"DEVLERİN ÜLKESİNDE DEVLERİN SAVAŞI"

"DEVLERİN ÜLKESİNDE DEVLERİN SAVAŞI"

Bozok Üniversitesinde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinlikleri kapsamında "Devlerin Ülkesinde Devlerin Savaşı" konulu  çevrimiçi konferans düzenlendi.

Üniversite Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hatice Güzel Mumyakmaz 'ın  moderatörlüğünde Samsun Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çolak'ın konuşmacı olarak katıldığı çevrimiçi konferansa, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen katıldı.

Prof. Dr. Çolak konuşmasında 106. yıl dönümünü kutladığını Çanakkale Zaferi'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk Milletinin azim ve kararlılığını, vatan aşkını ve bağımsızlık karakterini tüm dünyaya gösterdiğini belirtti. 

Çanakkale Savaşları anlatılırken sadece bizim savaşlarımız gibi algılanmasının büyük bir yanılgı olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Çolak Çanakkale Savaşları'nın Birinci Dünya Savaşlarının onlarca cephelerinden biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çolak Çanakkale Savaşlarının deniz ve kara muhabereleri olmak üzere iki temel savaştan oluştuğuna dikkat çekerek 18 Mart 1915'de başlayan muhaberelerin deniz muharebeleri olduğunu kara muharebelerin ise 25 Nisan'da başladığını belirtti.

Alman filozof Hegel'in 'Gerçek bütündedir' sözüyle konuşmasına devam eden Prof. Dr. Mustafa Çolak, Çanakkale Savaşları ve ruhuna Birinci Dünya Savaşı ekseninde bütüncül bir çerçevede bakılması gerekliliğine dikkat çekti.

1915 yılını Türk tarihinin en çetin ve zorlu yılı olarak gördüğünü dile getiren Prof. Dr. Çolak, "Büyük bir yokluk ve zorluk içerisinde, milletçe gösterilen birlik ve fedakârlıkla kazanılan bu zafer hem Türk hem dünya tarihine damgasını vurmuştur" diyerek bugün bizlere düşen görevin, Çanakkale Zaferi'nde can vermiş kahramanların emanet ettikleri bu aziz vatanı aynı azim ve kararlılıkla korumak olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çolak, "Eşine az rastlanır bir istiklal mücadelesinin destanını yazan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz" şeklinde konuştu. Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Çanakkale destanı ve ruhunun gelecek nesillere aktarılması gibi önemli bir sorumluluklarının olduğuna işaret ederek, Samsun Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çolak'a katılımlarından ve katkılarından dolayı teşekkür etti. Selma Arslan

22 Mart 2021 Pazartesi tarihinde eklendi ve 279 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız