"Köyde Okuma Etkinliği"

"Köyde Okuma Etkinliği"

Yozgat Bozok Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Mustafa Böyükata ve Öğr. Gör. Ferhat Oflezer, "Köyde Okuma Etkinliği" programının sekizincisini 16 Mart 2021 günü Sorgun'un Araplı Kasabası'nda birlikte gerçekleştirdiler.

Kasabada bulunan Araplı İmam Hatip Ortaokulu ve Araplı Hacı İbrahim Şimşek İlkokulu öğrencileriyle ayrı ayrı bir araya geldiler. "Araplı'dan da Fuat Sezgin çıkabilir" metaforik başlığı etrafında öğrencilerde merak uyandırmaya çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilim insanlarının dünyasına ilişkin ilgi çekici konulardan bahsetti.

Etkinlik kapsamında "Ben de yaparım" başlıklı söyleşilerde Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilerin hayallerini açığa çıkartacak diyaloglara girerken, bir başka grup öğrencilerle bir araya gelen Öğr. Gör. Ferhat Oflezer ise atölye uygulamaları ile öğrencilere robotik kodlama ile ilgili örnekler gösterdi.

Öğrencilerin yakın ilgi gösterdiği bu etkinlikte, ultrasonik sensör uygulamaları, LCD ekran çalışmaları, Arduino mikrodenetleyici kartları, servo motor mantığı, sıcaklık ve nem sensörleri kullanımları gibi konularda öğrencileri proje yapmaya teşvik edecek ve ilgi uyandıracak örnekler gösterildi. Meraklı soruların da ortaya çıkmasına zemin sunulan bu buluşmalarda, sensör ve motor gibi elektronik malzemelerin çalışma mantığı hakkında genel bilgiler verildi. Öğrencilerin, edindikleri bu bilgiler kapsamında oluşturulabilecekleri özgün projelerle ilgili Öğr. Gör. Ferhat Oflezer ile sohbet edilip sorularına da cevap aldıklarında, oldukça mutlu oldukları görüldü.

İlkokulu da ziyaret ederek her bir sınıfta öğrencilerle buluşan ve onlarla göz teması kurarak, matematikle ilgili sayılar ve işlemler, köydeki biyolojik çevre, yetiştirilen ürünler, canlılar ve madenler ile teknolojik ürünlerin ortaya çıkarılışı gibi pek çok konuda sohbet eden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, her girdiği ortamda bir sinerjinin doğmasını sağladı.

Ayrıca ortaokul öğretmenleri için "Proje Fikri Geliştirme Eğitim Semineri" de verildi. Bu buluşmada öğretmenlerden gelen sorular üzerine Prof. Dr. Mustafa Böyükata, proje döngüsü yönetimi konusunda teknik bilgiler verdi ve TÜBİTAK-4006 programları ile diğer kurum ve kuruluşlardan sağlanan destek programlarına dönük proje geliştirilirken dikkat edilecek hususlara değindi.

Öğretmenlerin eğitim aldıkları üniversite ve birikimlerini de sorarak kritiklerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, köy ve kasabalarda yapabilecekleri konusunda önerilerini paylaştı. 

Kırsaldaki bu okulların her birinin "butik okul" görünümüne sahip olduğunu ifade ederek bu okulları niçin "Köy Koleji" olarak nitelediğini de açıkladı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, "Bu okullar ve yeni nesil öğretmenler çok farklı potansiyellere sahiptir. Adeta öğrencilerle bire bir eğitim verilebilmektedir. 'Köy Koleji' kavramıyla bilinen her hangi bir okul türünü kastetmiyoruz. Şimdilik vurguladığımız bir anlayış biçimidir. Düşünce ve bakış açımızı değiştirmeye yöneliktir. Özlem duyulan ve bir zaman başarılı çalışmalar ortaya konmuş olan Köy Enstitüleri veya önceki dönemlerde var olan değişik meslek liseleri ya da bilinen yabancı dil ile eğitim veren okul biçimlerinin dışında bir bakışla yaklaşmak gerekir. Bütün bu birikimleri dikkate alarak, günümüz şartlarına uygun bir biçimde okulun bulunduğu çevre potansiyel ve değerlerini açığa çıkararak günümüz dünyasını rahat anlayıp, kavrayabilen bireyleri yetiştirmek gerekir. Bunun için her bir öğretmenimizin, bireysel olarak hayal edip ortaya koymak istediği yenilikleri projelendirerek pratiğe yansıtmasını önemsiyoruz" dedi.

Öğr. Gör. Ferhat Oflezer de öğrencilerle yaptığı uygulamalardan bahsederek, öğretmenlerimizin çok az masrafla faydalı, merak uyandırıcı, öğrencileri bilim ve teknolojiye yönlendirici, bu konularda temel prensipleri rahatlıkla anlamalarını sağlayıcı çalışmaların yapılabileceğini belirtti.

Okullara hediye götürmeye de çalışan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, TÜBİTAK'ın yayınlarından Meraklı Minik, Bilim Çocuk ve Bilim Teknik Dergileri, TRT Genel Müdürlüğü yayınlarından TRT Çocuk Dergisi, Yozgat Eczacı Odası'ndan temin edilen, çocuklarda ilaç ve toplum sağlığı konusunda bilinç oluşturmaya yönelik Türk Eczacıları Birliği yayını, Ulusal Ajans'ın tanıtım materyalleri ile Kadıköy Belediyesi Suadiye Gönüllüleri, Pazarören Mezunlarından Psikart Dr. Ahmet Koyuncu, ODTÜ mezunlarından Kaya Küçük ve eğitime gönül vermiş gönüllülerin katkılarıyla temin edilen eğitim materyalleri ve kitaplardan hediyeler de götürdü.

Yoğun ve yorucu geçen etkinliklerin sonunda yapılan değerlendirmelerde, öğrencilerle yapılan sohbetler ile çocukların beyin fırtınası yapmalarının sağlandığı, öğrencilerin kendilerine sorulan sorulara çok güzel cevaplar verdiği, akademisyenlerin samimi sohbetleriyle öğrencilerin özgüvenlerinin sürekli arttığı ve rahat, coşkulu, aktif bir katılım sağlandığı belirtildi.

Araplı Hacı İbrahim Şimşek İlkokulu Müdürü Yusuf Yaşar okullarına yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti belirterek, öğrencilerin bakış açısında olumlu etkinin ve değişimin oluştuğunu, vizyon kazandıklarını ifade etti. Mümkün olsa da okullarına daha sık aralıklar ile akademisyenler gelse diyerek Prof. Dr. Mustafa Böyükata'ya teşekkür etti.

 

Okullarında yaptıkları proje faaliyetlerinden bahseden, yeni kütüphane ve bilgisayar salonlarını da gezdiren Araplı İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Saffettin Alan, gerçekleştirilen bu program ile heyecan duyduklarını, hem öğrencileri hem de okulları için faydalı bir etkinlik olduğunu ifade etti ve özverili çabalarından dolayı Prof. Dr. Mustafa Böyükata ile Öğr. Gör. Ferhat Oflezer'e teşekkür etti.

Gerçekleştirilen programa Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Müdür Vekili Şube Müdürü Aydın Bora ve Şube Müdürü Coşkun Bölükbaşı da iştirak ettiler. Eğitim ve öğretime katkı vermek üzere gelen akademisyenleri ilçede ağırlamaktan onur duyduklarını belirten Müdür Vekili Şube Müdürü Aydın Bora, fedakârlıklarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

(Haber Merkezi)

18 Mart 2021 Perşembe tarihinde eklendi ve 475 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız