BOZOK ÜNİVERSİTESİ 15 YAŞINDA

Resmî kuruluşu 1 Mart 2006'da gerçekleştirilen Üniversitemizin 15. Kuruluş Yıldönümü açılış programı Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

BOZOK ÜNİVERSİTESİ 15 YAŞINDA

Resmî kuruluşu 1 Mart 2006'da gerçekleştirilen Üniversitemizin 15. Kuruluş Yıldönümü açılış programı Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

3-5 Mart tarihleri arasında bir dizi etkinliklerle gerçekleştirilecek olan 15. Kuruluş Yıldönümü açılış programına Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Murat Ayrancı, Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Jandarma Alay Komutanı Ali Sefa Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Uğur Kölemen, Akdağmadeni Belekcehan Belediye Başkanı Şahin Arısoy, sivil toplum örgüt ve siyasi parti temsilcileri, dekanlar, yüksekokul müdürleri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlama programı Üniversitemiz 15. Yıl tanıtım filmi ile devam etti.

"15. YILINI KUTLAYAN, GELECEĞİ VE MARKA HEDEFLERİ OLAN BİR ÜNİVERSİTE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

15. Kuruluş Yıldönümü Kutlama programının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat'a değer katan önemli unsurlardan birisinin de Yozgat Bozok Üniversitesi olduğuna dikkat çekerek: "Üniversitemiz, 1976 yılında Yozgat Meslek Yüksekokulu'nun kuruluşuyla yükseköğretime adım atmış, 1992 yılında Ziraat ve Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri, 1994 yılında Fen-Edebiyat ve İktisadî ve İdarî Bilimler Fakülteleri, 1996 yılında Sağlık Yüksekokulu ve 1997 yılında Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu'nun kurulmasıyla ve bugün çeyrek asrı aşan tecrübesiyle şehrine, bölgesine ve ülkemizin yarınlarına iz bırakabilmek adına akademyada yolculuğunu devam ettirmektedir. Bugün 15. yılını kutlayan, geleceği ve marka hedefleri olan bir üniversite ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

Bozok Üniversitesi başta devletin sunmuş olduğu imkânlar, yerel dinamiklerin, bürokratların ve hayırsever iş insanların büyük emek ve çabalarıyla kısa sürede büyük mesafe kat ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ: "Üniversitemiz bugünleri sevinç ve gururla yaşıyorsa bu, kuruluşunda ortaya konulan sağlam iradenin eseridir. Bizler aldığımız emaneti ve sorumluluğu bu bilinç ve kararlılıkla daha ileriye taşımanın gayreti ve çabası içerisindeyiz" dedi.

Karadağ konuşmasının devamında şunları kaydetti:" Yozgat Bozok Üniversitesi, akademyada sadece eğitim öğretim kalitesinin artırılmasında değil bilimsel anlamda da adından söz ettiren bir üniversite olmanın çabası ve gayreti içerisindedir. Evet, her ilde bir devlet üniversitemiz var ve özel üniversiteleri de kattığımızda 207 tane yükseköğretime hitap eden üniversitemiz var. Bu üniversitelerimiz kendi alanlarında ve kendi kulvarlarında çok önemli görevler ifa etmektedir. Yozgat Bozok Üniversitesi bu azim ve karalılıkla hedeflerini doğru belirlemeli, doğru ortaya koyabilmeli ve akademik potansiyelini doğru kullanmalı idi. Bizlerin de Yükseköğretim Kurumunun (YÖK) yeni yüzü ile üniversitelere yüklediği yeni hedefler doğrultusunda ya araştırma üniversitesi ya da ihtisas üniversitesi olmamız gerekirdi. 2006 Yılında kurulan üniversite olduğumuz için Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisas Üniversitesi olma cehdi ve gayreti ile altı aylık bir çaba sonucunda İhtisas Üniversiteleri arasına girdik. Yozgat Bozok Üniversitesi bir marka üniversite olmanın hedefleri doğrultusunda bölgesel kalkınma odaklı misyonuyla yaptığı çalışmaları her alanda görünür kılmak ve eğitim öğretimde kaliteyi arttırmak üzere çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Uzaktan eğitim pandemi döneminde üniversitelerin olmazsa olmazları haline geldi. Yozgat Bozok Üniversitesi, Bozok Öğrenme Yönetim Sistemi'ni (BOYSİS) ve mobil uygulamalarını hayata geçirip başka üniversitelerin de talip olduğu sistemleri geliştiren bir üniversite haline gelmiştir. Yozgat Bozok Üniversitesi inşallah bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla hedefe odaklı bir şekilde misyonunu ifa edecek, akademyaya hitap edecektir. İnşallah bizim coğrafyamızda, devlet büyüklerimizin ve yükseköğretimin beklentileri nelerse Yozgat Bozok Üniversitesi de bu hedeflerle ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir."

Karadağ konuşmasının sonunda: "Yozgat Bozok Üniversitesi'nin şehrimiz üzerinde filizlenmeye başlaması ve bugün büyük bir aileye dönüşmesi sürecinde destekleriyle her zaman yanımızda olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay'a, kuruluşunda büyük emekleri olan eski Meclis Başkanımız Cemil Çiçek'e, üniversitemizin bugünlere gelmesinin tüm aşamalarında katkılarını gördüğümüz eski Adalet Bakanımız ve Yozgat Milletvekilimiz Bekir Bozdağ'a, Yozgat Milletvekilimiz Av. Yusuf Başer'e, kuruluşundan bugüne üniversitemize katkı sunan milletvekillerimize ve bürokratlarımıza, her dönem yanımızda olan Yozgatlı mülki amirlerimize ve yerel dinamiklerimize, maddi manevi destekleri ile binalarımızı yükselten ilk temellerin atılmasına vesile olan iş insanı Erdoğan Akdağ'a, Üniversitemizin gelişim süreçlerinde yardım ve desteklerini esirgemeyen iş insanı Bilal Şahin'e, kurucu Rektörümüz Prof. Dr. İnci Varinli'ye, yine kuruluşundan bugüne görev almış rektör, idari ve akademik personele, ayrıca Yeni YÖK anlayışıyla Yükseköğretime ve Üniversitelere yeni bir misyon yükleyen YÖK Başkanımız Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın şahsında Yükseköğretim Kurulu Üyelerine şükranlarımı sunuyor, tarihe iz düşecek nice yaşlara ilk günkü aşk ve heyecanla yürümeye olan inancımı ifade ederek, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI KÖSE:  "ÜNİVERSİTE YOZGAT İÇİN ÖNEMLİ BİR KATMA DEĞER"

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse üniversitemizi Yozgat'a kazandırma serüvenini ve bu yolda emeği geçenleri dile getirerek Yozgat Bozok Üniversitesi'nin Yozgat için önemli bir katma değer olduğunun altını çizdi. 15 yıllık zaman dilimi içerisinde Yozgat Bozok Üniversitesi'nin, fiziki imkânlar, teknik altyapı, eğitim-öğretim, bilimsel çalışmalar noktasında büyük mesafeler kat ettiğini vurgulayan Köse, "Endüstriyel Kenevir" alanında ihtisaslaşmasıyla beraber marka üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini sözlerine ekledi.

VALİ POLAT: "YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ SAHADA DA MİLLETE HİZMET EDEN BİR KURUMUMUZDUR"

Yozgat'ın gözbebeği Bozok Üniversitesinin kuruluşunun 15. Yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Yozgat Valisi Ziya Polat ise: "Üniversitelerin, bir şehrin daha ileriye gitmesinde, bilginin gelişmesinde ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesine ne kadar önemli katkılar sağladığını hepimiz biliyoruz. Yozgat Valiliği olarak yaptığımız ve yapacağımız her işte üniversitemizi yanımızda gördük ve görmeye devam edeceğiz. Biz yapılan her işte hocalarımızın engin tecrübelerinden nasıl faydalanabileceğimizin hep çabası içinde olduk. Üniversitelerimiz sadece kampüs yerleşkesine sıkışmış değil de sahada milletimize, vatandaşımıza daha kolay nasıl hizmet sunabiliriz, hayatlarına nasıl yenilikler kazandırabilirizin gayreti içinde olduk. Yozgat Bozok Üniversitesi'ne bu anlamda sahada bizimle birlikte millete hizmet ettikleri için huzurlarınızda tekrar sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim. "Karalılıkla Başarıya" 15 yılını devirmiş ve nice 15 yıllara ulaşacağını düşündüğümüz üniversitemizin bu şehre önemli kazanımlar sağladığını biliyoruz. Yiğitler şehri Yozgat'a böyle bir üniversite kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarla dolu nice 15. Yıllara diyorum" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Program "15. Yılında Yozgat Bozok Üniversitesi" konulu fotoğraf sergisinin açılışı ile sona erdi. 

Selma ARSLAN

5 Mart 2021 Cuma tarihinde eklendi ve 414 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız