak tan yerlerimizi alarak kiralamalarımız yaptık, Diğer tahsislerimizi hallettik, her şeyimiz hazır kaynağımızı bulduğumuz gün, bu işi hemen ihale edip yapacağız, oradan müthiş bir gelirimiz olacak" dedi.

M. Recayi Büyüksoy

Selma Arslan

22 Mart 2021 Pazartesi tarihinde eklendi ve 439 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız